whos_among_us

2015. október 24., szombat

Nike, Verzion, Amazon, Google, Citigroup, Bank of Amerika, EBay, Coca-Cola, Las Vegas Sands - kiváló eredmények

Nike vásárló - businesstimes.com
Őrült napokon vagyunk túl és még 2 hét hátra van a jelentési szezon kb 4 hétjéből. Egy ideje már nem az Alcoa (AA) az első, hanem a DOW30 komponens Nike (NKE), amely általában mindenki előtt kb 1-1,5 héttel teszi közzé számait. A cég eredményei kimagaslóak lettek, az árfolyam robbant. Ez elsősorban a kínai terjeszkedésnek köszönhető, ahol a Nike a legkeresettebb márka a sportruházatok között. Ráadásul egy olyan nemzetről beszélünk, ahol a mindennapos sportnak, mozgásnak hagyománya van. A kínai kormány óriási erőfeszítést és figyelmet öszpontosít arra, hogy a belső fogyasztást élénkítse és a GDP mind nagyobb aránya keletkezzen a leszállóágban lévő (exportra) termelés, gyártás és építőipar helyett a lakossági fogyasztásból és a szolgáltató ágazatokból. A Nike ezen felül hagyományosan jól teljesít Észak-Amerikában, a rioi olimpia miatt, melynek egyik fő támogatója, a latin-amerikai országokban is. A sportszergyártó erőteljesen résztvesz olyan technológiák bevezetésében és elterjesztésében a következő években, mint a szenzorokkal, érzékelőkkel ellátott profi sport ruházat, mely rengeteg adatot szolgáltathat majd a jobb és eredményesebb edzéstervekhez, edzői, sportolói munkához.
A Nike  mezeit (többek között) olyan foci csapatok viselik, mint a Manchester United vagy a Barcelona, olyan tenisz csillagok, mint Serena Williams, Rafa Nadal, Grigor Dimitrov vagy Maria Sharapova.
A Nike a legtöbb befektetési banknál, bróker cégnél és elemző háznál vétel minősítésel bír jelenleg.
A Nike papírjai 1985 óta vannak az amerikai tőzsdén. Egy $1000-os akkori befektetés ma több, mint $400 000-t ér (bruttó és persze figyelembevéve az osztalékokat is)!

A YUM a kínai cégcsoport leválasztását
választotta - businessinsider.com
Nem volt ilyen eredményes a Pizza Hut, Taco Bell és KFC étterem láncokat üzemeltető YUM! Brands (YUM), mely a csúfos eredmény után kénytelen volt bejelenteni, hogy a problémák fő forrását okozó kínai egységeit leválasztja a cég többi részéről és a jövőben külön tőzsdei cégként üzemel majd tovább. A gigantikus esést követően sok elemző találgatja, hogy a hamarosan az új felállásba átalakított cég papírjaiba érdemes-e még most belevenni ... A papír árában némi korrekció látható ugyan, de a Blogger inkább rövidtávú, spekulatív, sem mint stratégiai vételeket, valamint short pozíciók zárását sejt a jelenség mögött.

Vegyesen teljesítettek a jellemzően a 2. jelentési héten riportoló amerikai bank gigászok. A JP Morgan (JPM) eredménye váratlanul rossz lett. (Részletek itt.) A Wells Fargo (WFC) ellenben várt feletti részvényenkénti eredményről számolt be. (Részletek.) Kiváló számokat tett közzé a Bank of America (BAC) is aminek hatására akkor 2%-ot ugrott a részvény ára. Az elemzők a visszaeső jogi,  adminisztrációs és üzemeltetési költségeket látják a várt feletti számok mögött. (Részletek.) A Citigroup (C)-ot is pozitívan érintették a visszaeső jogi kiadások. A bank profitja év/év alapon 51%-ot ugrott! A piac 4,4%-os áremelkedéssel honorálta a kiugró eredményeket. (Részletek.) Nem sikerült a negyedév a Goldman Sachs (GS)-nak. A $2,90-os részvényenkénti eredménye nagy csalódás és komoly elmaradás az egy évvel korábbi $4,57-os szinthez képest. Lloyd Blankfein vezérigazgató a globális növekedés visszaesését és az ebből fakadó kereskedelmi veszteségeket, valamint a visszaeső befektetői kedvet okolta. (Részletek.) A Morgan Stanley (MS) profitja 42%-ot zuhant egy év alatt. Árbevétele szintén komolyat csúszott. A részvény több mint 5%-ot esett a bejelentést követően. (Részletek.)
Az amerikai gazdaság fellendüléséből a legtöbbet vélhetőleg a jelentős lakossági banki kitettséggel rendelkező, valamint a jelzálog hitelek piacán aktív bankok profitálhatnak a legtöbbet. Az amerikai regionális bankok profitja a helyi kisebb vállalkozások és magánszemélyek hitelein és megnövekedett pénzforgalmán és banki szolgáltatási aktivitásán keresztül nőhet. Portfoliónkba érdemes lehet közvetlenül ilyen banki részvényeket vagy egy megfelelő banki papírokat tartó tőzsdei alap jegyeit vásárolni. Ilyen lehet például a SPDR S&P Regional Banking ETF (KRE).

