whos_among_us

2013. június 30., vasárnap

Kínai ingatlan buborék: robban vagy leereszt?

Kína körüli aggodalmak - oilprice.com
A világ vezető közgazdászai, elemzői és a befektetők is egyre borúsabb képet festenek a kínai gazdaságról. Ha kidurran, nagyobbat szólhat a Lehman csődnél is. Talán úgy lehetne summázni a problémát, hogy a kínai állam (az állami tulajdonban lévő bankokon, állami óriás vállalatokon, önkormányzatokon keresztül - nagy korrupció mellett) gigászi pénzeket fektetett és fektet a kínai gazdaságba, melynek húzó ereje jelenleg az építőipar és az ahhoz kapcsolódó iparágak (ingatlan fejlesztési projektek). Hatalmas hitelekből olyan beruházásokat finanszíroznak, melyek aligha térülnek majd meg és a hitel felvevő képtelen lesz végül kifizetni az adósságot és kamatait. Ezen hitelek tömeges bedőlése esetén az államnak kellene átvenni saját csődeljárás alatt lévő cégeitől a hiteleket, melyek tömeges finanszírozásához viszont nincs elég hazai tartaléka. Ekkor el kellene kezdenie tömegesen likvidálni a külföldi (főleg amerikai, európai és japán) állampapírokban tartott óriási mennyiségű pénzét. (Köztudott, hogy az USA hiteleit, igen nagy részt Kína finanszírozta az utóbbi években.) Ha ez bekövetkezik, óriási pénz kivonás indul meg a fejlett kötvény piacokról. A hozamok nagyon elszaladhatak és a most magukat kifejezetten olcsón finanszírozó legfejlettebb országok is nehzézségekkel nézhetnek szembe. A fejlődő országok (emerging markets) és az európai ún periféria országok pedig igen súlyos helyzetbe is kerülhetnek, szélsőséges esetben csődök sora jelentkezhet. Ezzel párhuzamosan - a Lehman csőd után is jelentkező - óriási bizalmi válság ütheti fel a fejét a bankközi piacon. A hitelpiac lényegében teljesen befagyhat, mivel a bankok nem nagyon bíznak majd a másik bank kínai és egyéb, akkorra problémássá váló kitettségével kapcsolatban.
Hogy az események pontosan hogyan és mikor zajlanak majd le, azt persze senki sem tudja. A piaci bizalmatalnság egyik fő forrása, hogy a kínai vezetés által közölt adatokban alapvetően nem sokan bíznak meg. Így nehezebb előrejelzéseket adni arról, hol tart a folyamat. 
Jól illusztrálja a helyzetet, hogy a Shanghai Composite Index a közvetlenül a válság utáni 2009 januári szinteknél tart jelenleg.
A kínai ingatlan lufi fújódása nem új keletű, de most azért került elő újra, mivel a kínai nemzeti bank (PBC) a lassuló gazdaság miatt valamiféle stimulus bevetését tervezi. Ami azonban elemzők szerint felgyorsíthatja a már így is az egekben lévő ingatlan árakat. Így félő, hogy robbanhat a fentebb kifejtett probléma.
Az elemzők szerint lehetséges olyan szcenárói is, amikor a kínai állam "elébe vág" a piaci folyamatoknak és maga áll bizonyos hazai reformok élére, ami nagyobb átláthatóságot, nagyobb piaci versenyt, kisebb korrupciót, az állam némileg kisebb szerepét  hozhatja a kínai gazdaságba, amitől nőhetne a bizalom és mely jelentősen képes lenne hűteni a kialakult helyzetet, azt akár a robbanástól is megóvva.

Az index.hu és a New York Times is egy egy jó összefoglalót közölt a témában. Mind két cikket ajánlom a téma iránt érdeklődő olvasóim figyelmébe.

2013. június 27., csütörtök

Arany a mélyben

Ma tovább folytatódott a nemesfémek árának esése. Az arany ma többször is benézett az $1200-os szint alá. Az esésnek több oka is van.
Az egyik a FED által belebegtetett QE3 szűkítés és a kamatláb emelése, mely ma a kiváló amerikai makroadatoknak köszönhetően ismét előtérbe került. (Bár ma a befektetők már inkább örültek ezen adatoknak és kevésbé aggódtak a FED kötvényvásárlásának esetleges közelgő szűkítésétől.) Ennek köszönhetően a zöldhasú erősödése folytatódott. A pénz a nemesfémekből a dollár irányba vándorolt.

