whos_among_us

2011. november 30., szerda

Flying High

Tegnap és ma sok minden történt. Egy gyors összefoglaló ezekből.

Tegnap hajnalban a Fitch negatív kilátást adott ki az USA hosszútávú adósságaira vonatkozóan, bár az AAA minősítést helybenhagyta. A tapasztalatok szerint a hitelminősítők egy potenciális leminősítés előtt általában negatív kilátást alkalmaznak. A Fitch lépése előtt az amerikai "Szuper Bizottság", melynek tervet kellett volna kidolgoznia és javaslatot tennie, hogyan (honnan) spóroljon meg az Egyesült Államot a következő 10 évben 1500 milliárd dollárt, sikertelen volt. A megszabott határidőre nem tudtak megegyezni lényegében semmilyen komoly, előterjesztehtő tervben.

 Az eurózóna pénzügyminiszterei tegnap megadták Görögországnak a 110 milliárd eurós hitel 6. részletét. A pénzügyminiszterek továbbá megerősítették az EFSF "tűzerejét".

Az MNB 50 bázispontos kamat emelést hajtott végre, ami megfelelt a legtöbb elemző előzetes feltételezésének. A piacoknak november 29.-ére azonban ez az emelés már kevésnek bizonyult. A forint árfolyama a bejelentésre erősödni nem tudott. A piac a fél %-os kamatemelést  már beárazta. A tegnapi DKJ aukción 7,32%-os átlag hozammal keltek el a kincstárjegyek. Ez 69 bázisponttal  haladja meg a múlt hét keddi 3 hónapos kibocsátás átlagkamatát!
Az elemzők egy része szerint az 50 bázispont semmire sem volt jó, bár pár napja még elég lehetett volna. Más elemzők az MNB kommentjére helyezik a hangsúlyt, amelyből arra lehet következtetni, hogy az MNB további kamatnöveléseket hajthat végre még idén.

Két örvendetes amerikai makro hírből az egyik szerint a chicagói beszerzései menedzser index értéke 62,6 pontra (4,2 ponttal) emelkedett, ami héthavi csúcsnak számít. Továbbá a várt 120 ezerrel szemben 206 ezer fővel bővült októberben az Egyesült Államokban a foglalkoztatottság.

Egyre másra jelennek meg a vészjósló álláspontok az eurózóna jövőjéről. Most épp a Pimco vezetője adott le vészjelzést. Mohamed El-Erian szerint az esélye, hogy az EU vezetőinek sikerül-e megállapodniuk az EKB december 9-ei csúcsán, kevesebb mint 50 százalék! A világcégek és a nagy bankok egyre másra jelentik be, hogy vész forgatókönyvekkel készülnek egy esetleges eurozóna szétesésre.

Az ÁKK ma kötvény visszavásárlást tartott, azonban végül egyetlen kötvényt sem vásárolt vissza a magas hozam elvárások miatt.

A kínai jegybank ma délben azt jelentette be, hogy 50 bázisponttal 20%-ra csökkenti a legnagyobb kereskedelmi bankok számára előírt kötelező tartalékráta mértékét. Erre a hírre a világ piacain napsütésesre fordult a hangulat és megindultak felfelé az indexek. A forint 20 perc alatt több mint 2 Ft-ot erősődött az euróval szemben.

A hazai vezető hír ma, hogy Fellegi Tamás vezeti az IMF tárgyalásokat. Matolcsy György a tárgyalásokon nem vesz részt. Kiszivárgott, hogy az IMF kerek perec megmondta, Matolcsyval nem tárgyal.
Többen kimondták, amit ez lényegében jelent és amit eddig is tudhattunk: Matolcsy és politikája megbukott de facto. A miniszter konkrét távozása a NGM éléről innen már csak idő kérdése lehet.

És a mai nap nemzetközi gazdasági csúcs híre, hogy a világ legnagyobb jegybankjai (amerikai, EU, japán, kanadai, svájci és angol jegybankok) összehangoltan léptek azért, hogy a bankok a bankközi piacon sokkal olcsóbban juthassanak dollárhoz működésükhöz. Erre a hírre, kiegészítve a kínai jegybank lépéséről szólóról, a tőzsdék még jobban rákapcsoltak és régóta nem látott napon belüli szárnyalást hajtott végre.


2011. november 28., hétfő

AMZN long

AMZN - 1 year w 50 DMA - NASDAQ.COM
Az Amazon részvényeiről, mint potenciálisan kitűnő befektetésről már írtam. A Kindle új, színes kijelzős változatásnak hatalmas sikere miatt igen sok évvégi bevásárló listára került fel. A részvény relatív alulárazottsága miatt is most vételre ajánlható a papír.
Hosszabb távon azonban a trend szerű emelkedés csak akkor fenntartható, ha a digitális könyvpiac drasztikusan fejlődik tovább és az amazon további piacokra képes eredményesen beszállni.