Az Intel 3. negyedéve - legitreviews.com
A technológiai papírok közül elsőként az Intel (INTC) jelentett be várt feletti profit és árbevétel többletet. A jelentésből kiderült, hogy a PC piaci megrendelések tovább estek, de az adatközpont termékcsaládban 12%-os növekedést tudott elérni a kaliforniai cég. (Részletek.) Az Intel régóta próbálkozik a mobil piacra is betörni. Többször felröppent a pletyka, hogy az Apple valamelyik termékébe az Intel chip-jét építi be.

Ehét elején a nagy kék behemót, az IBM (IBM) jelentett a vártnál jobb profitot és a legrosszabb becsült értéknél is kevesebb árbevételt. A vállalat eredményeit ismeretető pénzügyi vezérigazgató-helyettes a gyenge árbevételtért a túl erős dollárt és a feltörekvő piacokon tapasztalható visszaeső  növekedést okolta. Kínában 17%-ot esett, míg Indiában két számjegyű az értékesítés növekedése. A mainframe kategória továbbra is jelentős szerepet játszik a feltörekvőpiaci eladásokban. (Részletek.)

A CA (CA) szoftver óriás szerdán jelentett 15%-os profit esést (év/év), habár az elemzők már számítottak erre, így az eredménye a várakozásnál nem lett rosszabb. Az árbevétel 6,5%-ot sűlyedt az előző év azonos időszakának adatához képest. A részvény ára meredeken zuhanni kezdett, majd csütörtökön gyorsan korrigált felfelé. (Részletek.)

Szerdán piaczárás után jelentett a már PayPal nélküli Ebay (EBAY), mely mind a profit, mind az árbevétel sorokon verte az előzetes várakozásnak.

A héten csütörtök a technológiai papírok napja volt. Ekkor jelentett az Amazon (AMZN), a Google/Alphabet (GOOG,GOOGL), a Microsoft (MSFT). A kisebbek közül a magyar érintettségü LogMeIn (LOGM), a Cypress Semiconductor (CY), a Juniper (JNPR), a NETGEAR (NTGR), a Snap-On (SNA) és a Verisign (VRSN) is. A felsorolt vállalatok szinte mindegyikének jól vagy kiemelkedően jól sikerült a negyedéve. Egyedül az egyedi műszereket gyártó és az utóbbi években hihetetlen és megállás nélkül emelkedő árfolyamú Snap-on árbevétele maradt el a várttól. A részvény az utolsó 3 hónapban már erősen volatilis képet mutatott, a fák égig növése megakadt a Snap-on-nál is.
A kiváló számokra és a bíztató jövőre a piac komoly emelkedéssel reagált a legtöbb esetben. A Blogger és a legtöbb elemző pozitív a technológiai szektorra. Amennyiben a FED kamatemelés kitolódik, akár további komoly emelkedést és igazán izgalmas üzleti sztorikat láthatunk majd az iparágban, melyek persze a részvények árát is hajthatják fel. Nem váletlen, hogy a csak jövőhéten jelentő Apple (AAPL) papírjai is szépen emelkedni tudtak a hét második felében.

A távközlési szektor is kivette a részét a héten a heti gyorsjelentésekből. A Verzion (VZ) és a TeliaSonera kedden, az AT&T (T), az Orange (ORAN) és az alternatív szolgáltató 8x8 Inc (EGHT) csütörtökön tette közzé negyedéves számait. Az eredmények vegyesek. A Verzion és az Orange számai erősek. Az AT&T profitja a vártnál jobb lett, míg árbevétele elmaradt az előzetes várakozástól. A 8x8 profitja a várt szinten, árbevétele a várt szint felett alakult. A TeliaSonera eredményei a várakozásoknak megfelelően alakult.

foodbev.com
Az üdítőipar és snack szektor cégeiből a Coca-Cola-t (KO) szerdán tette közzé számait. A vállalat ugyan a vártnál jobb profitot tett közzé, azonban az egy évvel korábbi eredményhez képest 3,8%-kal gyengébb képet mutatott a riport.
Kiváló számokat tett közzé a szektor másik két nagy játékosa, a Pepsi Co. (PEP) (Részletek.) és a Dr Pepper Snapple (DPS) (Részletek.) is. A szektort húzza lefelé az erős dollár, ugyanakkor felfelé emeli a bevételeket a kiváló állapotban lévő amerikai gazdaság.