A másik ok a kínai és indiai gazdaság várttól gyengébb teljesítménye, aminek kapcsán a piac ezen országok irányából a jövőben kereslet csökkenést vár.

A sárga fém ára az év elején még az $1700-os szinteknél volt. Tavaj ősszel pedig az ár $1800 körül is járt unciánként.

Az arany bányászattal foglalkozó vállalatok részvényei még rosszabbul jártak. A Gold Miners ETF (GDX), mely egy sor ilyen cég részvényét tartja, az elmúlt 6 hónapban közel 50%-ot esett.
Arany ára az elmúlt 36 hónapban - stocktwits.com

2013. június 20., csütörtök

Véres csütörtök

Ben Bernanke - libertariancrier.com
A FED Nyiltpiaci Bizottságának tegnapi ülését követően megjelent nyilatkozat, majd az azt követő Bernanke sajtótájékoztatón hallottak a befektetőkből vegyes érzelmeket váltottak ki. A hangsúly pedig az érzelmeken van! A FED és annak elnöke lényegében azt mondta el, amit eddig is tudtunk. Legfeljebb most már még biztosabbak lehetünk benne. 
  • Az eszköz vásárlási programok és a 0% kamat egyenlőre marad, DE
  • a FED a gazdaság teljesítményének függvényében az év hátralévő részében - valamilyen mértékben, amit a piac 10-20 milliárd dollárra becsül - valamikor vissza vehet.
  • Az eszközvásárlási programok (QE3) teljes leállítása 2014-nél előbb nem várható. (Elemzők itt is megosztottak a jövő év közepe és vége tekintetében.)
A tegnapi Bernanke sajtótájékoztató közben az S&P500 az 1550 környéki szintekről erőteljesen megindult lefelé és 1629 alatt zárta a napot. Az esés erőteljesebben folytatódott csütörtök nyitáskor.
Igaz előtte az ázsiai és európai részvény piacok már komoly zuhanást szenvedtek el. A bajt tetézte egy igen gyenge előzetes kínai ipati termelési index adat napvilágrakerülése, mely a világ második legnagyobb gazdaságának lényeges lassulását mutatja. A befektetőket mind a két hír sokkolta, de persze a FED hamarosan záródó pénzömlesztését fájlaják legjobban.
Az S&P500 végül 1588,19-en zárta a napot, több tecnikai szintet is áttörve.
A történések másik nagy területe a fejlett országok, így főleg az USA államkötvények hozam szintjének gyors és jelentős emelkedése. Ez azt is jelenti, hogy a kockázatosabb eszközökből a pénz elkezdett kiáramlani. Pl. a részvényekből vagy a feltörekvő országok "lepunnyadt" hozamú kötvényeiből. Mindez természetesen a dollárt erősíti a többi devizával szemben.
Ez és a hervasztó kínai makroadatok viszont az árupiacokat küldték lejtőre. A WTI 4 dolláros eséséhez a tegnapi készletadatok is hozzájárultak.
Az arany $1276 alá is lenézett a mai kereskedésben.
Van rá sansz, hogy az esés holnap is folytatódik. Sokan az S&P500-at 1500 környékéig várják korrigálni. A VIX index nap végére átlépte a 20-at, ami a határa a "nyugodt" piacnak.

2013. június 6., csütörtök

Meddig tarthat a FED kötvényvásárlási programjának mostani üteme?

Ben Bernanke által elnökölt FED FOMC ülés - forbes.com
A címbeli kérdést fürkészi ma mindenki a piacon. A FED Nyíltpiaci Bizottsága (FOMC) soron következő 2 napos kamatdöntő ülését június 18-19-én tartja. Ettől függetlenül sorra jelennek meg a FED kormányzók különböző nyilatkozatai, melyek többségében a QE3 lassításában, a kötvény vásárlás ütemének csökkentésében megegyeznek. Abban azonban nagy eltérések vannak, hogy mikor kellene elkezdeni ezt és milyen mértékben kellene csökkenteni a jelenlegi havi 85 milliárd dolláros programot. 
A philadelphia-i FED kormányzó, Charles Plosser, például már a júniusi megbeszélésen döntene az azonnali lassításról.
Ben Bernanke, azonban legutoljára óvatosabban nyilatkozott. Szerinte egyenlőre semmi nem dőlt el. Szükség esetén a 85 milliárd-os havi költést akár meg is növelheti, - ha a gazdaság ezt igényli.

