whos_among_us

2012. január 31., kedd

Örülünk, Vincent?

Olaj: a fekete arany ma egész nap emelkedett úgy f4-ig, az amerikai tőzsdenyitásig. Utána hatalmas és gyors esés. A piacokat reggel főleg a kiváló japán ipari termelés 4%-os decemberi növekedése kápráztatta el. Japán a Főld 3. legnagyobb gazdasága, ami bíztató képet mutat az energiahordozó várható keresletnövekedésére vonatkozóan. Az amerikai piacok nyitásával együtt azonban rossz makroadatok is napvilágot láttak (chicago-i beszerzési menedzser index és az amerikai lakás árak alakulása), ami arról győzte meg a befektetőket - a pár nappal korábbi 2,8%-os (3% helyett) GDP adatot is figyelembevéve - hogy az amerikai gazdaság még sem lendült be annyira, mint azt a befektetők korábban remélték, gondolták. Ez viszont várhatóan az olaj iránti kereslet csökkenését hozhatja. Az árfolyam (WTI) estére 98$/b alá is benézett, majd 98,3 USD/b körül stabilizálódni látszik. Közben Irán tegnap bejelentette, hogy lézer vezetésű bombát fejlesztettek ki és állítanak hadrendbe. Az Öböl térségében a feszültség nem csökken. Elemzők nem várnak amerikai támadást az elnökválasztást megelőzően.

Arany, ezüst: szépen emelkedik az árfolyam. Ma 1750 USD/oz árfolyamon is járt a nemesfém. Az ezüst is a nap közepén járt a csúcsán, 34 USD/oz fölött, majd az amerikai makro adatok hatására az arannyal egyetemben némileg ereszkedni kezdett az ára. A nemesfémek áremelkedő trendben vannak és egyenlőre nincs elemzői várakozás komolyabb korrekcióra. Csak januárban az arany +11%-os növekedést tudhat maga mögött!

EU-csúcs: tegnap késő délután, kora este ültek össze az európai állam és kormányfők Brüsszelben az aktuális csúcstalálkozójukon. A témák között szerepelt az ESM helyzetének stabilizálása, a Fiskális Únióról szóló javaslat elfogadása. Legalább ennyire fontos azonban az a téma, ami nem került fel a napirendre: a görög mentőcsomag kérdésköre. A minap kiderült, hogy az eddigi 14,5 milliárd EUR-s hitel már nem is lesz elegendő. Ezt növelni kell. Az idő nagyon fogy a március 20.-ai nagy kötvény lejááratig, amit az ország önerőböl nem tud kifizetni. Közben a hitelminősítők jelezték, ők a jelenleg szóbanforgó megoldások mindegyikét csődeseménynek tekintik majd ... A témát hivatalosan azért nem tűzték napirendre, mert a kereskedelmi bankok nevében tárgyaló IIF még nem zárta le a tárgyalást a görög kormánnyal. Valójában Görögország mára egyértelműen kolonc lett az európai nagyhatalmak részére. Az elemzők is egyre nagyobb részben elkerülhetetlennek látja a csődöt, mivel a hitelező szervezetek nem látják, hogy a hitel leírások után megmaradó tőke és kamat terheket is hogy fogja az ország kitermelni. A német választók lényegében megelégelték a német adófizetők adó euróinak a görög feneketlen kútba öntését. A piac egy kontrolálatlan csődöt bizonyosan nem árazott be.
Komoly előrelépés azonban az, hogy Nagy-Brittánia és Csehország kivételével minden európai ország (és főleg minden EUR zóna ország) támogatta a német-francia gyámkodás mellett megszületett javaslatot. A javaslat szövegezése folyamatban van és azt a márciusi csúcson már el is fogadhatja a 17 eurót használó ország.
Az ESM (európai stabilitási mechanizmus) 500 milliárd EUR hitel és garancia kerettel kezdheti meg működését, ami megfelel az elemzők előzetes várakozásának.

OTP: január folyamán az OTP 3 éve nem látott rally-t produkált. az árfolyam 4160Ft-on is járt, majd az általános tőzsdei visszaesés miatt, majd 4013Ft-on zárt, +0,3%-on. Az OTP hatalmas, nem ritkán napi 3% fölötti, emelkedése mögött egyértelműen a jó nemzetközi hangulat és a kormány-IMF tárgyalás előkészítésekhez kapcsolódó nagyon pozitív hangú, gyors megállapodástra utaló kormányzati üzenetek állnak. A piac kezdi "visszaárazni" a bank papírt. Nem maradnak el egyre másra a módosuló célárak sem.

2012. január 28., szombat

Mennyibe került az eddigi gazdaságpolitika? - Zsiday Viktor kiszámította

Zsiday Viktor - portfolio.hu
Zsiday Viktor blogjában készített egy gyors számítást, mennyibe is került a kormány eddigi IMF ellenes gazdaságpolitikája az országnak. Viktor szerint a ceh alsó hangon évi 250-300 milliárd forint többlet költséget okozott. Ez az összeg közelíti az egy éves teljes magyar gyógyszer kassza költségvetését! Továbbá ennyibe kerül egy teljes havi nyugdíj az ország összes nyugdíjra jogosultja részére! Ennyivel kell többet kitermelnünk, kifizetnünk a következő években az elhibázott, időben fel nem ismert, nem korrigált és teljesen hiteltelenné vált gazdaságpolitika miatt!

2012. január 27., péntek

Kőolaj ára

USS Abraham Lincoln - thefinancialexpress-bd.com
A világpiacon a kőolaj (WTI) hordónkénti ára 100 USD körül mozog jelenleg. A magas ár oka - nagy részt - az Irán körül kialakult igen feszült geopolitikai helyzet. A Portfolio.hu-n ma megjelent egy összefoglaló a témával kapcsolatban, amit minden olaj pozícióban lévő vagy ilyen kiépítésén gondolkozó olvasónak ajánlok figyelmébe.
Az írás a Bloomberg olajpiaci szakértők körében végzett gyors felmérését mutatja be. Eszerint egy esetleges Irán elleni katonai csapást a megkérdezett befektetők többsége 2012-re nem vár. Az EU által bejelentett szankcióknak nincs jelenleg áremelő hatása, főleg, mivel Irán jelenleg is legnagyobb részt Kínába exportálja kitermelt olaja nagyobb részét, másfelől az EU az érintett országoknak adott még jó pár hónap haladékot.
Irán a szakncióra válaszul most nem a Szoros lezárástát lebegtette be fenyegetésül, hanem a saját olaj exportja beszüntetését, ami önmagában emelhet az olaj árán egy időre, akár 20-30 dollárt, amíg más országok a kieső olajat piacra nem tudják dobni saját megemelt kietemelésük mellett.
Kína szerint az EU embargója nem segíti a térségben a normalizációt, amivel az elemzők nagy része is egyetért.
Közben az Egyesült Államok fokozza a térségben katonai jelenlétét. Pár napja haladt át a Szoroson a USS Abraham Lincoln, egy Nimitz-osztályú (ez a legkorszerűbb típust jelenti) repülőgép anyahajó, mely a Pentagon közlése szerint rutin műveleteket végez nemzetközi vizeken.
Az olaj ár emelkedésének másik fontos oka, hogy a közétett gazdasági adatok alapján - és a gyorsjelentési szezonban a cégek által a 4. negyedévebn felmutatott üzleti eredmények alapján is - az amerikai gazdaság nem lassult le annyira, mint tavaly számítottak rá, sőt egyes jelek szerint inkább kifelé kecmereg már a bajokból. Az adatok alapján Kína is a vártnál jobb növekedési adatokat publikált (bár ezeket mindig fenntartásokkal kezelik a befektetők). A héten belengetett QE3 pedig csak még tovább szította az a makro adatok és geopolitikai helyzet teremtette emelkedést.
Összességében a szaksajtó emelkedő olajárat vár a következő hónapokban.