Olaj, arany long

A világ iszonyat sebességgel alakul át: szinte bárhova nézünk hatalmas változásokat látunk társadalmi, politikai, gazdasági vagy tudományos területen. A fejlett világ az adósságával kűzd, a fejlődők pedig azzal, hová tegyék a hírtelen feldúzzadt megtakarításaikat, jövedelmeiket. Az arab országokban hatalmas jó részt az internet és a modern telekommunikáció segítségével szervezkedő népmozgalmak söpörték el szinte pillanatok alatt az évtizedek óta bekövesedett, gyakorta diktatórikus rendszereket. Az Egyesült Államok a második világháború óta nem látott adósság tömeggel kűzd és még nem látszik, hogy fognak megbírkózni a problémával. Közben Kína világhatalmi státusa lényegében megkérdőjelezhetetlenné vált és akár 10 éven belül átveheti a kvázi veztő szerepet az Egyesült Államoktól. A forrongó arab térségben húz 19-re lapot Irán az atomprogramjával, ami komoly biztonsági kockázatot jelenthet az elemzők szerint. Nem kizárt, hogy a nagyhatalmak és Izrael támadást készít elő.

Az események közép és hosszú távon a befektetőknek a következő lehetőségeket kínálhatják az árupiacokon:

  • Olaj: mind két nagy olaj típus drágulására számítok a következő 1-2 évben és arra, hogy a WTI és Brent közötti korábban jelentősre nyílt árolló záródása, tehát a két típus közötti árkülönbség, csökkennti fog. Az olaj árát jelenleg két fő hatás befolyásolja: a világméretű gazdasági válság miatti kereslet csökkenés (ez értelemszerűen lefelé húzza az árfolyamot) és a világban jelenleg zajló és megjósolhatatlan folyamatokból eredő kockázatok összessége (pl. forrongó arab térség, líbiai termelés helyreállása, Szaud-Arábia kitermelés csökkentése, egy potenciális Iráni elleni háború lhetősége, Kaszpi olaj és gáz mezők környéki vita az érintett FÁK országok között, az ázsiai oalj kereslet növekedése). Érdemes elolvasni a McKinsey jelentését is, amely szerint az árak sokk szerű emelkedésére számíthatunk.
  • Arany és ezüst: a fent leírt bizonytalan világgazdasági helyzet és az egyre nagyobb kitermelési költségek miatt az arany árának további emelkedésére számítok. (Ez egyébként a többi nemesfémre is - más más mértékbn - igaz.)
  • Gabonák: áruk a jó hozamok miatt igen csak beesett most, azonban 7 milliárd ember élelmezése komoly probléma lehet akkor, amikor az élelmiszer termelésbe bevonható földterületek mennyisége lényegében alig bővíthető. Hosszabb távon mindenképp jó befektetés lehet a gabona (sőt a gabona kereskedelemben résztvevő cégek papírjainak tartása is.). Rövid távon azonban drasztikus emelkedésre nem számítok, főleg a válság és az említett jó hozamok miatt.
  • Kukorica: sajnos itt is eső árakat várok. Short-tal meg lehet próbálkozni. Hosszú távon várhatóan itt is lehet az árfolyam emelkedésére számítani, azonban ennek mértéke, üteme kérdéses.
  • Réz: a réz közismerten indikátor. Azaz ha prosperál a gazdaság vagy ennek közeli eljövetelét érzik a befektetők, árfolyama megugrik. Ellenkező esetben árfolyama leesik. A következő időszakban réz short-ot ajánlok.
  • Ritkaföldfémek: sokan sok helyen leírták, hogy (miért) "nagyon" long.
  • Disznó hús (lean hogs): long, elsősorban a megnövekedett ázsiai kereslet miatt. A termék emelkedő trend csatornában van.

2011. november 25., péntek

Mi is ez a bóvli?