A világ legnagyobb casino vállalata a Las Vegas Sands (LVS) is a héten tette közzé negyedéves számait. Úgy néz ki, hogy a makaói rossz szerencsejáték környezet ellenére a vállalat képes volt várt feletti profitot elérni, igaz árbevételei egyenlőre várt alatt maradtak. Mégis az elemzők jó része már arról ír, hogy a makaói érintettségű casinó vállalatok gyengélkedése talán végéhez közeledik, Igaz a kínai központi kormányzat Makaó politikája egyenlőre nem változott, de részben az amerikai piac bevételeinek erősödése, részben a szingapúri vállalkozás javuló eredményei segítik a vállalatot. A vállalat 10% osztalék növelést is bejelentett. Az elemzők egy része az éves 10%-os osztalék növelést nem tartja fenntarthatónak hacsak a makaói operációk forgalma nem javul a következő hónapokban.

Két fontos autóipari nagyágyú is közzétette számait a héten. A General Motors (GM) és a Daimler. Utóbbi minden idők legjobb negyedéves profitját tette közzé. A GM eredménye is jobb lett a vártnál, de az emlékezetes indítókulcs visszahívási eset elvitte a profit egy jelentős részét, így az eredmény sokkal gyengébb az egy évvel korábbinál.  Mindazonáltal az autóipar hagyományosan jól teljesít gazdasági fellendülés idején. Ha az amerikai GDP 3% felett marad, és a kínai GDP apadása is lassul, jó esély lesz rá, hogy a következő negyedévekben is szépen teljesíthet mind az amerikai, mind a német autóipar, némileg függetlenül a VW botrány jogi folyamatának lefolyásától.

2015. október 19., hétfő

3rd earnings week

In this week a really huge amount of company will launch its report so busy week comes. In the 3rd earnings week Blogger will watch the numbers of the following companies.
(I highlighted the most waited reporters.)

19th of October, 2015, Monday:
  • Chicago Bridge & Iron Company NV (CBI)
  • Flextronics International Ltd (FLEX)
  • Genuine Parts Co (GPC)
  • Halliburton Co (HAL)
  • Hasbro Inc (HAS)
  • International Business Machines Corp (IBM)
  • Morgan Stanley (MS)
20th of October, 2015, Tuesday:
  • Bank of New York Mellon Corp (BK)
  • Chipotle Mexican Grill Inc (CMG)
  • Cree Inc (CREE)
  • Harley-Davidson Inc (HOG)
  • iRobot Corp (IRBT)
  • Lockheed Martin Corp (LMT)
  • SAP SE
  • TeliaSonera AB
  • Travelers Companies Inc (TRV)
  • Verizon Communications Inc (VZ)
  • VMware Inc (VMW)
  • Yahoo! Inc (YHOO)
21st of October, 2015, Wednesday:
  • Abbott Laboratories (ABT)
  • American Express Co (AXP)
  • Boeing Co (BA)
  • CA Inc (CA)
  • Citrix Systems Inc (CTXS)
  • Coca-Cola Co (KO)
  • Credit Suisse Group AG
  • eBay Inc (EBAY)
  • EMC Corp (EMC)
  • General Motors Co (GM)
  • Kinder Morgan Inc (KMI)
  • Las Vegas Sands Corp (LVS)
  • Manpower Group Inc (MAN)
  • Norsk Hydro ASA
  • Piper Jaffray Companies (PJC)
  • SanDisk Corp (SNDK)
  • SEI Investments Co (SEIC)
  • Terex Corp (TEX)
  • Texas Instruments Inc (TXN)
  • Thermo Fisher Scientific Inc (TMO)
 22nd of October, 2015, Thursday:
  • 3M Co (MMM)
  • 8x8 Inc (EGHT)
  • Alaska Air Group Inc (ALK)
  • Alphabet Inc aka ex-Google (GOOGL)
  • Altera Corp (ALTR)
  • Amazon.com Inc (AMZN)
  • American Electric Power Company Inc (AEP)
  • Arctic Cat Inc (ACAT)
  • AT&T Inc (T)
  • BJ's Restaurants Inc (BJRI)
  • Caterpillar Inc (CAT)
  • Cypress Semiconductor Corp (CY)
  • Daimler AG
  • Dow Chemical Co (DOW)
  • Dr Pepper Snapple Group Inc (DPS)
  • Dunkin' Brands Group Inc (DNKN)
  • Eli Lilly and Co (LLY)
  • Freeport-McMoRan Inc (FCX)
  • Juniper Networks Inc (JNPR)
  • LaSalle Hotel Properties (LHO)
  • LogMeIn Inc (LOGM)
  • McDonald's Corp (MCD)
  • Microsoft Corp (MSFT)
  • Nasdaq Inc (NDAQ)
  • NETGEAR Inc (NTGR)
  • Orange SA
  • Pebblebrook Hotel Trust (PEB)
  • Snap-On Inc (SNA)
  • Southwest Airlines Co (LUV)
  • Under Armour Inc (UA)
  • Verisign Inc (VRSN)
  • Washington Real Estate Investment Trust (WRE)
  23rd of October, 2015, Friday:
  • American Airlines Group Inc (AAL)
  • Autoliv Inc (ALV)
  • Procter & Gamble Co (PG)
  • Whirlpool Corp (WHR)

2015. október 12., hétfő

"Milyen befektetést válasszak?" - 2. rész: Kockázatok

A témával foglalkozó első posztomban volt szó az alacsony kamatkörnyezetről, a budapesti lakás vásárlásokról és azok várható profitabilitásáról és az ingatlanokkal, mint vagyon portfolió elemekkel kapcsolatos problémákról.

