Ár Vált Vált%
S&P 500 2,013
-31
- 1.51%CAC 40 4,522 -115 - 2.48%
Stoxx 600 357 -9 - 2.41%
Shanghai 3,296 -243 - 6.87%
A DOW 450 pontos esésben is járt napközben, amire 84 éve nem volt példa az év első kereskedési napján. A DOW utoljára 2008-ban, az S&P500 és a Nasdaq 2001 óta nem zárta az év első napját ekkora eséssel.
A hatalmas zakónak összetett okai vannak. A kiváltó ok a minden befektető által sandítva figyelt Kínából érkezett, ahol még a hétvégén megjelent a hivatalos kínai ipari beszerzési menedzser index (PMI), mely 49,7 lett és a szolgáltatatók (non-manufacturing) beszerzési menedzser indexe, melyet a hivatalos kínai statisztika 54,4-nek mért. Utóbbi 53,6-ról emelkedett novemberben. Mind két szám a várakozásoknak megfelelően alakult.
Hétfő reggel azonban megjelent a honkongi HSBC bank által - más módszertannal - mért ipari PMI adata is, mely jókora eltérést mutatott az egy nappal korábban megjelent állami adatokhoz képest. Ráadásul ez az adat jóval várt alatti lett.
A piacon mindenki számára ismert, hogy a kínai kormány vélhetőleg manipulálja a gazdasági adatokat, ezért a HSBC által közzétett adatot tartják közelebbinek a "valósághoz". Sokan gondolják, hogy az ipari termelés drámai összehúzódása sokkal nagyobb is lehet, mint amit az adatokból ma látunk (bármelyikből). Így elképzelhető, hogy a kínai GDP adatok is gyengébbek lényegesen a hivatalosan közzétetteknél.
A Sanghai index 7%-ot esett napközben és le kellett állítani a kereskedést is
Az esés folytatódott az európai piacokon és az amerikaiakon is. A német DAX járt a legcsúnyábban kínán kívül, mely több mint 4%-ot zuhant az adatok és szentiment hatására.
Ilyenkor a legnehezebb a türelem és a kivárás. A piac pánik hangulatba kapcsolt. A legnagyobb 30 német tőzsdei cég indexének (DAX) ilyen mértékű egy napon belüli "leárazása" mögött vélhetőleg (legalábbis ismerten) nincs fundamentális ok, pusztán az a tény, hogy a német vállalatok egyik legfontosabb piacának gazdasági teljesítménye vélhetőleg rosszabb, a hivatalosan elismertnél ... Na persze ezt eddig is tudtuk ...
A Blogger volatilis 2016-os évkezdésre számít és könnyen elképzelhető, hogy az eső trend folytatódik majd a következő napokon is. 15%-nál nagyobb korrekciónak kis esélyét látom. Elemzők a kínai kormány újabb lazító beavatkozását sejtik, várják.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.