Mit jelent ez a mostani leminősítés egy hétköznapi ember számára? Hogy érint ez engem? - kérdezték ma többen tőlem.
A Moody's és a többi hitelminősítő a nagy befektetőknek "dolgozik". Megondja részükre, hogy egy-egy hitel felvevő mennyire kockázatos partner. Mennyire hihető el, hogy vissza tudják fizetni a kölcsönt a kamatokkal együtt! A piac törvényszerűségei szerint a magasabb kockázatokhoz magasabb hozamok (kamatok) tartoznak.
A hitelminősítőknél a legjobb értéket azok a hitelkérők kapják, ahol fel sem merülhet annak a kockázata, hogy a hitelező nem kapja vissza a tőkéjét és annak a kamatait. Ezt a minősítés lehet gyengébb, ha az adott gazdaság gyengébb vagy politikai esetleg egyéb kockázatokkal kell számolnia a befektetőknek. Van egy kockázati szint, ami alatt a hitelminősítők befektetésre már nem ajálják a portékát. Ez azt jelenti, hogy spekulatív céllal, magas hozamok mellett egy-egy befketető kisebb mennyiségeket még tarthat a portfoliójában, ha a kockázat-kamat arányt méltányosnak tartja.
A hitelminősítők egyébként nem csak (és nem is elsősorban) országok állampapírjainak kockázatosságát minősítik, hanem például nagy vállalatok kötvényeit, pénzintézetek különféle instrumentumait.
Az ún. bóvliba leminősített állampapír tehát azt jelent, hogy
  • nehezebben és főleg csak sokkal drágábban lehet majd a piacról finanszírozni az országot, azaz drasztikusan nőhet az államadósság, amit a kormány csak egyre nagyobb elvonással tud - ha egyáltalán - ellensúlyozni;
  • a befektetők elkezdik akár jelentősebben is hiteleiket leépíteni, mivel a kockázataikat csökkenteni akarják;
  • a nemzeti valuta árfolyama jelentősen romlik az állampapír értékesítéseket követően;
  • ez rontja a forintban lévő megtakarítások reálértékét;
  • emelkednek a hazai fogyasztási árak;
  • ezzel együtt jár majd valószínűleg egy legalább 50 bp-os (0,5%-os) kamat emelés. Tehát 6%-ról legalább 6,5%-ra! Azonban elemzők szerint a jegybanki kamat jövő év elejére akár 7,5-8% közé emelkedhet;
  • a lakossági megtakarításokra fizetett kamat nőhet a jegybanki kamat emeléseket követően, mivel a bankok a piacról nehezen és drágán tudnak forrást bevonni, de vélhetőleg az árfolyam emelkedésből adódó reálérték csökkenést ez teljesen nem fogja fedezni a megtakarítások esetén;
  • a lakosság és a vállalatok csak nagyon nehezen és drágán jutnak hitelhez;
  • sajnos ez igaz a magyar bankokra is a bankközi piac tekintetében;
  • a hitel tartozással rendelkezők törlesztő részletei tovább nőnek (devizában vagy forintban eladósodottaké egyaránt), vélhetően további családok kerülnek a törlesztésképtelenség vagy részlegesen törlesztésképtelenség helyzetébe;
  • az állam további takarékoskodásra kényszerülhet: állami alkalmazottak bére, létszáma, nagy ellátó rendszerek kifizetései (gyógyszer kassza, nyugdíjak, oktatás, egészségügy, stb.), nagy állami projektek elhalasztása, állami szerződések megújításának elhalasztása és így tovább;
  • a vállalkozások bevételei tovább csökkennek (részint a növekvő adók, részint a csökkenő kereslet és elapadó állami megrendelések miatt), ami további bércsökkentéseket és elbocsátásokat eredményezhetnek;
  • a lakosság életszínvonala tovább csökken, a közhangulat akár jelentősen romlik, továbbá jelentősebb utcai megmozdulások is lehetségesek;
  • minden forintban denominált eszközből, tehát a hazai tőzsdei papírokból is, jórészt menekülnek a befektetők, a forint portfólióját mindenki a lehető legkisebbre húzza vagy felszámolja.
A blogger véleménye szerint a kormánynak nincsenek jó lépési lehetőségei: az IMF/EU pároson kívül más nem fogja finanszírozni az ország működését és a soron lévő adósságok visszafizetését, önmagunk erejéből pedig minden érdemi szakértő szerint (részben az emelkedő kamat szintek miatt, részben a romló nemzetközi export lehetőségek és hazai gazdaság lefagyása miatt) nem tudunk kimászni a helyzetből. Marad a megállapodás vagy az ország csődje.
Matolcsyval már nem fog menni a megállapodás, neki már nincs hitelessége. Az utódjának kell egy korrekt jövő évi büdzsét írnia, (pl. elővenni a Széll Kálmán és a stabilizációs tervet és a végrehajtást megígérnie az IMF-nek, és azt tényleg végrehajtani, ti. addig a szervezet nem fog fizetni.)
Meg kell állapodni az IMF-fel! Gyorsan!
Több trükközésre nincs lehetőség itt!

Moody's cut Hungary's rating into junk

Picture from rt.com
Az éjszaka folyamán a Moody's leminősítette Magyarország hitelminősítését Ba1 szintre, ami a bóvli legfelső szintje. A forint még az éjszakai kereskedésben esésbe kezdett. A kilátás negatív, ami további leminősítést vetít előre, ha nem történik radikális gazdasági fordulat.
A Portfolio portál közli az első elemzői véleményeket.

A blogger rövid véleménye: :(

2011. november 24., csütörtök

Merkel who makes the bust

Merkel kancellár és Sárközy elnök ma találkozott Monti miniszterelnökkel. Tárgyalásukat feszülten figyelte a piac. Ahogy sokan sokfelé megírták, az európai adósság tömeg annak kinyomtatása nélkül visszafizethetetlen. A három vezetőtől a piac most ezeket várja: az olaszok kezdjék meg a szerkezeti reformokat és tegyenek hitet a fiskális únió irányába. A németektől pedig azt várják a piacok, hogy végre hagyják jóvá az ECB kötvényvásárlását. Azonban Merkel a tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón nem hagyott kétséget afelől, hogy rövid távon nem számíthat a piac a kötvényvásárlásra, amire mindenki nagyon vár. De ... Nem és nem!

"When we take a first step towards fiscal union, for example by reinforcing the Stability and Growth Pact via automatic sanctions, it will be a step forwards but it won't be grounds for me to change the opinon I expressed yesterday"- mondta Merkel.

Tehát a tárgyalásokat követően sem változott a korábbi véleménye az ECB szerepéről. Az addig pozitívban futó európai vezető tőzsdei indexek meredeken lefordultak a napvégi kereskedésben.
A piac értékelte Merkel ragaszkodását.
Ez bizony nagy baj. Félő, hogy a szembekötős, ki-rántja-el-előbb-a-kormányt játékból óriási világméretű bukó lesz.

Csináljunk bankválságot! - Zsiday Viktor blog ajánló

Minden kedves olvasómnak ajánlom Zsiday Viktor (Plotinus, Citadella alap) tegnapi blog bejegyzését a szélesedő európai gazdasági problémáról, ami tegnap elérte az eddig szuperbiztosnak ítélt német kötvény piacot. A tegnapi aukción a német kibocsátó nagyon gyenge kereslettel találta szembe magát, ami azt jelzi, hogy a Bund iránti érdeklődés (és ezzel gyaníthatóan az iránta táplált bizalom 2% alatti hozam szint mellett) is visszaesett.