Ebben és a következő a posztokban néhány alternatívát szeretnék vázolni azok számára, akik nem vagy nem kizárólag ingatlanokba szeretnék átpumpálni készpénz jellegű megtakarításaikat az alacsonyra ereszkedett banki kamatok okán.

A poszt első felében egy olyan, gyakran a profik által is nehezen megfogható és inkább a gyakorlatból, mint a tankönyvekből ismert de mégis nehezen megfogható dologról szeretnék írni, mint a befektetések kockázata. Szögezzük le! Minden befektetésnek van kockázata! A bankbetétnek, az állampapíroknak, az ingatlanoknak, a vállalati kötvényeknek, a részvényeknek és a még igen számos, a bankoknál és befektetési szolgáltatoknál elérhető terméknek is megvan a maga kockázata! Azaz annak a veszélye, hogy a befektetésünket vagy annak hozamait részben vagy egészben elveszíthetjük. Vannak kisebb és nagyobb kockázatú termékek. A kockázat ráadásul időben is változhat: egy vásárláskor kockázatmentes befektetés később akár szuper kockázatossá is válhat és fordítva. A befektetők világszerte erre két módon válaszolnak:
  1. a vagyonukat igyekeznek - értelmes mértékig - több féle termékbe és vagyonelembe fektetni, hogy egy-egy termékkel kapcsolatban előkerülő problémás helyzetet a teljes vagyon minél kisebb részére lokalizálhassák; illetőleg az előálló veszteségeket a lehető legjobban csökkenteni tudják.
  2. csak olyan termékekbe fektetnek amelyeket ismernek, a hozzájuk kapcsolódó kockázatokkal egészében tisztában vannak, valamint amelyek a kockázatviselési képességeiknek és hajlandóságuknak megfelelnek.
Előfordulhat, hogy egy bankbetét kockázatosabb egy részvénynél: kérdezzük csak meg a görögöket, hogy miért vették ki gigantikus mértékben tavasszal pénzüket a bankokból és ítélje meg ki-ki vajon nagyobb volt-e ebben az időszakban egy stabil amerikai vagy német nagyvállalat részvényébe történő befektetés a görög bankok betétjeinél? Hasonló kérdést fel lehetne tenni az elmúlt időszakban csődbement számos hazai bank és takarékszövetkezet betéteseinek is! Mit gondol, mit mondanának?

Ugyanakkor a kockázatok szintjét és mértékét néha nem is olyan egyszerű megmondani. A világ nagy bankjainál, alapjainál, pénzügyi intézményeinél nem is véletlenül elemzik nagy stábok a gazdaságot és az egyes befektetési termékeket, kutatva a kockázatokat és azok mértékének változását.
Ezért egy konkrét portfolió összeállításában mindig érdemes profi tanácsát kikérni! Szakértő segítségével jól megtalálható egy értelmes hozam-kockázat arány és a portfolió elemeit is lehet sok tekintetben a befektető igényei szerint alakítani. Normális esetben a nagyobb kockázatú termékekhez nagyobb hozam is társul/társulhat. A befektető hozam elvárása és kockázatviselési hajlandósága/képessége gyakran eleve meghatározza milyen termékek jöhetnek szóba.

A világ átalakulóban van, de az emberek nehezen változnak.
Hazánkban, de a világ más részein is, az átlag befektető nem szereti a magas kockázatú termékeket. Idehaza sok ügyfélnek kiemelten fontos a kiszámíthatóság. Gyakran hallom, hogy "nem baj ha alacsony a kamat, de legalább tudom, hogy a lekötés után mennyit kapok pontosan "kézhez" és mikor".
Ugyanakkor a minden szempontból rendkívül felgyorsult világunkban a kockázatok mind nagyobb vállalása szinte kódolva van. Elmenekülni is nehéz lenne előle. Szinte mindenki, mindennap egyre többet vállal belőle. Gondoljunk csak arra, hogy 25 évvel ezelőtt mennyire volt biztos egy munkahely és mennyire biztos az ma? De gondolhatunk a nagyvárosi közlekedésre vagy a jogszabályok összetettségére, az elérhető és gyorsan változó termékek és szolgáltatások sokszínűségéből fakadó megnövekedett kockázatokra is és még sok egyébre.