2012. január 26., csütörtök

Mai események röviden

Görögország: A Reuters.com-on megjelent blog bejegyzés jó összefoglalója a pillanatnyi helyzetnek.
Az ország lényegében az EU/IMF/ECB triumvirátusnak teljesen kiszolgáltatott helyzetben van (őket általában "trojka" néven rövidíti a szaksajtó). Ők vannak a tárgyaló asztal egyik felén. A másik oldalon a  magán befektetők állnak. A tárgyalás célja, megállapodni arról, hogy a de facto görög csődöt, hogyan menedzseljék le rendezett módon. 
Több probléma is van az asztalon. Az egyik, hogy a CDS biztosításokkal fedezett befektetőknek miért lenne érdeke az ún. haircut (tehát, hogy megállapodás szerint a kötvények névértékének 50%-át levágják - az a rész elvész)? -  Hiszen aki biztosítást kötött csőd esetére (CDS), annak a csőd bekövetkezésekor a biztosító kifizeti az elbukott tőkéjét. Másfelől viszont egy görög rendezetlen csődben a nagy magán befektetők (bankok, hedge-foundok, nagy nyugdíj alapok) vélhetőleg összességében többet buknának, mintha nem ragaszkodnának a CDS aktiválódáshoz és megállapodnak egy elfogadható haircut-ban.
Ezen a ponton lényegében már túl vannak a tárgyalások (a magánbefektetők zöme úgy néz ki elfogadja ezt a helyzetet), bár azért pontosan nem ismert még, hogy hányan nem fogják esetleg mégsem elfogadni a többségi és politikai irányból is erőltetett álláspontot és mégis maradnának a CDS fedezete mögött. 
Utóbbival is van egy baj. A CDS-sel fedezett befektetők sem lehetnek 100%-ban nyugodtak, mert a CDS-ek aktiválódásának jogi oldala nem teljesen tiszta a nemzetközi pénzügyi jogban. Így szakértők szerint nem lehet tudni, pontosan milyen körülmények esetén, milyen paraméterek együttállása mellett fizethetőek ki a biztosítások. Azaz elvben előfordulhatna, hogy a megegyezés hiánya esetén, a befektető sem az görög államtól, sem a CDS-t kibocsátó pénzintézettől nem jut a pénzéhez.
Most ott tartanak a tárgyalások, hogy aki vállalja a haircut-ot, annak a görög állam a haircut után magmaradó kötvény részét beváltja egy új hosszú lejáratú kötvényre, amire éves kamatot fizet (ez az éves kamat kupon). Mivel a görög adósság mögött (a haircut után megmaradó rész mögött is) döntő arányban a trojka pénze áll, így ők abban érdekeltek, hogy a kupon mértéke ne legyen túl nagy és a magánbefektetők is minél nagyobb részben vegyék ki részüket Görögország finanszírozásában. A magán befektetőket képviselő IIF (Institute of International Finance) javaslata a hét elején 4% volt, amit pár napja az EU pénzügyminiszteri tanács elutasított és világossá tették, hogy 4%-nál csak kisebb kupon jöhet szóba. A mai új javaslat 3,75%-os kamat volt az IIF részéről.
A kupon nagysága azért igen lényeges, mert a magánbefektetők vesztesége a lecsökkentett mértékű kuponnal összefüggésben - nettó jelenértéken számítva - akár 70%-ra is emelkedhet.
A piac bizakodással tekint a tárgyalásokra: a görög tőzsde index majd 4%-ot emelkedett csak ma.

CAT: A Caterpillar közzétette negyedéves jelentését. A cég árbevétele 17,24 milliárd dollárra ugrott, ami 35%-os növekedés év/év alapon. A profitja 1,55 milliárd dollárra nőtt, ami 2,32 USD lett részvényenként.
A részvények ma 3%-ot emelkedtek. A CAT idei emelkedése folytatódhat, amennyiben az amerikai gazdaság valóban beindul.

SBUX: A világ legnagyobb kávézó lánca a Starbucks is előrukkolt negyedik negyedéves pénzügyi eredményeivel, amelyek gazdasági válság ellenére várakozáson felüliek! A cég árbevétele 3,4 milliárd dollár lett, ami 16%-os emelkedés év/év alapon. Az egy részvényre jutó nettó árbevétel így 50 cent, ami 1 centtel nagyobb a vártnál. A részvény az aftermarketen így is esésnek indult és -2%-on állt meg este.

OTP és EUR/HUF: +7,3%-os roppant emelkedésben 4100Ft fölött zárt ma az OTP papírja. A bank papír általában az ország megítélésével együtt mozog. A kormányzati szereplők sorra teszik a "minden feltételt elfogadunk", "nagyon közeli a megállapodás" és hasonló nyilatkozatokat, így a piac lényegében elkezdte árazni a megállapodást. Ez jól látszik az EUR/HUF kereszten is, ami 294 Ft alá is benézett a nap folyamán és nagyon megerősödött az elmúlt 4 napban.

Arany: folyamatos emelkedésben van a sárga fém. Az árfolyam ma 1732,6 USD/oz-ig szúrt fel, jelenleg 1723,2 USD-t ér egy unciája. A QE3 tegnapi belengetése ma szinte minden árupiaci termék árfolyamára emelően hatott. Az arany árát jelenleg is főleg ez csavarja felfelé. Az emelkedés egyenlőre folytatódhat.

Davos & Soros György: szokásos módon részt vesz a VGF-on. Meglátása szerint Görögország csődje biztos. A válság Európában pedig nagyon súlyos lesz. Ebből kikecmeregni csak nagyon nehezen lehet majd. Bírálta Németország válságkezelését. Soros hosszabb ideje jelzi nyilatkozataiban az európai válság mélységeit és az únió szétesését. A piac ezeket a nézeteket jelenleg nem teljesen igazolja vissza.

2012. január 25., szerda

Piacok

Piaci hírek, trendek egy cikkben.

AAPL: Az Apple 2011Q4-es gyorsjelentése olyan brutális emelkedést mutatott fel, amit lényegében még az optimistább elemzők sem nagyon vártak. A hírre tegnap a papír az aftermarkt piacon közel 9%-ot ugrott (igaz ez a mai nap picit korrigált lefelé). A negyedéves árbevételt 39 milliárd dollárra várták, de több, mint 46 milliárd lett, ami hihetetlenül kimagasló eredmény! Az előző év azonos időszakához képest az árbevétel emelkedése több mint 73%!! Az egy részvényre jutó nyereség (EPS) növekedése év/év alapon még brutálisabb szám: 115,7%!! Az Apple ezzel a világ legnagyobb vállalatává vált, mindenkit maga mögé utasítva.
Az idei évben is jelentős piaci események elé néz a cég. Az 5-ös iPhone debütálási időpontja ugyan még nincs nyilvánosan kitűzve, de egy mai hír szerint a Foxconn készen áll a készülék gyártására. 2012-ben várható új termék az iPad 3 és egy TV készülék, ami eddig hiányzott az Apple palettájáról. (Az elemzők bizonytalanok a termékkel kapcsolatban: hogy fogja fogadni a piac.) Igaz lényegében erről a jövendő termékről sem sokat tudunk, mint általában a megjelenés előtt állókról; a cég itt sem teregette ki előre lapjait az új portékával kapcsolatban.
A Blogger befektetésre továbbra is ajánlja a papírt azzal, hogy természetesen minden befektetőnek tudnia kell a piac arany-igazságát: a fák nem nőnek az égig. Azonban az jelenleg nem látszik még, hogy nőhet-e tovább az Apple a jelenlegi ütemben vagy a növekedés csökkenő üteműre vált, amiben benne lehet egy korrekció a papír értékében. Az elemzők egyébként még így is alulértékeltnek látják a részvényt.

FED: A FED mai ülését követően Bernanke sajtótájékoztatón elmondta, hogy 0%-on hagyták az amerikai kamatlábat és ezév közepéig biztos nem változtatnak ezen, de valószínűleg 2014-ig is maradhat a 0%-os kamat. A FED döntését a változatlan gazdasági helyzettel indokolta. (magas munkanélküliség, beruházások lassú üteme és az infláció alacsony volta)
A FED szeretné letörni az amerikai államkötvények hozam szintjét, amire most a magas transzparencia mellett leginkább a pénznyomda kínálhat lehetőséget. Elemzők egyre közelebb érzik a QE3 bejelentését.

EUR/USD: a FED kamatdöntő ülését követően az EUR emelkedik. A blog írásakor az árfolyam már 1,3113-nál jár gyors ütemű növekedés mellett. A helyzet pikantériája, hogy pont az ellenkező irányra épültek ki igen-igen jelentős pozíciók (EUR short). Bár hosszabb távon (fundamentális alapokon), a trend vélhetőleg a dollár erősödését hozhatja, a mostani hirtelen felszúrás, sok pozíciót likvidálhat (automatikus stoppok életbeléphetnek), ami az árfolyam további emelkedését hozhatja rövid távon.

Arany, ezüst: A FED fenti ülését és a sajtótájékoztatót követően az arany hatalmas ugrással drágulni kezdett. A sárga fém árfolyama 1710$/oz-nál, az ezüsté 33,4$/oz-nál jár a blog írásakor. Szakértők az emelkedő trend folytatódására számítanak.

Olaj: A WTI-t ma nagy kilengés mellett kereskedik. Árfolyama 97,5 USD közelébe is gyengült, és 100,5 USD fölé is került. Az olaj árát több tényező is mozgatja (rángatja). A ma esti felfutást kétség kívül a FED döntése és annak a következményei okozzák. Az árfolyamot a csökkenés irányába ma - a FED döntése előtt - még elsősorban az befolyásolta, hogy nőttek az amerikai olaj tartalékok, valamint fokozódik a bizonytalanság Görögország kapcsán. Továbbá az is, hogy az iráni embargó sikerességével kapcsolatban komoly kérdőjelek merültek fel, miután kiderült, az embargó miatt Kína esetleg köthet egy diszkont vásárlási kedvezményt Iránnal és ennek kapcsán az óriás ország gond nélkül átveheti a piaci ár alatt az így felvásárlás nélkül maradó iráni kitermelt készleteket. Az elemzők rövid távon volatilis olaj árra számítanak 100 USD környékén. Ezt persze felboríthatja egy Öböl és/vagy Szoros térségi katonai konfliktus helyzet kipattanása.

Tőzsdei indexek: a FED döntést követően felrántották az addig igen csak gyengélkedő vezető tőzsde indexeket is. Főleg a NASDAQ100 ugrott nagyot, amiben az Apple kiváló gyorsjelentése rendesen besegített.

IFO index: A német üzleti bizalmat mutató index januári értéke jobb lett az elemzői várakozásnál. Németországban úgy tűnik nincs jele a recessziónak, lassulásnak. Úgy tűnik a német üzleti élet hangulata jó és optimistán tekint a jövőbe. Ez előre vetíti a DAX és a vezető német cégek részvényeinek további emelkedő trendjét.