2011. november 23., szerda

Medve a műsoron

Több mint egy hete esik minden jenetős piaci index. Az S&P500 gyorsulva ereszkedik mind mélyebbre. Jelenleg átlépte az $1162-es szintet. Az index bőven alatta van a különböző jellemző mozgó áltagoknak.
S&P500 1 Year with 50 DMA - marketwatch.com

A NASDAQ $2460-nál jár a blog bejegyzés írásának időpontjában, azonban az elmúlt 3 évben olyan sokat emelkedett, hogy itt még bőven van hely a korrekcióra.
A DAX index is folyamatos szabadesésben. 
Az arany árfolyama az elmúlt napok emelkedése után ismét ereszkedőbe került és bár ma volt az árfolyam $1700 fölött, de a nap egészében mégis inkább az $1700 alatti szinteken maradt.
Sajnos a WTI árfolyama is ereszkedik, bár nem meredeken.A Déli Olajvezeték irányának megfordíthatósága ma már kevésbé érdekes hír.
A befektetőket aggasztja, hogy terjedőben van az európai kötvény árfolyam emelkedési probléma, mely elérte Németországot, az amerikai gazdaság elveszítheti még egy hitelminősítőnél a tripla A minősítését miután az adósság rendezésre létrehozott ún. Szuper Bizottság kudarcot vallott.
Sajnos az indexek esésének még lehet további tere, ahogy az Atlanti-óceán mind két partján és még Ázsiában is nőnek a befektetői aggodalmak, a globális gazdasági problémák, a világgazdaság lassulása miatt. 
A medvék már a tőzsdei parketteken táncolnak. A Mikulást a rally szánkójával pedig úgy néz ki nem hívták meg idén a parkettre. Azt hiszem a rövid (short) fakanalak lehetnek a menők az ezévvégi piaci medve parkban.

Egyre sűrűbb füst gomolyog


A európai helyzet csak nem nyugszik. A görögök már nem hír és nem téma. A mai legnagyobb probléma  Olaszország, mely több közgazdász szerint rég túl van azon a határon, amikor még esetleg esélye lehetett volna visszafizetni tetemes adósságát. Ez a 7%-ot átlépő államkötvény hozamok esetén lényegében az irreálissá vált. Sajnos érzik, tudják ezt a befektetők is, akik egyre kevésbé akaródznak olasz állampaírokat venni és ha esetleg mégis, tetemes felár mellett. Ezt finanszírozandó az olasz kormány a jelenlegi megszorításokon túl is kénytelen lesz újabbakat bevezetni és még több pénzt kivonni a gazdaságból, ami ettől még jobban lelassul és még kevesebb embert lesz képes eltartani (nő a munkanélküliség és csökken a fogyasztás), így aztán kevesebb adót fognak befizetni a büdzsébe. Ezt látva a befektetők még kevésbé akaródzák majd finanszíozni az így egyre táguló adósság halmazt. A hozamok tovább emelkednek ... A kör ("death spiral") bezárul.
Spanyolországban is hasonló a helyzet, de ők a spirálnak még nincsenek annyira az alján, mint görög és olasz társaik. A spanyol baloldali kormány a napokban elvesztette a választásokat. Az új jobboldai kormányzatra hárul az a nem túl kedves feladat, hogy a megszorításokat bevezesse és véghezvigye.
A fent vázolt folyamat külső beavatkozás nélkül mély gazdasági depresszióba húzza le az egyes nemzetgazdaságokat. A belső társadalmi konfliktusokat kiélezi, nyugtalanságokhoz, folyamatos sztrájkokhoz, tüntetés sorozatokhoz, vagy akár ennél dúrvább belső konfliktusokhoz is vezethet, miközben eredményes kilábalás nem várható.
Az európai adósság olyan tömegű (és folyamatosan és gyorsuló ütemben nő a visszafizetési kockázatok és így a kötvény hozamok növekedésével), aminek egyszerű "leírása" teljes képtelenség. Az lényegében az egész világgazdaságot "borítaná" nagyon dúrván. Marad a régi barát a nyomdagép és az infláció.
Az Egyesült Államok két monetáris lazításon már túl van, az angolok sem szüzek már. A japán jegybanki kötvényvásárlás sem új dolog. Azonban az ECB német nyomásra nem lép. Meddig lehet, érdemes ezt húzni?
Sajnos a probléma nem áll meg itt. A pénznyomtatás a jelenlegi adósság részben eltüntetésében és a gazdaság felpörgetésében segíthet, de a végső problémát nem oldja meg. KELL EGY EU EGYESÜLT ÁLLAMOK! A befektetők ugyanis nem hisznek abban, hogy a most látott helyzet ezen instrumentum nélkül nem fog újra megismétlődni. A válság szépen rávilágított - az eddig is ismert - fő problémára, az egységes irányítás hiányára. Kemény arc lesz, amit nem szabadnak sokáig halogatni. (Valószínüleg a piacok majd ezt nem is fogják engedni.) Elképzelhető, hogy a megújuló EU-ba nem fér majd bele minden jelenlegi tagország. Rájuk sajnos semmi jó nem vár.