Meg kell emésztenünk, hogy egyre kevésbé lehet megmondani a jövőben, hogy tőkénk egy vagy két év múlva mennyit is fog érni. Egyre fontosabb lesz befektetéseink folyamatos nyomonkövetése.
Szeretjük vagy sem, változnak azok a pénzügyi termékek is amelyekbe ma egy átlag embernek érdemes gondolkodni a megszokott betét - állampapír - ingatlan szentháromságán túl!

Tekintsük át melyek ezek!
Használatuk jelentősen növekedett, de még mindig sokak számára nem ismert termék a pénzpiaci alap vagy más néven likviditási alap, amiről részletesen a belinkelt korábbi posztomban írtam. Érdemes tudni, hogy a pénzpiaci alapok nem csak forintban, hanem EUR-ban és USD-ban is rendelkezésre állnak az ügyfelek részére a nagy bankoknál, brókercégeknél. Az egyéb módon be nem fektetett pénzünket ne felejtsük el ezekben tartani és lehetőleg ne hagyjuk szabadon számlánkon befektetésre váró készpénzt. 

Tőzsdén kívüli termékek körét számos alapkezelő alapjának jegyei is bővítik. Ezek olyan sok félék, hogy a Blogger itt most nem tér rájuk ki külön. Egy portfolióba történő beválasztásukhoz érdemes szakértő tanácsát kikérni. A Blogger később külön posztban foglalkozik ezek áttekintésével és az elért hozam adózásával.

Részvények és tőzsdén kereskedett alapok szintén olyan termékek, melyekkel érdemes barátkoznia az átlag befektetőknek, megtakarítóknak is. 
Sajnos a tőzsdéről, részvényekről sokunknak az utóbbi hónapok vagy a korábbi évek számos botránya (hazai és külföldi példák egyaránt vannak), befektetési bűnügye jut eszébe. Szeretném hangsúlyozni, hogy vannak villamos balesetek, de attól a villamos még jó és hasznos tömegközlekedési eszköz!
Hasonlóan a befektetési területen elkövetett bűnügyekből sem érdemes azt a következtetést levonni, hogy a termékek vagy a rendszer rossz és eleve "becsapják" az oda tévedő befektetőt vagy hogy eleve a rendszerbe kódolt a bukás. Ugyanakkor érdemes előre és gondosan kiválasztani a megvásárlásra szánt részvényeket és azok mennyiségét, felmérni a kockázatokat, "belőni" azt az árat amin vásárolni szeretnénk és az is ahol már el szeretnénk adni a papírt (még akkor is ha egy-egy papírból hosszútávú felhalmozásra vásárolunk) és ezek függvényében dönteni egy-egy konkrét vételről. 
A részvény befektetéseket soha sem önmagukban kell tekinteni, hanem egy portfolió részeként.
Nyereségesség szempontjából pedig érdemes a portfolió egészét tekinteni. Egy normális portfolióban általában vannak veszteséges eszközök is. Azonban ha a portfolió egészét tekintve megvan az elvárt nettó hozamszint, elégedettek lehetünk. 
A gazdaság hullámzásai következtében és előre nem várt események miatt is gyakori, hogy egy-egy portfolió növekedése nem az előre elképzelt módon alakul. Az egyik papír, amitől nagy növekedést vártunk visszaesik vagy egyszerűen csak lassabb ütemre vált, ugyanakkor lehet egy másik papír, mely rég gyengélkedett erőre kap és "betolja" a portfolió egészét a várt növekedési szintre.

Egy speciális fajtája a tőzsdei termékekből felépített portfoliónak az amely osztalékot fizet és amely rendszeres készpénzt termel tulajdonosának, hasonlóan egy bérbeadott ingatlanhoz.
Egy másik gyakori stratégia a növekedési portfolió. Az ilyen befektetők gyakran fektetnek kicsi vagy pillanatnyilag a piac által alulértékelt cégek papírjaiba, illetve kurrens, jövőbemutató technológiákban "utazó"vagy nagy K+F büdzsével dolgozó vállalatok papírjaiba azt remélve, hogy a következő években a papír árfolyama emelkedni tud majd ahogy a termékük "befut". Az ilyen cégek többsége osztalékot nem fizet, mivel minden pénzüket marketingre, termékfejlesztésbe vagy a kereskedelmi hálózataik bővítésébe ölnek, hogy a vállalkozás nőni tudjon.
Egy harmadik stratégia a vedd és tartsd, amikor már megállapodott, a piacon régóta jelenlévő, sok milliárd dollár vagy euró tőkével rendelkező, gyakran valamilyen monopólium vagy egyedi licensz, márka vagy világméretű terjesztési hálózat birtokában lévő vállalatokba fektetünk hosszú éveken át rendszeresen. Ezen cégek papírjainak árfolyama részvénypiaci lendület esetén akár igen szépen mehetnek felefelé (persze jellemzően már nem annyira gyorsan, mint egy most alakult kis technológiai cégé, ahol a papír értékének duplázódása akár pár havonta bekövetkezhet ha jó a termék és hisz benne a piac (lásd Tesla 2011-12-ben, Google 2005-2006-ban, stb)), miközben jellemzően osztalékot fizetnek tulajdonosaiknak. Egy részvénypiaci bessz esetén viszont általában nem esik nagyon vissza az ilyen papírok értéke, ugyanis a legtöbb befektető ezekben a papírokban "felhalmozási stratégiát" követ. A papírok többségét nem 1-2 hónapra vagy 1-2 évre veszik, hanem akár 10-15-20 évre. Ilyen időtávon pedig jó termékekkel, megfelelő stratégiával és tőkével, terjesztési hálózattal a vállalat értéke akár jelentősen nőhet. Ezt a startégiát gyakran Warren Buffett nagybefektető nevéhez kötik, mivel ő a legismertebb képviselője, aki gigantikus vagyonra tett szert vele.