McDonald's: A Meki igen szép, eredményes negyedéven van túl. A tegnapi gyorsjelentés 11%-os profit növekedést és 9,8%-os árbevétel növekedésről jelentett (év/év alapon). Az elért 6,82 milliárd dolláros árbevétel valamicskével jobb a vártnál. Az 1,33 USD EPS érték 14,7%-kal jobb az egy évvel korábbi számnál. A részvény a jó eredmények ellenére ma gyengült - nem feltétlenül összefüggésben a gyorsjelentés számaival. A cég bejelentette, hogy idei évben 2,9 milliárd dollárt fog elkölteni a cég fejlesztésre és 1300 új üzletet nyil majd meg világszerte!
A Blogger és az elemzők véleménye az, hogy a Meki részvényei továbbra is vételre ajánlottak.

Davos: a svájci síparadicsom ilyenkor pár napra átalakul világgazdasági csúcstalálkozóvá ennek minden kellékével. A ma megnyíló Világgazdasági Fórumot Merkel kancellár nyitja meg és a 2600 vendég között lényegében "ott lesz szinte mindenki aki számít". (pl. Ban Ki  Moon ENSZ főtitkár, Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója, Robert Zoellick, a Világbank elnöke, Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke, Timothy Geithner, amerikai pénzügyminiszter. ) A forumon a nagy nemzetközi pénzügyi, gazdasági szervezetek vezetői mellett számos pénzügyi befektető, hedge found manager, bank vezető is ott van. A legfontosabb megbeszélések a színfalak mögött és a szünetekben történnek.

2012. január 22., vasárnap

Folytatódnak a gyorsjelentések a héten

Az Equilor által készített összeállítást az ecoline.hu tettet közzé.

heti gyorsjelető vállalatok és várt EPS-ek - Equilor

Lesz-e görög csőd? - Zsiday Viktor elmagyarázza

Görögország olyan mennyiségű adósságot halmozott fel, hogy annak a vállaltak szerinti kifizetése lényegében lehetetlen. Ezt tudja mindenki. A görög adósság a GDP 145% körül van, ami elképesztően magas. Így a csőd de facto már egy ideje ismert kellett legyen a befektetők részére! A befektetőkkel folyó tárgyalások most épp arról folynak, hogy az állampapír tulajdonosok tényleges vesztesége mekkora legyen. A papírok hetede az ECB kezében van, de jelen állás szerint nem venne részt a magánbefektetők "önkéntesen vállalt" veszteség leírásában. Zsiday Viktor bejegyzésének második felében megvilágítja miért esélyes ilyen körülmények között Görögország tényleges csődje.

Nyugdíj befektetés

A nyugdíj kérdésben akut a helyzet. A magánnyugdíj pénztári megtakarítások nagyrészt ledarálva, a  maradék pedig épp most van folyamatban. Az állami nyugdíjak "megvédve", de azért reálisan nem látszik, hogy a nagyon eladósodott (és ez az eladósodási folyamat ebben a pillanatban még nem is ért véget és csökkenésnek sem) ország miből fizeti majd ki értékálló módon a nyugdíjakat. Az is sajnos világ trend, hogy a nyugdíj korhatárt folyamatosan emelni kényszerül az aktuális kormányzat Európa szerte. Azaz állami pénzt fizetni csak egyre később (vö. egyre kevesebb ideig) szeretne. Sajnos így a munka világában egyre több, idősek által is betölthető munkaerőpiaci pozíciónak kell(ene) maradnia vagy keletkeznie.
A legbiztosabbnak (a lottó nyeremény mellett) az tűnik, ha az aktív korszakunkban intenzíven (ki-ki a lehetőségeihez mérten) takarékoskodunk és az így keletkező megtakarításainkat jól fektetjük be. Erre több megoldás kínálkozik.
Persze a legjobb, ha profikra bízzuk a dolgot, hiszen az emberek többsége nem befektetési szakértő. Az Önkéntes Nyugdíj Pénztárak például jó lehetőséget kínálnak erre. Ezt egészíthetjük ki a Nyugdíj Előtakarékossági Számlával (NYESZ), ahol az Önkéntes Pénztárakon kívüli megtakarításainkat elhelyezve, ott adómentesen fialhatnak. Idei évtől a NYESZ-en devizában is lehet megtakarításokat elhelyezni és befektetni, ami nagy mértékben szélesíti a befektetési palettát.
Egy barátom keresett meg nem rég azzal, hogy a szeretne idősebb korára félretenni, mit tegyen? A következőket javasoltam neki:

1.) ha megteheted, legyenek ingatlan befektetéseid, de ne hitelből! (termőföld, gyümölcsös vagy nagyon könnyen bérbeadható lakó ingatlan)
2.) a likvid portfoliót 3 részre osztanám valami ilyesmi arányban: 25%-25%-50% (ezek az arányok nem szigorúak, ízlés és kockázat vállalási hajlandóság szerint lehet módosítani)
  • az első 25%-os részbe betétet (kedvencem a látraszóló takarékbetét vagy takaréklevél és a hozzá kapcsolódó kamatos kamat számítás: a megtermelt kamat is kamatozik tovább külön tulajdonosi beavatkozás nélkül) és állampapírokat tennék (nem csak magyart) vagy ezekkel egyenértékű befektetési alapok jegyeit;
  • a második 25%-os kupacba vállalati kötvényeket és magas osztalékfizető részvényeket tennék (kb fele fele arányban) vagy ilyen papírokat tartó alapok befektetésijegyeit;
  • a legnagyobb kupacba árupiaci termékeket tartalmazó papírokat tennék kb ilyen felosztásban: 25% WTI, 25% Brent, 20% arany, 5% ezüst, 5% réz, 15% gabonák, 5% soft. A felosztásban az olaj túlhangsúlyozása abból indul ki, hogy a kőolaj ára jelentős drágulás alatt és előtt áll, ezt egy-egy recessziv világgazdasági periódus lassíthatja, de meg nem állíthatja. Az arany súlya is növelhető - ízlés szerint -, akár az olaj rovására is, mivel jelenlegi ismereteink szerint a könnyen, relatíve olcsón kitermelhető arany mennyisége egyre fogy és az igény iránta is fokozódik. Így az arany ára - komoly korrekciók mellett - jelentős emelkedésben van az utóbbi időben és ennek hosszútávú csökkenése egyáltalán nem várható. Az ezüstöt és a rezet (vagy csak valamelyiket) kicserélhetjük ritkaföldfémre vagy uránra. A gabonák szerepeltetése és súlya is csökkenthető. Ennek lényege, hogy a földön a művelésbe bevonható területek nagysága lényegében már nem növelhető, tehát ezen a terület mennyiségen kell a gyorsuló ütemben növekvő emberiség élelmiszerét megtermelnünk, ami komoly további áremelkedést vetít előre (a gabonák ciklikus termékek, áruk évről évre függ a termési adatoktól, a trendek hosszabb távon mutathatóak ki, de érdemes a mai árakat a 10 vagy 20 évvel korábbi gabona árakhoz hasonlítani és mindenki látni fogja miről írok itt). A soft termékek (cukor, kávé, kakaó, gyapot) árai szintén a megnövekvő kereslet miatt hatalmas növekedésben vannak több éves távon.
  • Van egy negyedik kupac is amire lehetőség van a többi rovására - de én ebből most nem választottam. Kockázatvállalóbbak tehetnek ilyeneket is a portfoliójukba. Ezek a növekedési részvények és indexek: ha van olyan konkrét cég vagy gazdasági terület jelentős részvénye vagy indexe, aminek a növekedésében hiszünk (amilyen a Microsoft, az IBM vagy az Intel volt a 80-as évek végén vagy a Cisco a 90-es évek elején), azt érdemes kis mértékben (3-8%) beleépíteni a portfólióba.
3.) egy bizonyos vagyon méret fölött érdemes a megtakarítási portfolióba - szigorúan szakértő segítségével - műalkotásokat is bevenni. Továbbá fizikai arany vásárlása is gyakran szóbakerül.

Kérdés szokott lenni, hogy mekkora összeget tegyek félre havonta? Ez attól függ, hogy milyen életszínvonalon szeretnél élni idős korodban és mikor szeretnél nyugdíjba menni? Például ki akarod-e várni az állami nyugdíjkorhatárt? Erre a kérdésre így látatlanba nehéz válaszolni. Sajnos nagyon sokan nem tudnak a nettó fizetésükből annyi pénzt félretenni, amennyi igazán biztosíthatná az időskori relatív anyagi jólétet.