2011. november 17., csütörtök

Ismerős arcok

A kormányzati kommunikáció elmúlt több mint egy éve masszívan IMF ellenes volt. Bár sokan sejtettük, hogy ez inkább politikai, retorikai sarokpont, de mégis kérdéses volt, hogy a kormányzat az ország gazdasági helyzetének romlása esetén meddig hajlandó tartani magát ehhez a sarokponthoz. Ma délután valami megváltozott, mivel 16 óra körül a Nemzetgazdasági Minisztérium "Magyarország fordulóponthoz érkezett" címmel közleményt adott ki: tárgyalásokat kezdenek az IMF-fel egy védőháló jellegű megállapodásról. A közlemény hangsúlyozza, hogy nem hitel felvételről tárgyalnak. 
Mindenkinek leesett az álla. A BUX óriási száguldásba kezdett, a forint hírtelen kitöréssel erősödött 306 forint alá, az államkötvények hozama és a magyar CDS index zuhanni kezdett. Az elemzők és közgazdászok pedig optimista nyilatkozatokat tettek a sajtónak. Majd 18 óra körül megérkezett az IMF első reakciója a bejelentésre, miszerint nem tudnak a megkeresésről. Hivatalosan ilyen megkeresés még nem érkezett hozzájuk. ...  Hát erre senki nem számított! Akkor tehát végül mit is jelentett be az NGM!? A forint elkezdett visszagyengülni 308,6 fölé.
Közben elindultak a találgatások pontosan mit is szeretne a Kormány és mire lesz hajlandó az IMF. Azt mindenki kiemeli, hogy maga a lépés 180 fokos fordulat a hazai gazdaságpolitikában.
A blogger véleménye, hogy a kormányzat elment a falig, talán egy kicsit tovább is. A hitelminősítők azonban csak pár napot adtak rendezni a sorokat. Ez közvetve azt az üzenetet hordozza: vagy azonnal megállapodást köt a kormány a Nemzetközi Valuta Alappal vagy befektetésre nem ajánlott kategóriába kerülünk. Utóbbi eset pedig a jelen nemzetközi gazdasági helyzetben olyan mértékben is drágíthatja a piaci finanszírozást, ami gyors és biztos csődbe viheti az országot nagyon gyorsan. Ráadásul a bóvliból nagyon hosszú út vezethet csak ismét a képzeletbeli vonal fölé. A blogger úgy sejti, hogy a kormányfő környékén dolgozó magas beosztású háttérembereknek, tanácsadóknak úgy tűnik mostanra sikerült "megdolgozniuk" a kormányfőt. Az még nem világos, hogy ez a lépés mekkora hitelességi és presztizs veszteséget jelent majd és a kormányzó pártok támogatói részére milyen kommunikációs "fordulattal" adható el, tehető szalonképessé, ha egyáltalán ...
Ezzel akár a kamatemelési kényszer is megszűnhet az MNB-n.
Várjuk a holnapi - reméljük pozitív - fejleményeket.

2011. november 16., szerda

WTI, Brent és az Enbridge

Crude Oil - Electronic (NYMEX) Dec 2011 - marketwatch.com

A nemzetközi kereskedésben az amerikai könnyű olaj ára rakéta sebességgel emelkedett ma este 103 dollár közelébe. Az áremelkedés mögött az a hír áll, hogy a kanadai Enbridge cég bejelentette megveszi a Mexikói Öböltől az oklahomai Cushing felé menő olajvezeték 50%-át és hajlandó lenne annak hagyományos irányát (ti. a tenger felől Cushing felé szállítanak rajta olajat jelenleg) megfordítani, amivel lényegében a kontinens legészakibb területein kitermelt, de az USA-ban prompt el nem fogyasztott olajat lehetne eljuttatni az amerikai kontinensen kívülre és ott piacradobni. Az erre vonatkozó kérelem az amerikai szabályozó hatóság előtt van.
Az észak-amerikai kontinensen (a távoli északon és a Mexikói-Öbölben kitermelt olajat hatalmas vezetékeken juttatják el Oklahomába (Cushing)). A határidős WTI olaj piacok leszállítási helyszíne mindíg  Cushing. Innen szállítják tovább felhasználásra finomításra vagy készletezik.
A New Yorkban kereskedett WTI és a Londonban jegyzett Brent között meglévő és korábban igen jelentősre tágult árkülönbségnek az oka elsősorban az, hogy az Alaszkában és Észak-Kanadában kitermelt olajat a nemzetközi szinten lényegében nem tudják leszállítani és ráadásul a cushingi tároló kapacitás sem elegendő. Azonban változik a helyzet, ha az Öböl és Oklahoma közötti vezetéket fordított üzemmódba lehet kapcsolni. Ez csökkentheti a Brent világpiaci súlyát és persze árát is, de ami még fontosabb emeli a WTI árát! Ezzel párhuzamosan csökkent azon energetikai cégek papírjainak tőzsdei árfolyama, amelyek pont a Brent és a WTI közötti jelentős árkülönbségből húztak szép profitot.
Mindamellett a mai áremelkedést a vártnál jobb amerikai makrogazdasági adatok is segítették.
A blogger véleménye szerint a WTI árfolyamának emelkedése (mint trend) megmarad, de a ma látott üteme ilyen rövid távon indokolatlannak tűnik, ami korrekciót indított el már a mai kereskedés végére.

2011. november 13., vasárnap

Hogy is állunk?