A tőzsdei termékek egy nagyon népszerű és sok portfolióban jól alkalmazható fajtája a tőzsdén kereskedett alapok (angol nevének kezdőbetűiből képzett mozaikszóval is emlegetik őket: ETF-ek). Ezeknek megint csak olyan sok fajtájuk van, hogy külön posztban érdemes foglalkozni velük. A Blogger a jövőben igyekszik időt szánni majd ezekre is.

A következő, e témában írt posztomban bemutatok tüzetesebben egy konkrét részvény portfoliót.

2015. október 11., vasárnap

Earnings calendar for the coming week

Here comes the 2nd earnings week of 2015Q3. Blogger will watch these company reports on the next week.

Tuesday, 13-10-2015
  • Del Frisco's Restaurant Group Inc (DFRG)
  • Intel Corp (INTC)
  • Johnson & Johnson (JNJ)
  • JPMorgan Chase & Co (JPM)
  • Kinder Morgan Inc (KMI)
  • Las Vegas Sands Corp (LVS)
Wednesday, 14-10-2015
  • Bank of America Corp (BAC)
  • BlackRock Inc (BLK)
  • Delta Air Lines Inc (DAL)
  • J B Hunt Transport Services Inc (JBHT)
  • Netflix Inc (NFLX)
  • Wells Fargo & Co (WFC)
  • Xilinx Inc (XLIX)
Thursday, 15-10-2015
  • BB&T Corp (BBT)
  • Citigroup Inc (C)
  • Fairchild Semiconductor International Inc (FCS)
  • First Republic Bank (FRC)
  • Goldman Sachs Group Inc (GS)
  • Marriott Vacations Worldwide Corp (VAT)
  • Mattel Inc (MAT)
  • Philip Morris International Inc (PM)
  • U.S. Bancorp (USB)
  • Unitedhealth Group Inc (UNH)
  • WD-40 Co (WDFC)
Friday, 16-10-2015
  • Advanced Micro Devices Inc (AMD)
  • General Electric Co (GE)
  • Honeywell International Inc (HON)

Alcoa's result quite disappointing, share fallen


Monsanto (MON) shares downed after missed profit and sales expectations and unveiled a restructuring plan as it struggles to cope with a downturn in the sector. Net loss is $495 million, or $1.06 a share, in its fiscal fourth quarter, after a loss of $156 million, or 31 cents a share one year earlier. Sales fell to $2.4 billion from $2.6 billion. Analysts expected only 2 cents loss and $2,8 billion sales. Company will cut 2,600 jobs over the next 18 to 24 months. MON shares have fallen 27% in the year, while the S&P 500 is down 3.4%. Serious buy-back program also come with $3B firepower.

Alcoa (AA) set its numbers on Thursday. The company posted profit of $44 million, or 2 cents/share, down from $149 million, or 12 cents/share, a year earlier. Revenue fell 11% to $5.57 billion. Analysts had projected 13 cents/share on $5.65 billion in revenue. Oversupply, exacerbated by China's economic slowdown, has battered aluminum prices.
Shares, down 30% this year, and fell 5.1% to $10.45 in late trading Thursday.

Domino Pizza (DPZ) also set out its numbers. It has reported a profit of $37.8 million, or 67 cents a share, up from $35.6 million, or 63 cents a share, a year earlier. Revenue upped 8.5% to $484.7 million on higher royalties from franchisees, higher supply-chain revenues and increased sales of equipment to stores.
Analysts guessed of earnings of 74 cents a share on revenue of $487 million. Domino's repurchased $40.9 million of its shares in the quarter.


An international Ruby Tuesday in
Telford Plaza, Kowloon Bay, Hong Kong - wikipedia
Ruby Tuesday (RT) Inc shares sharply decreased after company said on Thursday it lost $4.19 million, or 7 cents/share, in the fiscal first quarter, reversing earnings of $2.56 million, or 4 cents/share, one year ago. Adjusted for one-time items, the restaurant chain reported a loss of 3 EPS, compared with EPS of 1 cent a year ago. Revenue for the quarter reached $279.5 million, down from $281,182 million  in the same period of last year.