2012. január 20., péntek

Google Doodle

A tegnap éjszaka, piaczárás után közzétett negyedik negyedéves eredmények azonnali, igen komoly (9% körüli) esést hoztak a papír számára. A portfolio.hu ma közzétett egy elemző cikket megjelentetett tények bemutatására és keresi az okokat az esés miértjéről. Tegnap a megjelenést követően a marketwatch.com a saját gyors elemzését már közzétette.
Legfontosabbak:
  • árbevétel 8,13 milliárd dollár (6,37 milliárd USD volt az előző év utolsó negyedévében, de 8,43 milliárd volt az elemzői várakozás, -3,6;
  • profit +6%-ot nőtt, 2,71 milliárd dollárra (2,54 milliárd USD volt egy évvel korábban);
  • az egy részvényre jutó, egyszeri hatásoktól megtiszított profit 8,22$-ra nőtt (az előző év hasonló időszakában 7,81$ volt);
  • az egyszeri hatásoktól megtisztított, egy részvényre jutó profit csak 9,5$ lett a várt 10,5$ helyett, ami a leginkábbkiább kiábrándította a befektetőket;
  • kevesebb, mint 7%-os növekedés az előző év azonos időszakához képest, ami 2008Q4 óta a leggyengébb eredmény.
  • ami örvendetes, hogy 34%-kal nőtt a Google Ads-on keresztüli hírdetés értékesítések száma.
A cég belső működési költségei jelentősen növekedtek az utóbbi idő intenzív stábépítésének következtében. Ugyanakkor látni kell, hogy a cég Android szoftvere köré épülő mobil üzletág igazi robbanómotor a vállalat belsejében, mely az okostelefon és tablet piac legmeghatározóbb tényezője. Tény az is, hogy a népszerű piacvezető keresőmotornak a Bing egyre komolyabb konkurenciája. Szintén a MarketWatch-on megjelent ma egy cikk, ami a most alacsony árú Google részvények vásárlásának alapos megfontolására figyelmezteti a befektetőket.
A Blogger személyes véleménye: a Google még mindig egy hatalmas és innovatív fejlesztő cég. Az Android fut lényegében bármilyen kütyün és tarol mindenhol. Miután az okostelefonok piaca éppen robbanás alatt/előtt van (a fejlett piacokon alatta, a fejlődőknél előtte) ez a következő időszakban is emelőleg hat majd az árbevételre és az árfolyamra. A Bing tényleg nagyon profi keresővé kupálódott ki, mégis a cég Google Ads-on elért sikere azt mutatja, hogy a kereső biznisz bizony igencsak jól fut. A kereső óriás P/E rátája alacsonynak mondható, ami jócskán elmarad az iparágban megszokott értéktől. Összeségében véve továbbra is a Google-t egy igazi cash machine-nek gondolom és bár tény hogy növekedése lassul, de összeségében a jelenlegi árazása igen kedvező lehet a készleteknöveléésére.

Aftermarket

Ma tözsdezárás után adta ki egy sor technológiai óriás az előző negyedéves gyorsjelentését. Az eredmények:
Google: ugyan 6%-os (előző év azonos időszakához) profit növekedésről számolt be a kereső óriás, ám a kapitalizmus igazságtalansága, hogy ez az elemzői várakozásoktól elmarad, így a papír jelentős, közel 9%-os esésnek indult az aftermarket-ben.
Microsoft: profit esésről riportolt, azonban az értékesítési számai emelkedtek. A papír is emelkedésben.
Intel: némileg jobb profit eredmény a vártnál. A papír értéke enyhe emelkedésben.
IBM: a Q4-es eredmények 4,4%-os emelkedést mutatnak év/év alapon. Ez bizony igen jó eredmény! Az papír értéke megugrott.

2012. január 19., csütörtök

A mai nap margójára

A piacokon nem múlik az optimizmus. A világ vezető tőzsde indexei mind jelentős pluszban zártak. A piac nem igazolja vissza a világgazdaság igen jelentős problémáit. A jó hangulat oka egyfelől a világ húzó, nagy gazdaságainak utóbbi hónapokban publikált makrogazdasági adatai optimizmusra adnak okot befektetői körökben. Több olyan elemzési is jelent meg mostanában, ami épp azt citálja, hogy a "megtépázott" világgazdaság úgy tűnik nem is annyira megtépázott. A problémák talán nem is akkorák, mint ahogy az először látszott.
A tőzsdéken a mai nap a bankoké volt! Méretes emelkedések minden banki fronton! Frankfurtban a Commerzbank AG több mint 16%-ot, Deutsche Bank +7,37%; az észak amerikai piacon a Bank of Amerika +10.64%, Lloyds Banking Group +10.00%, Royal Bank of Scotland Group +8.06%, Barclays PLC +7.89%, UBS AG +6.98%. Idehaza az OTP +6,8%-ot rallizott.
A nap legszomorúbb híre a Kodak csődje. Kilistázták a tőzsdéről a cég kérésére miután hosszabb ideje 1$ alá esett a papír értéke.
Az olaj ára esett. Rövid időre 100$ alá is benézett az árfolyam. Az arany ára lényegében stagnált ma.
Az EUR/USD kereszt is nagyot lendült ma fölfelé és szinte elérte az 1,3-as lélektani szintet. A Blogger véleménye, hogy nem lesz tartós az EUR erősödése. A short-okat még nem érdemes felszámolni, legfeljebb itt a lehetőség újabb pozíciókat nyitni.

2012. január 17., kedd

Egyre valószínűbb Görögország csődje - portfolio.hu összefoglalója

Görögországnak március 20.-án jár le mintegy 14,5 milliárd EUR-nyi államkötvénye, melyet vissza kell fizetnie, ha el akarja kerülni a csődöt. Sajnos igen sok jel arra mutat, hogy a finanszírozó szervezetek és országok - részben a magánbefektetők egy részének hajthatatlansága és a megoldásra rendelkezésre álló idő vészes fogyása okán is - kénytelenek lesznek elengedni a dél európai ország kezét. A cikk összefoglalja egy esetleges görög csőd magyar vonatkozásait is.

2012. január 16., hétfő

Vásárolj-e kakaót?

A kakaó ital természetesen nem hiányozhat sokunk reggeliző asztaláról, de legnagyobb mennyiségben a csokoládé készítéshez, illetve a sütő- és édesiparban használják fel. Csak az Egyesült Államokban 1,36 millió tonnacsokoládé fogy évente! Az európai polgárok azonban még ennél is torkosabbak, ha csokiról van szó. A világ kakaó fogyasztásának zöme európához köthető. A 20 legnagyobb kakaó felvevő országból 16 európában található. A hétköznapi fogyasztók közül kevesen tudják, hogy a világ kakaó termelésének 1/3-át egyetlen ország, Elefántcsontpart adja. A Föld teljes kakaó termelésének 70%-át lényegében ez az 5 ország adja: Elefántcsontpart, Ghána, Indonézia, Nigéria és Kamerun. 
Nézzük a dolgot a befektetők oldaláról: ha tehát a fenti 5 ország bármelyikében, kitör valamilyen súlyos zavargás, politikai probléma, természeti csapás, nagy szárazság, elhúzódó kikötői sztrájk, azonnal gondolkozzunk el (persze megfelelő tájékozódás mellett) egy jó nagy adag kakaó ETF vásárlásán! A kakaó világpiaci ára jó eséllyel azonnal emelkedésnek indul. A hosszú távon befektetőknek is jó terep lehet a kakaó. A fogyasztás évről évre nő, ahogy a feltörekvő piacok is bekapcsolódnak a globális fogyasztásba. 2006 óta a termék átlagára megháromszorozódott! Ráadásul most egy jelentősebb mélypont alakult ki az árban, ami szinte predesztinálja az emelkedést.
Az utóbbi napok nigériai eseményei jól demonstrálják a fentieket.



2012. január 15., vasárnap

Új hét, régi problémák

valuewalk.com
Az elmúlt hét történéseit mint minden héten végén, most is szépen összefoglalja a portfolio.hu heti összefoglaló cikk. Ez mellett szeretném pár dologra felhívni a figyelmet. 

Az S&P durván leminősítette péntek éjszaka az európai országok tömegét. (Itt is különösen a frania és olasz leminősítés, illetve a német le nem minősítés kapott jelentős visszhangot.) Ezt fejelte meg a görög tárgyalások megfeneklése úgy, hogy március 20.-án lejár 14,4 milliárd euró tartozása a görög kormánynak.
Blogger véleménye: hétfőn piacnyitásakor a blogger számít arra, hogy a dollár az euróhoz képest tovább emelkedik; a főbb európai indexek esnek (akár jelentősen); az állami kötvényhozamok pedig emelkedhetnek európa szerte; a forint árfolyamának gyengülésére is számítok. Nagy kérdés, hogy a leminősítést (lehetett rá számítani) a paic mennyire árazta be már a jelenlegi árfolyamokba!? Merkel már szombaton nyilatkozatban sürgette a fiskális únió megteremtésének felgyorsítását. Ehhez már január végén alá szeretnék írni a szükséges kormányközi szerződéseket.

Irán folytatja a nyilatkozat háborút. Az EU és az USA által bejelentett iráni olaj embargóval kapcsolatosan a perzsa ország figyelmezeti szomszédait, hogy ne merészeljék az így kieső olajat piacradobni! No és ismét mefenyegette a térség exportőreit a Szoros lezásával. Az amerikaiak pedig ismét egyértelművé tették, hogy semmilyen korlátozást vagy lezárást nem engednek meg a Szorosban. Várható, hogy a pénteken 100 dollár/hordó alá korrigált WTI árfolyama ismét 100 dollár fölé emelkedhet. A Brent is vélhetőleg követni fogja az emelkedést és a jelenlegi 111 dollár/hordó szint akár 114 dollár fölé erősödhet.

Az árupiacok egyik deffenzív terméke a disznóhús (lean hogs) árutőzsdei árfolyamának emelkedésére számít a blogger a hét elején.