Az elmúlt napokban Magyarország csődkockázati indexe, az ún. CDS felár sajnos 2,5 éves csúcson van, lényegében egy hajszálra a 2009-es legrosszabb értékről. Közben a hitelminősítők figyelő listára tették az országot. Ez a bóvliba leminősítés előtti utolsó "szakasz". A legutolsó figyelmeztetés. Sokszor a figyelőlistára tétel és a tényleges leminősítés között csak egészen rövid időt hagynak az intézetek. A piac lényegében elkönyvelte a leminősítést. Ez azt jelenti, hogy az eddigi kamat szinteken az állampapírokat a befektetők már nem igazán fogják megvenni. (Tulajdonképpen már eddig sem nagyon vették és pont a hamarosan  bekövetkező kamatemelésre számítva is tartották vissza állampapír bevásárlásaikat.)
Ellentmondó híreszteléseket kezdett "fel-felkavarni a szél" mindeközben arról, hogy ténylegesen meddig tarthat ki a hazai büdzsé az elapadóban lévő külföldi finanszírozás nélkül és ténylegesen mi is a költségvetés valós helyzete.
A befektetőket nyugtalanítja a hitelminősítők lépése az ország figyelőlistárahelyezéséről, a végtörlesztéssel kapcsolatos helyzet és az egyenlőre csak becsülhető, de mindenképp jelentős banki tőke veszteség mértéke, a kormányzat teljesen hiteltelen 2012-es büdzséje, a gazdasági miniszter és részben a miniszterelnök fokozódó hiteltelensége, a szerkezeti reformok elmaradása, a gazdaság becsült nagy fokú lassulása.
A jegybanki kamatemelés szinte elkerülhetetlen, a mértéke pedig annál nagyobb lehet, minél tovább halogatjuk. A forint egyre komolyabb csúcsokat dönt meg hétről hétre. A kemény munkával megszerzett pénzügyi megtakarítások értéke szinte pár nap alatt foszlik szét egy olyan környezetben, ahol az államnak egyre kevesebb pénze és lehetősége lesz a különféle közszolgáltatásokat a korábbi szinvonalon és "ingyen" nyújtani polgárainak (egészségügyi ellátás, nyugdíj, oktatás, gyógyszer támogatás, szociális ellátások rendszere, hogy csak a jelentősebbeket soroljam). A pénz romlása sokak véleménye szerint a jelenlegi szinteken még nem állt meg. A hétről hétre emelkedő üzemanyag és energiahordozó árak mellett az adóprés is emelkedik. Ez összességében tovább csökkenti a gazdaság teljesítőképességét, ami az adóbevételeket emészti tovább, ami pedig újabb kiigazításokat tehet szükségessé. A várvavárt gazdasági növekedés pedig csak a hit által nem jöhet el. Külsős segítség nélkül az ország nem fogja tudni visszafizetni a felvett hiteleket és kamatokat.

Monti

Mario Monti - photo from flickr.com
Mario Monti az új olasz miniszterelnök. Korábban két cikluson át is az Európai Bizottság tagja. Az első ciklusában az adó és vám területért, majd második ciklusában az Úniós versenyjogért felelős biztosként dolgozott. Alapítótagja a Spinelli-csoportnak. Az európai integráció híve. Korábban hosszú időn keresztül tanított közgazdaságtant a torontói egyetemen, majd 5 évig a Bocconi Egyetem rektora. Nevéhez fűződik a monopolhelyzetben működő bankok viselkedését leíró Klein-Monti modell. Fiatal korában a Yale Egyetemen együtt dolgozott James Tobin-nal, a későbbi Nobel-díjas közgazdász guruval, aki nagy hatással volt rá.
Ő az a politikus-közgazdász, akit Brüsszel leginkább támogatott az olasz miniszterelnöki pozíció tekintetében. Jelen helyzetben az olasz politikai többség és az államfő különösebb vita nélkül elfogadta a jelöltet. Monti személye lehet egyenlőre a garancia a piacok szemében egyfelől a hazai költségvetési szigor és fontos szerkezeti reformok véghezviteléhez (többek között a választási tv. reformját is ideértve), másfelől az Únió szorosabb gazdasági integrációjának támogatásához. Miután az olasz gazdaság a 3. legnagyobb a német és francia gazdaság után az Eurót használó országok közül, ez igen lényeges lehet a valutaúnió és egyáltalán az Európai Únió egybentartása érdekében.