Mindezzel párhuzamosan a befektetők lassú növekedést tapasztalhatnak, melyet a makroadatok is támasztanak. Habár az utolsó néhány adat a várttól elmaradóra sikeredett.
A Goldmann Sachs vezető közgazdásza szerint azonban a monetáris lazítás lassítását inkább csak őszre kezdi majd meg a FED. A teljes kivezetésre pedig valamikor 2014 végéig kerülhet sor.
Mindehhez azonban szükséges lenne, hogy a növekedés igazolhatóan és érezhetően beinduljon.
A mai makró adatok minden esetre több óvatosságra intenek az észak-amerikai növekedés mértékét tekintve. A ma kiadott FED Beige book is csak ráerősít a tapasztalatokra.

Amíg ki nem derül mit dönt a FED, addig a piaci korrekció lassan folytatódhat. Az indexek all-time-high csúcsokról ereszkednek vissza, az elmúlt időszakban a részévények értéke nagyon gyorsan emelkedett túl magasra.

Ezzel párhuzamosan a FED kamat politikájával kapcsolatosan is elindultak a találgatások. A befektetők már szinte érzik a 0 közeléből fél-egy százalékra, netán 1% fölé is felemelt kamatokat... Ez nyilván minden kockázatosabb eszköztől pénzt vonhatna el.

A Blogger véleménye szerint több probléma is van: az egyik a gazdaság növekedése. A legutolsó adatok - bár a trend javuló - még sem voltak igazán átütőek. A másik az eladósodottság, melyről végül még mindíg nem született döntés. Minden esetre az infláció nem nagyon akar megindulni a 0 környéki kamatok és a monetáris lazítás sorozatok ellenére sem. A harmadik pedig a kínai növekedés - a vártnál némileg erősebb - lassulása, mely elsősorban a nyersanyag árakra és a nyersanyag és energatikai szektorokra, gépiparra hozhat nehezebb időket. Az eső olajárak ugyanakkor nem segítik majd az amerikai gazdaságot sem, mely nettó exportőr szerepébe lépett.
Negyedik az amerikai munkanélküliség továbbra is magas szintje. (Jelenleg 7,5%.)
Röviden nem lepődnék meg rajta, ha a QE (esetleg némileg átalakítva, mértékén finomhangolva), de akár még éveken át megmaradna és nem csak jövő év végéig.
A gazdaságok elsősorban valamilyen sztori mentén tudnak kiugróan teljesíteni, amilyen hajdanán a vasút pítések voltak és ilyen volt az autó ipar felfutása, az autózás és a kapcsolódó infrastruktúra tömegtermékké válása, de ilyen volt az internet boom is és ilyen lehet az is, amikor egy akkora ország, mint Kína pár év alatt felépíti magát és kiépíti termelő erőit. A Blogger jelenleg nem látja mi lehetne ilyen cél. Sokak szerint a húzó erő a zöld beruházások lehetnek, de őszintén szólva ezt még nem érzem. Bár kétség kívül értelmes és támogatható irány lenne és sok cég indult el - üzletileg is értelmes módon  - ezen a vezérfonalon. Ugyanakkor az olcsó olaj, gáz és szén árak - a környezet költségeit nem számolják hozzá!! - még mindíg nem teszik eléggé vonzóvá ezt a szektort. Az eladósodottság pedig a finanszírozásukat, szubvencióikat teszi nehézkessé.

Várjuk ki mit dönt a FED FOMC, addig pedig óvatosan kereshetünk a piac lefelé mozdulásán.

2013. június 2., vasárnap

Trend forduló a kötvény piacon

A fejlett országok gazdasága lassan kikecmereghet a kátyuból. Legalábbis az elmúlt hónapok ebből a térségből érkező makrogazdasági adatai ezt mutatják. A görög, majd a ciprusi válságot követően fellángolt EUR szkepticizmus alábbhagyott. A német gazdaságból egyre több jó adat érkezik. Az Egyesült Államokban a FED általi kötvény vásárlások csökkentése van napirenden. Sokan már a mesterségesen "lecsavart" jegybanki kamatok emelését vízionálják.
Ez az új helyzet azonban megváltoztathatja a kötvény piacon kialakult jelenlegi helyzetet és komoly piaci változásokat indukálhat a következő időszakban. Erről szól Zsiday Viktor bejegyzése. Ajánlom minden olvasóm részére.