Arany, nemesfémek: a dollár erősődése mentén az arany árfolyamának gyengülésére is számít a blogger. Az ezüst akár meredekebb esése sem elképzelhetetlen. (összefüggésben az EUR/USD elmozdulás mértékével)

Igen kiváló évet zárt a hazai mezőgazdaság - portfolio.hu

A magyar mezőgazdaság 2011-ben csúcs évet zárt. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter tartott évértékelőt. Ezt foglalja össze a portfolio.hu cikke. Összefoglalásképpen a legfontosabbak:
  • A hazai mezőgazdasági export meghaladta a 6 milliárd eurót, az import értéke várhatóan 4-4,5 milliárd euró körül alakulhat. Így az agrárium mintegy 1,5-2 milliárd euróaktívumot hozhat a nemzetgazdaság részére 2011-ben!
  • Több magyar élelmiszer került idehaza a gazdapiacokra és a belföldi élelmiszerláncokon keresztüli értékesítésre, mint a megelőző években.
  • Jó jel, hogy növekszik az exporton belül a feldolgozott élelmiszeripari termékek aránya. (2011-ben nőttek itthon a feldolgozó ipari kapacitások, ami segítette, segíti ezt az eredményt.)
  • A sertés- és a kertészeti ágazatot mint stratégiai területeket fejleszteni kell. A sertéságazatnál cél, hogy a jelenlegi sertésszámot belátható időn belül meg lehessen duplázni (6 millióra emelni).
  •  Támogatják az integrált közösségi szolgáltató terek (piacok) kialakítását és a tanyaprogram elindítását. 
A Blogger véleménye:
Magyarország mezőgazdasági adottságai kiemelkedően jók. A vidéki, alacsonyanképzett munkaerő részére ez az ágazat tud jelentős mennyiségű munkát biztosítani: elsősorban a kevésbé gépesíthető kerészeti és részben állattenyésztési ágazat, valamint a megtermelt elsődleges mezőgazdasági javak feldolgozását végző élelmiszeripari illetve könnyűipari ágazoatok. Ezek fejlesztése az ország gazdasági helyzetének talpraállítása szempontjából (a blogger véleménye szerint is) kritikus. A mezőgazdasági termékek iránti kereslet és így az árak növekedése világ jelenség. 

Fontos látni a következő összefüggéseket is:
  • A Föld lakossága roham tempóban nő. Az emberiség létszáma tavalyi évben átlépte a 7 milliárdot és a növekedés tempója nem csökken, miközben a hagyományos mezőgazdasági termelésbe lényegében új földterületek már nem vonhatók be. Ez már rövidebb illetve közepes távokon belül is a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazatok felértékelődéséhez vezet és az árak jelentős emelkedését hozhatja. Ez az ágazat és az ott befektetők, dolgozók részére hozhat jobb feltételeket.
  • A tömeg termelt mezőgazdasági termékekhez képest - melyek számos egészségügyi, táplálkozási és egyéb problémákat vetnek fel - felértékelődnek és árban is elismerést szereznek a vegyszer mentesen termelt élelmiszerek, mely jelentős közösségeknek adhat érdemi munkát.
  • Magyarországon a disznó termelés hagyományos ágazatnak számít. Az elmúlt években a növekvő ázsiai (főleg kínai) kereslet hatására a disznóhús tőzsdei ára jelentősen megnött. Az egyik legkeresettebb fajta egyébként az itthon "hagyományosnak" számító mangalica. (Ennek húsából készült termékek - megfelelő tenyésztés esetén - telítetlen zsírsavakat tartalmaznak.) A fajta tehát különösen jó lehetőséget (potenciált) biztosít az állattenyésztési-sertés ágazat részére, melyet jó lenne nem veszni hagynunk.
  • A magyar föld minősége (termőképessége) és öntözhetősége európai mércével mérve is kiemelkedően jó. Gabonák termesztésére - az ország méreteihez képest - hatalmas területeken nyílik kiváló lehetőség. Gyakoriak a kiemelkedően jó hozamok.
  • Ugyanakkor a magyar mezőgazdaság termelékenységét jelentősen rontja a tulajdoni és földrajzi szempontból is szétaprózódott földszerkezet, a mezőgazdasági szektor hihetetelnül alacsony tőke helyzete, a fejlesztésekre megszerezhető hitel és egyéb források alacsony volta, a gazdaságok források (úniós és hazai) fogadására történő felkészületlensége.

2012. január 13., péntek

Hova tedd a pénzed? - OTP Supra és EMDA alapok

Három - eddigi működése alapján - igen sikeres származtatott befektetési alapra szeretném felhívni olvasóim figyelmét az OTP alapkezelő portfoliójából. Ezek a Supra, az EMDA és a G-10 Euró.
A Supra 2008. május 15-vel indult és jelen pillanatig kb 150% hozamot hozott annak, aki indulástól benne tartja a pénzét! Befektetési stratégiáját tekintve, az alap lényegében bármilyen eszközbe és ügyletbe belemehet.(Fektethet bankbetétekbe, állampapírokba, vállalati és eszközfedezeti kötvényekbe, devizákba, befektetési jegyekbe, egyéb befektetési eszközökbe, korlátozottan részvényekbe, valamint ezekre és árupiaci termékekre, kamatokra, indexekre vonatkozó származtatott ügyletekbe is.) Az alap teljesítménye meglehetősen kiegyensúlyozott. A kezelt nettó eszköz érték pedig meghaladja az 5,7 milliárd forintot! (Ez a hazai származtatott alapok között igen jelentős!) Az alap felelős gazdája, alapkezelője Szalma Csaba, az OTP alapkezelő igazgatója.
Az EMDA tavaly májusban keresztelkedett át Feltörekvő Piaci Származtatott Alap névről és a befektetési stratégiája is picit módosult. Az alap elsősorban fejlődő piaci devizákba és kötvényekbe, valamint az ezekre szóló származtatott eszközökbe fekteti a vagyonát, azonban a portfolióba tavaly májustól korlátozottan részvény és árupiaci eszközök is kerülhetnek. Egyes esetekben ezek segíthetik az alap hozam szintjének emelését illetve csökkenthetik az alap volatilitását. A kezelt nettó eszköz érték valamivel 2 milliárd forint felett van. Az alap manager-e Büki András. 
A jelenleg G-10 Euró alap néven futó termék neve és a termék stratégiája tavaj május végén változott. Addig Globális Származtatott Kötvény Alap néven és szűkebb mozgástérrel dolgozott. Az alap elsősorban fejlett piaci devizákba és vállalati kötvényekbe, valamint az ezekre szóló származtatott eszközökbe fekteti a vagyonát, azonban a portfolióba a névváltozást követően korlátozottan részvény és árupiaci eszközök is kerülhetnek. Az alap nettó eszköz értéke valamivel 1,2 milliárd forint fölött van. (A három alap közül a legkisebb.) Büki András kezeli ezt az alapot is.
OTP Supra, EMDA és G-10 Euró alapok teljesítménye 2008 májusa óta. - bamosz.hu
Jól látható, hogy a három alap közül a Supra biztosította ezen az időtávon a legjobb teljesítményt. (Nyilván nem is véletlenül fektetik ilyen nagy arányban a pénzüket ide az ügyfelek!) Mind három alap közepesen kockázatos. Az alapok pénzének igen jelentős része biztonságos eszközökben van és csak kisebb részüket fektetik az alapkezelők nagyobb kockázatú termékekbe, ügyletekbe!
Mind három alap befektetési jegyei elérhetőek minden értékpapír számlával rendelkező OTP ügyfél részére. A Supra és EMDA pedig a legtöbb brókercégnél és a kereskedelmi bankok PB ügyfelei részére is általában hozzáférhetőek.

2012. január 11., szerda

Főoldalon Magyarország a Marketwatch.com-on

Marketwatch.com címoldal 2012.01.11
Címoldalon foglalkozik Magyarországgal ma a MarketWatch, a világ egyik legtekintélyesebb, a Wall Street Journal média csoporthoz tartozó, online üzleti, tőzsdei portálja: Matthew Lynn (a londoni székhelyű Strategy Economics ügyvezetője) írásának címe "The threat from Hungary - Hungary won’t be last to make bondholders pay". A cikk jól összefoglalja a helyzetet a befektetők szemszögéből. ... és egy fontos momentum a cikk végéről, amiről csak mostanában kezdenek beszélni az elemzők is: "Much of the debt that was built up in the last decade is, in reality, never going to be re-paid."
Ennek tükrében a nem lehetetlen, hogy a nemzetközi szervezetekkel folyó tárgyalásokon a hitel egy részének leírása is szóbakerülhet. A befektetőknek sejteniük kell, hogy - mint Görögország esetében - az ide fektetett pénzük egy részét esetelg be kell áldozzák. A 8-10%-os állampapír hozamokat és a tőkét is ebben a tömegben kitermelnie  Magyarországnak jelen gazdasági környezetben lényegében képtelenség.

2012. január 10., kedd

Miért nem interveniál az MNB? - Zsiday Viktor

Egy érdekes és izgalams felvetést tesz Zsiday Viktor blogjában! Ennek lényege:
Az MNB a másodpiacon vehetne államkötvényeket, amivel vélhetőleg lejebb szoríthatná a hozamokat és a jegybanki tartalék érdemben kamatozhatna. Az akció a forint árfolyamának stabilizációjára is alkalmas lehet Zsiday szerint.

Árupiac

Brent és WTI: Az olaj ára enyhe emelkedésben van. Az elemzők szerint az árakat elsősorban a geopolitikai tényezők környéki spekulatív hatások (Szoros és Nigériában indult sztrájkok) mozgatják. Fundamentális alapja (pl. készlet hiány) nincs a magas áraknak. A WTI jelenleg: 102,87$/b; a Brent: 113,38$/b.
Blogger véleménye: mivel egy tényleges háború kitörésének egyenlőre kisebb a valószínűsége, és egy jó amerikai készlet adat is lefelé küldheti (főleg a WTI) a fekete arany árát, így rövid távon inkább short-olnám az olaj árát. Elemzők szerint az említett geopolitikai hatásoktól megtisztított ár WTI-nél 100$ alatt lenne bőven, a Brent esetén pedig 105-110$ között valahol. Hosszabb távon (1 év vagy több) viszont egyértelműen felfelé van a kőolaj ára.