2015. október 7., szerda

Huge downfall in YUM price

Nike's revenue break-down - marketrealist.com
There we've seen to come out the first few company reports. The earliest company in the row - as usually - was the DOW30 component Nike (NKE).
Nike's Q3 EPS is $1,34, up 23% Y/Y.  Expected EPS was $1,19.
Its revenues up 5% to $8.4 billion, up 14% on a currency-neutral basis.
Nike shares surged 9% to a record high on 24th of Sept.

Costco (COST) also came out with its numbers on 28th of Sept.
EPS $1,72, while analysts awaited only $1,66.
Net sales $34,99B which missed previously thought $36,26B.


Micron Technology Inc (MU) - which is one of Blogger's favorite chip maker - jumped 12% on earnings beat. The company reported non-GAAP EPS of $0.37 for the quarter, down from $0.82 during the fourth quarter of 2014. Analysts were expecting  of $0.33. Profitability collapsed in the Compute Networking Business Unit, which includes PCs, with the segment operating margin declining by 10 percentage points from the third quarter to 7.6%. The mobile business remained quite profitable, with an operating margin of 27.3%.

On 6th of October Pepsi (PEP) released its latest earnings report before opening bell on Tuesday morning, posting adjusted earnings of $1.35 per share and sales of $16.3 billion, a 5% year over year decline. Analysts had been expecting earnings of $1.26 per share and revenue of $16.22 billion. Shares popped.

Tuesday was black for Yum! Brands (YUM). It's share downed 17% after poor numbers. Yum's adjusted earnings came in at $1.07/share on $3.42B of revenue. This badly missed forecasts. Analysts expected $3.68 billion of revenue.
Yum's same-restaurant sales, grew just 2% last quarter in China. Analysts had expected 9%. (China itself makes up more than half of Yum's operating profit.)
Capital spends (YUM) - financialorbit.tumblr.com

2015. október 6., kedd

"Milyen befektetést válasszak?" - 1. rész

Gyakran kérdezik barátok, ismerősök, hogy mibe érdemes fektetni ma, hiszen a bankokban lekötött pénz lényegében semmit nem hoz

Kis áttekintés:
A magyar jegybank a forint kamatokat igen alacsony szinten tartja (jelenleg 1,35%) egy ideje, segítve ezzel egyfelől az ország finanszírozásának alacsony költségszinten tartását, másfelől a reálgazdasági hitelezés számára igyekszik olcsó forrást teremteni. (Már amennyiben lenne rá igény ...)
Az MNB jelenlegi kamatpolitikáját nagyban segítik a világgazdaság jelenlegi körülményei: globálisan alacsony (vagy nulla) kamatok a világ meghatározó nagy gazdaságaiban, az EU-ból érkező sok milliárdos "ingyenpénz" (különböző vissza nem térítendő támogatások, beruházási források), az EU kötvényvásárlási programja, a magyar gazdaság elsődleges mutatói, miközben a KSH által kimutatott infláció rendkívül alacsony.
Az elemzők nagyjából egyetértenek abban, hogy az alacsony kamatkörnyezet idehaza még jó pár évig jellemző lehet, habár 2016 végén, 2017 elején az MNB Monetáris Tanácsa esetleg rákényszerülhet már valamennyi emelésre. Abban lényegében mindenki egyetért, hogy a korábban megszokott kamat szintekre nem számíthatunk belátható időn belül.
Magyar alapkamat alakulása az elmúlt években - privatbankar.hu

Mit tehet ilyenkor az átlagember?
Persze sok mindent attól függően, mennyi megtakarítása van, milyen élethelyzetben van, mekkora likviditásra van szüksége a hétköznapokban, stb.

Az egyik tipikus reakció, az ingatlan vásárlás (beruházás). Erre jó lehetőséget adhat a bankokkal lassan rendeződő devizahitelek problematikája és a korábban igen alacsony árszinten lévő hazai laksápiac. A vevők gyakran nem maguknak vagy családjuknak veszik az ingatlan, hanem egyértelműen kiadásra. Az Airbnb megjelenése és a belváros egy részének nemzetközi "bulinegyeddé" avanzsálása is tolja felfelé az ingatlanárakat és a bérleti díjakat is.
Budapesti kerületek lakásárváltozása - index.hu
Az árak szépen kezdtek felfelé kúszni és vélhetőleg egy ideig meg sem állnak!
Főleg a fővárosi lakáskiadási árakat tekintve igen merész helyzettel szembesült a szeptemberi tanévkezdésre magának albérletet kereső egyetemista és családja.
Egy 15-18 millió forintos költségen beruházott lakás, tehát havonta 100-120 ezer forintot is hozhat, ami 6,5% - 8% közötti évesített bruttó hozamnak felel meg. Ezt a bevételt persze még adó vagy adók terhelik ... bár biztos hallott már az olvasó is olyat, hogy valaki feketén adta ki ingatlanját. Az adó mértéke 30%, mivel a 16% SZJA mellet 14% EHO-t is fizetnie kell a bérbeadónak, ha 1 millió Ft felett származik az adóévben jövedelme ingatlan bérbeadásból, Ezzel korrigálva az éves hozam valahol 4,4% és 5,3% közötti. Igaz ennél valamivel lehet több is, mivel a kapcsolódó költségekkel korrigálható az adó alapja. Ez természetesen így is bőven jó a banki kamatokhoz, de akár a kamatozó kincstárjegyekhez képest is!