2011. november 12., szombat

A helyzet és foglyai

A hét befektetői szemmel bővelkedik a politikai és gazdasági tér eseményeivel, fordulataival. Csak felsorolás szerűen a blogger szerint legfontosabb történések:
  • Papandreu távozott a görög kormány éléről, miután az előző hétévén hosszas tárgyalás sorozatban sikerült megegyezni az ellenzék vezérével. Az új kormányfő az Európai Központi Bank előző alelnöke, Lucas Papademosz lett. A felálló új vezetéstől igen súlyos intézkedések meghozatalát várja az EU és a IMF.
  • Miközben Görögországban legalább a politikai felállás stabilizálódni látszik, Olaszországban egyre komolyabb "helyzet" kezdett alakulni. Már a múlt hét óta folyamatosan emelkednek az olasz állampapír hozamok (azaz árfolyamuk csökken). Elemzők szerint a 10 éves olasz állampapírok 7%-os hozamszintjének elérése tulajdonképpen az a határ, amíg az országnak lehet gyakorlati esélye a hitelei visszafizetésére. E fölött lényegében ez az esély rohamosan romlik. Azaz a befektetők a hozamok emelkedésével egyre inkább szabadulni akarnak olasz államapapírjaiktól, ami az árfolyam további zuhanásához vezet. Ez a spirál indult meg még a múlt hét végén és az említett 7%-os szintet a hozam el is érte már szerdán, sőt pár óra alatt a 7,4%-os szitekig erősödött, ami hatalmas pánik szerű hangulatot okozott a világ piacain. Az olasz államadósság teljes tömege közelít a 2000 milliárd euróhoz, ami az olasz GDP kb. 120%-a.
  • Kedd este az olasz kormányfő, Silvio Berlusconi helyzete teljességgel ellehetetlenült és bejelentette hamarosan lemond. Ezt követően szabadultak el az addig is gyorsan növekvő olasz államkötvény hozamok egészen az említett 7,4%-os szintekig. A piacok a bizonytalan politikai helyzetet, ilyen állapotok között, tűrik a legrosszabbul. Miután az alsóház megszavazta a költségvetési intézkedéseket, Berlusconi szombaton lemondott. Utódjáról végleges döntés még nincs, de lényegében Mario Monti, korábbi olasz EU kormánybiztost emlegeti mindenki a legesélyesebb befutóként.
  • Az EU-ban zajló történések kapcsán egyre másra jelentek meg ilyesztő nyilatkozatok, jóslatok és tanulmányok. (a holland ECR Research, Exclusive Analysis, Nouriel Roubini ) Ezek mindegyike meglehetősen borúlátó az EU és fizetőeszköze jövőjét illetően. Az Exclusive Analysis londoni elemzőház pedig már pár napon belüli időtávra jósolja a bankrendszer befagyását, összeomlását. Világszerte vészforgatókönyvek készülnek és úgy hírlik, tárgyalások folynak az Únió jelenlegi formájának felbomlásával kapcsolaban is. Abban szinte mindenki egyetért, hogy változatlan formában nem mennek, mehetnek majd a dolgok tovább.
  • Egyre több közgazdász lát egyetlen kiutat a folytogató adósság problémából és emlegetik mint lényegében utolsó mentsvárat: az ECB jelentse be a korlátlan kötvény vásárlást. Ez nem más mint az adósság kinyomtatása, a nagy bankó prések elindítása. Ez természetesen azt jelentené, hogy az EUR jelnelgi értékeltsége elméletileg (és valószínüleg gyakorlatilag is) romlana a vezető valutákhoz képest. Az adósságot elinflálhatják, szétteríthetik minden EUR bankjegy tulajdonos között. Az ECB azonban egyenlőre ettől nagyon vonakodik, bár végül nem lesz más lehetősége. A jelenség nem lenne egyedi: az Egyesült Államokban két ciklusnyi monetáris lazításon (ez az elnevezés is lényegében a fent leírtakat fedi) már túl van és a piac egyre közelebb érez egy harmadik lazítást. A Bank of England és Svájc jegybankja is lenyelte már ezt a keserű pirulát. Szükséges mennyiségben higítják új pénzzel a nemzeti valutájukat.
  • Az USA gazdaságából viszont egyre másra jönnek jó vállalati és makró adatok: a Michigani Egyetem fogyasztói indexe kéthavi csúcsra ugrott. Az indexének értéke 60,9 pontról 64,2 pontra nőtt, pedig a piac csak 61,3 pontot várt. A kedvező európai események mellett ez az adat segítette az amerikai indexeket jelentős szárnyaláshoz pénteken.

That's all, folks! - The Economist

Cover page of The Economist on this week

2011. november 9., szerda

Magic seven

A gazdasági világsajtó és a befektetők árgus szemekkel figyelik a 10 éves olasz állampapírok éves hozamának százalékos mértékét, amely szinte napok alatt ugrott meg 6% körüli értékről pár lépcsőben hajszállal 7% alá ma délelőtt és ezzel az olasz - német 10 éves állampapírok hozam különbsége bőven 500 pont fölé került. A közgazdászok szerint a 7%-ot tartósan túllépő hozamok esetén a kamatok olyan mértékben nőnek meg, amely esetben az ország önerejéből jó eséllyel nem lehet képes visszafizetni az adósságot éa a kamatokat. Ekkor ugyanis a kormányok megszorító és gazdaságot visszafogó lépések sorozatát kénytelenek végrehajtani, ami egy öngerjesztő spirálba hajthatja a nemzeti gazdaságot, ahonnan külső segítség nélkül nincs kiút.
A görögöket még ki sem mentő EU számára egy olasz gazdaság méretű ország kimentése és az ehhez szükséges forrás (easing nélküli) előteremtése pedig szinte elképzelhetetlen.
Berlusconi tegnapi lemondása is csak pár órára nyugtatta meg a piacokat. Az amerikai indexek tegnap este rendesen pozitívban zártak. Azonban mára az európai tőzsdék mindegyike lejtmenetbe kapcsolt. Az EUR jelentősen gyengült és az EUR/HUF árfolyama ezekben a percekben lépte át a 311 forintos szinteket.
Az értéktelenedés kora már megkezdődött.

Gold rush!

Az éjszaka (CET) - de már az ázsiai kereskedés alatt - az arany árfolyama átlépte az 1800$/oz szintet. Az október 20.-án még 1620$-os árfolyam az elmúlt két hétben hatalmasat száguldott. A világgazdasági kilátások (recessziótól való félelem) és a spekuláció által felfelé hajtott nemesfém árfolyamot az elemzők további magasságokba várják az év hátralevő részében. A befektetést befolyásoló kockázati tényezők: ha bejönnek az európai recesszió elmaradásáról szóló vezető közgazdászoktól származó jóslatok, akkor a nemes fém árfolyma esésbe kapcsolhat. További esést okozhat, ha valamelyik nagy árutőzsde letéti fedezetet emelne, de az is ha valamelyik nagy valuta mögött álló jegybank kamatlábat emel. A trendet meglovagoló bátrabb befektetők próbálkozhatnak vétellel, az arany kitettséggel már rendelkezők pedig tartással.