Kakaó: ma reggelre a kakaó ára a nigériai sztrájok miatt (a helyi kormányzat eltörölte az állami szubvenciót az üzemanyagárról és így kb kétszeresére emelkedett egyik napról a másikra az ára; ez hatalmas sztrájk hullámot indított el az országban, ami a 4. legnagyobb kakaó termelő. Az ár ma délelőtt tovább mászott felfelé. A kakaó ára túl alacsony szinten van jelenleg. Piaci elemzők hetek óta várják az ár felpattanását.
Blogger véleménye: a kakaóban van sztori! Igen spekulatív termék, de ETF-en keresztül megjátszható az emelkedése, ami adott esetben szép haszonnal kecsegtethet!

Narancslé: a narancslé ára is jelentős emelkedésben van, aminek oka elsősorban a szokatlanul hűvös floridai tél. A befektetők aggódnak a termés mennyiségéért, így az árak folytatják a nagy ütemű emelkedést.
Blogger véleménye: a narancslé árának emelkedése szintén erősen spekulatív terep. Hosszú távú befektetésre csak menedzselt alapon keresztül ajánlom. (Határidős piacon nem ügyködő kisbefektetők sajnos csak közvetve, fogadhatnak az árára, saját ETF terméke legjobb tudomásom szerint nincs, bár nem lehetetlen, hogy a piac igényeihez igazítva valamelyik nagy befektetési bank elindít ilyen ETF-et is.)

2012. január 8., vasárnap

Piaci trendek - Zsiday Viktor összefoglalója

A hétvégén megjelent Zsiday Viktor blogjában is egy piaci trend összefoglaló. Minden befektető olvasóm részére ajánlom elolvasását. Ajánlata 2012-re:
  • deviza alapú (magas hozam szinű) vállalati és államkötvények (feltételezi, hogy csőd nem lesz és a hozamok a másod piacon korrigálnak lefelé, tehát szép haszonnal adhatjuk mejd el a portékát); 
  • olaj és olaj termékek; 
  • EUR/USD long, az ECB monetáris lazítása miatt (terv szerint) esik az EUR;
  • német (DAX), svájci (SMI) és amerikai indexek (S&P500, Dow, Nasdaq, Russel1000).
(Érdekes, hogy Ő az aranyat nem sorolta fel és a deffenzív papírok sem kerültek explicete a listára.)

Dealing & wheeling, 2012


Így az év elején egyre másra jelennek meg a 2012-es évre vonatkozó előrejelzések, piaci elképzelések.
Most Jonathan Burton a MarketWatch szakújságírója tette közzé a saját 10 elemű tanácsát. (Egyik másik nekem túl semmitmondó, de egy gyors felsorolást talán mégis megér. - Azonban kevés a cikkben a konkrétum. A commodity piacról pedig csak az arany került megemlítésre, pedig az olaj, benzin és a gabonafélék piacán is vár a blogger áremelkedést.)

1.) Ragaszkodj (általában) az előző év nyerteseihez! A piac továbbra is szereti a magas hozamú, e kis volatilitású befektetéseket. Jó eséllyel ilyen lehet idén is például a részvény piacról - a tavalyi év két fontos nyertese - a McDonald's és az AT&T. A cikk javasolja a 2012-es portfoliókba a magas hozamú vállalati és önkormányzati kötvényeket és a kis volatilitású, stabil osztalék hozammal rendelkező cégek papírjait.

2.) Előtérben maradnak a deffenzív, non-cyclical termékek. A fejlett gazdaságok növekedési ütemét nagyon alacsony szintűre jósolják. Európában recessziót vagy 1% alatti "növekedést" várnak egy sor országban. Az USA gazdasági növekedése is jó ha eléri a 2% körüli értéket. Ilyen körülmények között minden befektető nagyon figyel a tőke értékének megörzésére. A részvény piacon erre a deffenzív termékkör alkalmas. Általában ide sorolják a fogyasztási cikkeket, valamint a közmű piaci szereplőket. A cikk az elektromos áramot előállító és keresksdő cégek papírjait emeli ki. (Az USA-ban ezen cégek papírjai 14% feletti éves növekedést tudnak maguk mögött.)

3.) A portfoliódba tégy elemeket a ciklikus piacról is. Vegyipart, nyersanyag ipart emeli ki a cikk szerzője.

4.) Nagy cégek, magas osztalékhozammal! Coca-Cola, Procter&Gamble, AT&T, Colgate-Palmolive, Emmerson Electric Co., Wal Mart, McDonald's, stb.

5.) Megfontolandóak az amerikai kis- és középvállalatok részévnyei vagy ezeket tömörítő indexeket követő termékek is! (pl. Russel 1000, Russel 2000)
[Blogger véleménye: az indexek helyett meg lehet próbálni a fentebbi iparágakba tartozó kisebb cégek papírjaiba belevásárolni. Egy amerikai regionális áramszolgáltató, vasúttársaság vagy fogyasztási cikk gyártó-forgalmazó cég papírjai jó teljesítményt mutathanak, igaz ezek kockázati szintje mindenképp magasabb lesz, mint az indexeké.]

6.) Jó minőségű (AAA) európai részvények vásárlása. Az amerikai befektetőknek az erős dollár miatt különösen olcsó lehet jó minőségű európai cégek papírjait venni, hiszen azok különösen olcsóvá válhatnak.A cikk által említett papírok: Telefonica, BP,AstraZeneca, Total,

7.) Dollár: a cikk szerzője is felhívja rá a figyelmet, hogy a dollár menekülő valuta szerepe felértékelődött. Jó gondolat a portfoliókban a dollár alapú befektetések preferálása, illetve a portfolió likvidebb részének (cash) dollárban tartása.

8.) Arany tartása a portfolióban. Az S&P szakértői igen csak pozitívan nyilatkoznak az arany idei évben várható áremelkedéséről.
[Blogger véleménye: az arany közép-hosszú távon bizonyosan komoly áremelkedés előtt lehet, de a mindenkori árfolyama nagyon spekulatív! Az árfolyamot és annak erősödését - többek között - ronthatja 2012-ben az esős dollár.]

9.) Elnökválasztási ciklusok az amerikai gazdaságban. A cikk szerzője szerint statisztikai alapon az elnökválasztási évek általában jó gazdasági teljesítményt mutatnak a világháborút követően.

10.) Volatilis piacon keresd a biztonságot és a biztos bevételt.

2012. január 6., péntek

EUR/USD a lábtörlőn

Az európai valuta nagy ütemben beesett ma az 1,28-as szint alá, miután hírek jelentek meg az európai bankok tőke problémáiról.
EUR/USD - marketwatch.com

Az olaj ára az előző napok emelkedése után korrekcióba kezdett, miután az amerikai olaj tartalékok szintjének növekedéséről adtak hírt, valamint a paic némileg elkezdte átértékeli (egyenlőre) az iráni fenyegetést. Az áresést táplálta a dollár erősödése is. Azért itt jegyzem meg, hogy komolyabb áresésre nem számíthatunk. A 100$/b-es szintnél lejebb jó eséllyel nem vagy csak rövid időre megy majd az árfolyam.
Az arany ára viszont emelkedik, bár sok elemző szerint a sárga fém ár szintje jelenleg is túlértékelt.
A dollár ilyen jelentős erősödése a legtöbb árupiaci termék árát lenyomta. Egyik-másik terméknél az áresése igen jelentős. (pl. cukor, búza, kávé, kukorica, kávé, gyapot).

Arany - marketwatch.com



2012. január 5., csütörtök

IMF megállapodás nélkül - Portfolio.hu

A Portfolio megkérdezte a pénzügyi elemzői társaságot:
Hány % az esélye az IMF megállapodásnak?
Mekkora az esélye annak, hogy megállapodás hiányában finanszírozhatóak vagyunk a piacról?
Mi történne a forint és állampapír piacon egy IMF megállapodás nélkül?
Mikorra várják a megállapodást az IMF-fel?
Az elemzők mindenképp számítanak megállapodásra, de az figyelemreméltó, hogy a társaság nagy része ezt csak késő tavaszra, kora nyárra teszi ... Az én kérdésem: kitarthat addig a piac türelme?

Súlyosbodás

Ma reggelre végképp elfogyott minden befektetői türelem. A tőzsde az első félórában 3 milliárd feletti forgalmat produkált jelentős esés mellett. (Az első félóra forgalma egyébként egy átlagos napon kb 1 milliárd szokott lenni.) A forint pedig nagy tempójú esésbe kezdett. Az EUR kurzus a délelőtt első felében 324-ig emelkedett, majd Fellegi Tamás sajtótájékoztatója után az emelkedés megállt és pár forintot korrigált az árfolyam. Jelenleg a szint 320,9.
A kormány elfogadta, hogy a szigorúbb kondíciókkal rendelkező készenléti hitelről kezdődjenek meg - egyenlőre a nem hivatalos - tárgyalások. A piacok azonban már fenntartásokkal kezelik a kormány minden bejelentését. Az emelkedés megállt, de nagy kérdés mikor indul be újra. Sok időt nem kaptunk, ez egészen biztos. Közben közel 10%-os hozam szint mellett adtuk el ma a 12 hónapos diszkont kincstárjegyeket, ami irreális és ezen a szinten visszafizethetetlen!
A brüsszeli diplomácia továbbra is sürgeti, hogy a magyar miniszterelnök lépjen a kért irányba, ha szeretné a tárgyalások megkezdését.
Összességében úgy néz ki, hogy a megállapodásra és kompromisszumokra képtelen kormányfő lassan akadályává válhat/vált a tárgyalásoknak és egy potenciális megoldásnak.
A sajtóban napvilágra került "B" tervek (Nemzeti Bank tartaléka, MOL pakett kiárusítás, stb) nevetségesek. Mind csak olaj lenne a tűzre és hatalmas káoszhoz vezetne. Most nagyjából feltételek nélkül meg kellene tenni az EU/IMF kéréseit és abba hagyni a kuruckodást. Ezzel használnának legtöbbet Magyarországnak!