Van-e és ha igen mi a probléma a lakásbefektetésekkel? A Blogger több problémát, potenciális nehézséget, költséget is lát: 
  • a befektetés nem likvid, tehát ha hírtelen szükségünk van egy kisebb vagy nagyobb összegre, azt nem tudjuk kivenni a lakásból, az ingatlan teljes értékesítése, hosszabb ideig is elhúzódhat, gyakran nem is kapjuk meg érte a korábban becsült és várt összeget.
  • nem átlátható és rejtett költségek: sok ilyen van/lehet amit a befektetési lakásvásárlók általában nem vesznek figyelembe vagy nem számolnak vele. Ilyenek a vétel és eladáshoz társuló költségek (ügyvéd, illeték, közvetítői díj, felújítás, bútorok, háztartási gépek, vízóra beépítés vagy csere, ügyintézések költségei, stb stb), a lakásbiztosítás, helyi ingatlan adó, társasházi felújítások esetén egy-egy nagyobb költség, pár évenkénti tisztasági felújítások, javítások költségei. Őszintén ... melyik az a befektető, aki ezt éves szinten mind összeírja, kiszámítja és levonja a befolyó albérleti díjakból? Pedig fontosak és összességében tetemesek is lehetnek!
  • Rejtett veszélyek, kockázatok: beázás, betörés vagy más rongálás; nem vagy akadozva fizető bérlő; vitás helyzetek a bérlővel (aminek akár jogi útja is lehet, aminek további költségei lehetnek); problémák a közművekkel; nem fizető ügyfél kilakoltatásával kapcsolatos komoly jogi nehézségek, stb, stb.
  • Be nem látható jogi, adózási környezet - sajnos Mo esetében egy évre is nehéz előre látni az adózási és jogi környezetet. Egy 10 -15 évre legalább megtartani szándékozott ingatlan esetén számos, eddig nem létező új költséggel, adóval, jogi helyzet, változással kell számolnia a tulajdonosnak. Például egy potenciális országos ingatlan adó a tulajdonosa által nem lakott ingatlanokra komoly hatással lehet a profitabilitásra. De egy ingatlanpiaci bessz vagy egy jóárasított, nagyobb volumenű kormányzati újlakás program is nyomás alá helyezheti az árakat. Ennyi időre nem lehet előre látni a bérek és árak alakulását, ami komoly hatással van a bérleti díjakra, lehetőségekre. Csak példaként: egy potenciálisan csődben lévő országban a lakosok is csődben vannak, pénzük mit sem ér, megszűnnek a munkahelyek, fizetni alig tud valaki ... (Szerencsére jelenleg nem ez a helyzet, de 15 éves távon is elképzelhetetlennek tartja?)
  • Kamat kockázat: Ha az ingatlant részben a most alacsony kamatú hitelből veszi valaki, ott számolnia kell a hosszabb távon emelkedő kamatok emelkedő terhével is, feltéve, hogy nem fix kamatú (és ezért most drágább) hitelt választott az illető.
A Blogger a befektetési portfoliókban fontosnak tartja az ingatlanokat. Normálisan működő gazdaságban az ingatlanok bérbeadásából és értéknövekedéséből származó profit stabil része lehet bármelyik család jövedelmének. Azonban véleményem szerint nem jó, ha valaki a megcsappant banki kamatok láttán megtakarításait teljes egészében ingatlanokba pumpálja át. Ez nagyon egyoldalúvá és ezért potenciálisan sérülékennyé teszi a vagyont.

Ugyanakkor sokan vannak, akik valamiért nem tudnak vagy nem akarnak lakás ingatlanba fektetni. Például mert nincs egyben egy lakásnyi pénzük és hitelt felvenni nem szeretnének. Vagy mert vidéken élnek és egy budapesti lakás "boom"-ban nehezen tudnának csak résztvenni.

Szerencsére ingatlanokat és ingatlanokból származó jövedelmet másképp is szerezhetünk, nem csak ingatalnok explicite megvásárlásával.
Egy másik lehetőség a stabil, nemzetközi részvény portfolió kialakítása, melyről a következő postok egyikében olvashat az érdeklődő hamarosan.