2012. január 4., szerda

Olaj felfelé

Irán ismert és feltételezett rakétáinak hatótávolsága - fas.org
Az amerikai könnyűolaj 8 havi csúcsra került ma. Az árfolyam 103,83$/b-en is járt és jelenleg 103,36$/b körül mozog az ár.
Az EU-ban ma elvi egyetértés született arról, hogy az európai országok nem vesznek iráni kőolajat.
Még tegnap az egyik iráni katonai parancsnok fenyegette meg nyiltan az amerikaiakat arra az esetre, ha anyahajót küldenek a Hormuzi-szoroshoz, az ottani kereskedelmi hajózás biztosítására. Az anyahajó persze ettől függetlenűl útban van a helyszínre. (Az Öböl térségében nem ez lesz az egyetlen hordozó. Utóbbi inkább erősítésnek érkezik, talán részben erődemonstráció okán is. Valószínű, hogy az anyahajó mellett egyéb flotta elemek is útban vannak a térségbe - pl. rombolók, többek között részben az anyahajók biztosítására.)
Közben Oroszország tompítani szeretné a helyzetet (részben mivel Ők a beszállítói az iráni atomerőműveknek és talán részben a "békés célú atom programnak" is) azzal, hogy közölték, Iránnak nincsenek közép és nagy hatótávolságú rakétái.
Láthatóan az Öböl környéki feszültség nem csökken. Az olaj árának emelkedésére spekulálok pedig szépen keresnek a sztorin. Más kérdés, hogy amennyiben - akár csak pár napra - az iráni flotta tényleg lezárja a kereskedelmi hajózási útvonalat, úgy az árak igen komoly ugrására lehet számítani. Az ár emelkedését azonban tolhatja még egy ideig a "csak" verbális adok-kapok és az ennek okán megjelenő spekulatív vásárlások.
Tartós (háborús) konfliktus kialakulása esetén még komolyabb áraknak nézhetünk elébe. Ahogy a tegnapi bejegyzésemben írtam, a WTI árának technikailag bőven van tere. Óvatos vétel, illetve tartás!

Zakó

WSJ:  Ennyire látszunk ki agödörből. - nepszava.com
Nagyon úgy tűnik, hogy elfogyott a piac türelme. EUR/HUF 319 fölött és közel a 320-as lélektani szint. Az USD/HUF kereszt is nagy emelkedésbem 245-nél áll és várja a délutánt és a tengeren túli piacok nyitását. A CHF/HUF 262-nél jelenleg. Mindeközben az államkötvények piacán is elszakadt a cérna. A 10 éves állampapírok hozama a másodpiacon 10,7% környékén van és emelkedik! A hazai csődkockázati mutató (CDS) történelmi csúcson, 648$-nál áll jelenleg. 
Bár a mai hangulat a nemzetközi piacokon egy hajszálat rosszabb a tegnapinál, de ez még nem indokolná önmagában a hangulat ilyen szintű romlását. Úgy tűnik a befektetők megelégelték a helyzetet. Az elemzők sorra vélekednek úgy, hogy érdemi tárgyalások - ha egyáltalán lesznek - tavasznál előbb nem várhatók! Addigra az ország mozgástere és tartalékai határára kerülhetnek. Márpedig a befektetők nem szeretik az ilyen kockázatos helyzeteket és a maradék pénzüket is igyekeznek menekíteni. A pánik helyzet a lakosságban is egyre fokozódik. Ma már szinte nincs olyan baráti beszélgetés, ahol elő ne kerülne a "ki milyen devizába váltsa át a forint alapú megtakarításait" és a "vész esetére mit csinálja a megtakarításommal" kérdések. A polgárok állammal szembeni bizlama is rogyadozik. Ezek mind rontják a helyzetet és nem erősítik hitelezőinkben sem a bizalmat. (Miért bízna az országban egy külföldi befektető, ha mi magunk sem bízunk a saját kormányunkban?!)
A kormány beszorult a csőbe, amibe behúzta magát. A kuruckodás itt nem fog segíteni! Az elemző is is csak találgatja mit fog lépni az unortodox gazdaságpolitika ebben a helyzetben. Talán még van lehetőség a menekülésre.

Árupiaci trend összefoglaló Bob Hunt-tól

Bob Hunt árupiaci guru rendszeresen publikálja az árupiaci/tőzsdei trendeket a barchart.com-on, melyeket érdemes követni a befektetőknek. A linkre kattintva jól látható, hogy pár termék kivételével, szinte minden bullish. Kisbefektetőként az árupiaci trendeket élsősorban ETF-eken és certifikátokon keresztül érdemes meglovagolni.

Commodities rocket launched

Az árupiacokon óriási erők indultak be ma és repítik magasba az árfolyamokat.

Iráni haditengerészet hajója - nosint.blogspot.com
Olaj: A WTI +4,13%-on 102,92 USD/b a bejegyzés írásakor és emelkedik. A Brent pedig 112,23 USD/b-en. A háttérben a fokozódó iráni helyzet áll. A Hormuzi-szorosban végetért az iráni hadgyakorlat. Salehi Ajatollah azonban jónak látta megfenyegni az amerikaiakat, arra az esetre, ha anyahajókat küldenek az Öbölbe. Az amerikaiak ettől függetlenül nagyon is küldenek és állomásoztatnak a térségben különböző flotta elemeket és bizonyos, hogy a Szoros kereskedelmi forgalmát biztosítani fogják. A befektetők fantáziáját minden esetre mozgatja ez a sztori és az árak menetelnek felfelé.
Az igazsághoz hozzátartozik még, hogy kiugróan jóra sikerül az amerikai építőipari kiadások növekedésére vonatkozó makroadat. Az érték messze a várakozások fölötti, ami azt mutatja, hogy az észak-amerikai gazdaság sokkal jobb bőrben lehet, mint azt sokan korábban gondolták! 
A technikai szinteket nézve bőven van még tér emelkedésre! Vétel!

Arany: +2,43%-os emelkedésben a sárga fém árfolyama áttörte az 1600$/oz-os szintet és jelenleg 1604,90$/oz szinten tartózkodik. Az arany ár emelkedése részben követi az olaj árának nagy arányú megugrását. Az EUR/USD kereszt is vissza kapaszkodott az 1,3-as szint fölé és egész nap fölötte tudott maradni, ami mutatja, hogy a befektetők az EU helyzetet nem látják olyan rossznak, mint a londoni elemző házak. Az amerikai részvények árfolyama is hatalmas emelkedésben vannak. A commodity árak rakéta szerű emelkedése ezt a befektetői optimizmust tükrözik vissza.

Ezüst: +6,11%-os robbanás (!) mellett az ár 29,710$/oz.

Réz: +2,72%

Cukor és soft-ok: +4,74%-os emelkedéssel vezeti a soft-ok lendületét. (a gyapot és a narancslé is szép pluszban van)

2012. január 3., kedd

Számlanyitás külföldön

Sok ismerősöm érdeklődik az utóbbi időben külföldi számlanyitási lehetőségekről.
A rossz hír az, hogy számos országban a lakssági számlanyitásnak feltétele a helyi állampolgárság, helyi lakcím (és azt igazoló önkormányzati okmány) illetve helyi munkaviszony (és ahhoz kapcsolódó adószám vagy regisztrációs szám).

Teljesség nélkül álljon itt három lehetőség hazai befektetők részére, akik porlasztani szeretnék befektetési kockázataikat és szívesen nyitnának számlát az EU egy másik országában. A lenti adatok tájékoztató jellegűek. Pontos információt az adott pénzitézet ad a kondíciókról!

Erste Bank Austria: Ausztriában úniós állampolgárok helyi lakcím nélkül is nyithatnak bankszámlát. Viszont utóbbi esetben a kamatadó magasabb (35%). Ezt egyébként tavaly nyáron emelték meg, illetve tettek különbséget a helyiek 20%-os és a deviza külföldiek 35%-os adója között. Az egyik legnagyobb osztrák bank az Erste, azonban érdemes rá odafigyelni, hogy sógoroknál az ismert logo és brand alatt valójában egy takarékszövetkezeti hálózat (Sparkasse) és a nagybank együttese húzódik meg! Számla nyitását mindenképpen a bankban javasolja a blogger és nem a takarékszövetkezetnél. A számla nyitáshoz szemeljünk ki egy fiókot még idehaza (a határhoz közelebbi településeken lévő fiókokban szinte mindenhol van egy-két magyarul is beszélő munkatárs) a bank osztrák honlapján. A számlanyitáshoz mindenképp javasolt időpontot kérni a fióknál. Ezt a feltüntetett telefonszámon meg lehet tenni. (Utóbbi nem a fióknál csöng, hanem egy központi ügyfélszolgálaton, de németül és angolul hibátlanul lehet bármelyik fiókba időpontot foglalnunk. Fontos, hogy jelezzük, ha magyarul vagy angolul beszélő ügyintézőt szeretnénk.)
A számla megnyitásához érvényes útlevél, lakcímkártya és 50€ készpénzre van szükség.
A megnyitott számla főszámlából és kapcsolt számlákból áll majd. Főszámla = folyószámla, azzal a különbséggel, hogy ezen lényegében nincs kamat. Viszont erről vehetünk fel pénzt és innen/ide utalhatunk. Tartozhat hozzá megtakarítási számla, ahol van kamata az oda elhelyezett pénznek, ezen eszközölhetünk lekötést. Lehet nyitni értékpapírszámlát és deviza számlákat is.
A negyedéves költsége az alapszámlának és a kapcsolódó megtakarítási számlának kb 15 €.
A számlához jár angol vagy német nyelvű interent bank is.

Bank Burgerland: tartományi bank, mely a Sopron Bankkal szövetségben elsősorban a határközelében segítik pénzügyi eszközkkel az ott élőket és a határon átnyúló finanszírozásban is jeleskednek.
Ők igazán felkészültek a magyar megtakarítások fogadására: van magyar nyelvű honlapjuk és minden fiókjukban van magyarul beszélő munkatárs, esetenként több is. Érdemes elolvasni a banktitokról és betét védelemről írtakat a bank honlapján. Itt is érdemes időpontot foglalni egy számunkra szimpatikus fiókban. A honlap itt is segít! A negyedéves díj itt is kb 15 € és internet bankolási lehetőséget kapunk szintén a számlánkhoz.

Saxo Bank: Ők az egyik legnagyobb dán bank csoport. Magyarországról interneten keresztül lehet számlát nyitni náluk itthonról! Fontos tudni, hogy az így megyitott számla egy befektetési számla! (ennek minden előnyével és hátrányával)
A számla különböző devizákban nyitható meg.(pl. EUR, USD, HUF - lásd a bank honlapját) legalább 10 000 EUR-val vagy 10 000 USD-vel. A számla nyitásnak nincs költsége. A megnyitás után a teljes pénznek nem kell folyamatosan a számlán lennie! Akár részben vissza is utalható, de hosszabb időre is itt hagyhatjuk akár befektetés nélkül is. (Nagyon hosszú távon valamilyen egészen apró összeget azért felszámolhat a bank, ezt érdemes megkérdezni az ügyfélszolgálati munkatársaiktól.) A számla Dániában vezetett és a dán jogszabályi környezet vonatkozik rá minden tekintetben! A magyar ügyfelek telefonon vagy e-mailben kaphatnak segítséget magyar nyelvű ügyintézőktől. Az ügyfélszolgálatnak van ingyenesen hívható zöld száma is. A számlához számlavezetési díj nem kapcsolódik. A pénzt ide mindenképp egy olyan számláról kell indítani, ami a sajátunk. Visszautalni is mindig egy olyan banki számlára lehet, ami a saját nevünkön van (ez a számla azonban nem csak Magyarországon lehet). Az utalsának nincs költsége a Saxo Bank részéről. A különböző befektetési eszközök vásárlásakor és eladásakor a fellépő banki költségeket szintén a honlap adja meg.

2012. január 2., hétfő

Befektetési lehetőségek 2012Q1

A 2012-es piaci év lassan elindul. Ma még az amerikai, britt és japán piacok is zárva voltak. Frankfurtban és Párizsban már ma is folyt kereskedés. Holnap már teljes üzem!
Három befektetési lehetőségre hívnám fel a figyelmet a lentiekben Q1-re vonatkozóan.

1.) EUR/USD
Az EURUSD kurzust természetesen egyfelől az EU gazdasági és politikai válsága, másfelől az utolsó negyedév igen jó amerikai makro adatai mozgatják lefelé. Az index 2011 utolsó napjaiban átlépte a 1,3-as szintet és már nem tudott fölékerülni. A blogger a trend folytatódására számít (EUR short, USD long), mivel egyre másra jelennek meg az EU és a monetáris únió szétesésére vonatkozó előrejelzések, elemzések. Sajnos az EU vezetőinek évvégi utolsó találkozója nem hozta meg a várt átütő sikert a fiskális únió gyors megteremtésének irányában, ami egyértelműen és jelentősen taszított az árfolyamon.
A trendet meg lehet játszani a forex piacon, dollár tartásával, illetve euró - dollár konverzióval (dollár vétellel), de például ETF-en keresztül is.

2.) EUR/HUF és USD/HUF
Ez a trend a hazai gazdasági, politikai helyzettel függ elsősorban össze. Q1-ben a forint árfolyamát a főbb devizákkal szemben elsősorban az EU/IMF tárgyalások és a magyar kötvény, kincstárjegy aukciók eredményességétől, a piaci kötvény hozamok alakulásától függ. A blogger sajnos a forint további gyengülésére számít, mivel a megállapodás nem tűnik közelinek.
A trendet természetesen forint eladással és EUR, illetve USD vételével lovagolhatjuk meg. Van lehetőség azonban a hazai tőzsdén forgó tőkeátételes certifikátokon keresztül is fogadni:

3.) AAPL
Az Apple sztori Jobbs halálát követően is megállíthatatlanul gördül tovább. A tavalyi év elsősorban az iPhone4s piaci félsikere miatt lehet majd emlékezetes, azonban a részvények árfolyamán ez a "baki" nem látszik meg. Az Apple a világ legnagyobb piaci kapitalizációjú vállalata, óriási készpénz mennyiséggel! (ami a mai világban nem utosló) A NASDAQ elemzői oldalán is egyértelműen vételi helyzet mutat.
2012-ben várható több nagy durranás is: megjelenhet a várva várt iPhone5 és az iPad3, valamint egy új Apple stílusú és tudású televízió. A blogger AAPL vásárlást ajánl vagy a meglévő részvények tartását.

Dilemmák év elején

Év fordulók idején egyfelől az előző év értékelésével, másfelől az új esztendőre vonatkozó várakozásokkal foglalkoznak sokat a gazdasági szakemberek - érthető okokból.
A vilgággazdaság és tágabb értelemben az emberiség tetemes kihívások előtt áll, melyek megoldása csak szinte sosem látott összefogással lehetséges. A problémák zömének gyökere egyfelől a világ túlnépesedésében, másfelől a túlnépesedett emberiség hihetetlenül megugró fogyasztásában keresendő. Persze nagyon relatív és területenként, országonként nagyon eltérő összetételű ez a fogyasztás.
A problémák innentől szétesnek további gazdasági, ökonómiai és politikai természetű (al)problémákra. A mai gazdasági problémák lényegében mindegyike onnan ered, hogy a fejlett országok lakossága régen megszokott életszinvonalát (pl. magas nyugdíjak, korai nyugdíjazás, magas szociális juttatások, relatíve sok szociális eltartott, magas minőségű és jórészt ingyenes állami oktatás és egészségügyi szolgáltatások, stb.) önerőből (a befizetett adók terhére) egyre kevésbé tudja szinten tartani. Ahhoz egyre nagyobb és nagyobb mennyiségben vett/vesz igénybe külső forrást (hitelt). Ezek mértéke szinte minden fejlett gazdaságban olyan szintre emelkedett, ami a legnagyobb, legerősebb gazdaságok esetében is felveti a visszafizethetőségi kérdéseket a befektetői oldalról. A kérdést bonyolítja (mint azt pl. a görög vagy olasz példa is mutatja), hogy nem elszigetelt gazdaságokról van szó, hanem egy kártyavárról, amiből ritkán tud úgy kidőlni egy lap, hogy a vár többi része ne dőljön össze, de legalábbis erősen meg ne rongálódjon. A kártyavárnak már rég nem külső szemlélői a befektetők sem!
A megoldás nem lehet más mint a fejlett régiókban az állami költekezés óriási mértékű visszafogása és a nagyobb integráció. (Utóbbi főleg Európában fontos, mert anélkül a kisebb EU gazdaságok teljesen lefagyhatnak. Ez persze iszonyat társadalmi feszültségeket kelt máris, pedig még csak az elején tartunk! A társadalmi feszültségek és a piacon lévő (olcsó) pénz hiánya ugyanakkor nem tesznek jót a gazdaságnak. (magas munkanélküliség, csődök, sztrájkok, bedőlő hitelek, stb)
Ezért aztán fontos, hogy a piacon ilyen időkben lendületet kapjon az olcsó hitelezés. A gazdaságba pumpált (általában jegybank által "megteremtett") pénzen indulhatnak be kisebb-nagyobb projektek, a KKV szektor pedig ezen "lógva" maradhat életben (pl. tudják fizetni rezsijüket).
A gazdaság felpöregtése is rendkívül fontos, azonban ez általában nem megy egyik pillanatról a másikra. Még azokban az országokban sem, ahol a nyersanyag kitermelésben vagy az iparban amúgy vannak jelentős ki nem használt kapacitások! Hiszen világ méretű gazdasági lassulás idején a nyersanyagok sem annyira kelendők és a belőlük készülő ipari termékek sem fogynak jobban, sőt.
Van még egy komoly aspektusa az egésznek: egy ökológiai. Minél jobban pörög a gazdaság, általában annál jobban megterheljük környezetünket. A globális felmelegedésként ismert nagyon összetett jelenség és annak különböző következményei egyre súlyosabban érintik a Földet (a rajta élőket és így bizony a gazdaságukat is). Sokféle publikáció és szám jeleneik meg évről évre a témában jónevű kutatói csapatoktól, de abban teljes az egyetértés mára, hogy a jelenség létezik, és lényegében néhány évünk maradt, hogy végérvényesen el ne rontsuk a Föld klímáját, aminek következményeit igazán fel sem tudjuk mérni. Már pedig ehhez olyan mértékű összefogás kellene a Föld lakói között, amilyenre még soha nem volt példa - és ami a legszomorúbb, komoly eséllyel talán soha nem is lesz.

A fentieken tűnődve kívánok befektetői sikerekben gazdag, boldog új esztendőt minden kedves olvasómnak.