Arany árfolyam 2011.11.07-09 - kitco.com

2011. november 8., kedd

Pepsi Co. & Tingyi Holdings

Tingyi és Pepsi termékek - xinhuanet.com
Napjaink egyik dinamikusan fejlődő iparága az élelmiszeriparon belül az üdítő- és frissítő italok piaca. Világ viszonylatban a hazánkban is jelenlévő két ismert vezető játékos a Coca-Cola és a Pepsi Co.. A cégek növekedésének fontos terepe utóbbi időben elsősorban a fejlődő piacok számítanak. Egy most megjelent hír szerint a Pepsi eladta kínai palackozó egységeit a kínai piac egyik vezető palackozó cégének, a Taivanon bejegyzett Tingyi Holdingnak. Az ügylet része, hogy a Pepsi közvetve 5% tulajdonrészt szerzett a Tingyi palackozó leányvállalatában (Tingyi-Asahi Beverages (TAB) Holding), ez utóbbi pedig megkapta a Pepsi kínai franchise palackozó partnerség és globális parneri címeket és jogokat, továbbá a cég így önállóan hozhatja forgalomba a Pepsi Soda és Gatotrade termékcsaládját. A Pepsi egyben opciót szerzett rá, hogy a TAB-ban a tulajdonrészét 2015-ig 20%-ra növelje.

A Tingy piaci kapitalizációját elemzők 15 milliárd dollár körülire teszik. A cég birtokolja a Master Kong brandet, amely alatt instant tésztákat, snackeket és ital féleségeket hoz forgalomba Kína szerte. A cég papírjainak éréke az utóbbi időben robbanásszerűen nőtt.Ezzel az ügylettel a Tingyi úgy növelheti jelentősen az általa forgalmazott termékkört, hogy pénztartalékai lényegében nem csökkentek, amit így a további expanzióra fordíthat. A Pepsi pedig hozzáfért a Tingyi igen széleskörű kínai kereskedelmi hálózatához.

Elemzők az ügylettel kapcsolatban nem várnak azonnali elmozduást a Pepsi papírjainak tőzsdén jegyzett árfolyamában.

A kínai üdítő ital ipar piaca jól láthatóan mind két nagy nemzetközi játékosnak fontos növekedési terep. A Coca-Cola jelenleg nagyjából a kínai szénsavas üdítő piac 55%-át uralja és a következő 3 évben további 4 milliárd dollár értékben tervez beruházni Kínában.

A blog szerzője a Food & Beverages szektorban javasol közép-hosszú távú befektetéseket.

2011. november 6., vasárnap

A hét margójára

Nem volt egyszerű ez a hét sem, amelynek piaci eseményeit jó részt a görög szappanopera rezzenései és földrengései mozgatták. Az előző héten még a német és francia vezetőkkel megállapodó görög kormányfő hazatérve újra szembesült a kormány előtt álló súlyos megszorítások támogatásának hiányával. Lényegében komplett szembeszélben kellene megvalósítania a jó hátszélben sem egyszerű feladatokat. Papandreu egy népszavazással szerette volna feloldani a lehetetlen helyzetet és ezzel látszólag egy "mindent vagy semmit" játszmába kezdett. Ha ugyanis elbukik a népszavazás - amire komoly esély van, tekintve a megszorítások nagy fokú elutasítása miatt -, az egyfelől azonnali görög csődöt jelentene, másfelől dominó hatást kelthet az EU más adósság problémákkal kűzdő perem gazdaságaira nézve is. Jól mutja a helyzet "összevisszaságát", hogy a hír vasárnapi kitudódását követően a hír cáfolata, majd megerősítése is megjelent, fokozva a piaci bizonytalanságot. Hétfőn a piacok gyors és jelentős eséssel reagáltak. Sárközy és Merkel a G20-ak nízzai találkozója előtti napon, kedden találkozott újra Papandreuval, ahol éjszakába nyúló tárgyalást követően eldőlt a görögök csak arról szavazhatnak, akarnak-e EUR-t vagy sem. (A referendum kérdésének ilyen véglegesítésében szerepe lehetett, hogy egy korábbi felmérés szerint a görögök kb 70%-a nem szeretne a közös fizetőeszköztől megválni.) A német bankok mindenesetre felfüggesztették a korábban kialkudott adósság leírást, az IMF pedig az aktuális 8milliárd EUR átutalását függesztette fel a népszavazásig. A hét elejét tehát főleg a referendum környéki hírek foglalták el a sajtó vezető hírhasábjait. A tragikomédia azonban itt nem ért véget. Papandreu hazatérve szembesült egy kerekedő athéni kormányválsággal és - talán részben a hatalmas világ méretű nyomás hatására is - a referendumot végül lemondták. Pénteken szűk többséggel a parlament még megszavazta a bizalmat Papandreunak, de lényegében pár órával ezt követően már felajánlotta a lemondását, hogy a legnagyobb ellenzési párttal közösen tudjanak a szocialisták nagykoalíciós "egység" kormányt alakítani. Lemondásról kiderült, hogy ez arra az esetre vonatkozna csak, ha az ellenzék lemondana az előrehozott választásokról, erre viszont a lemondásig nem hajlandó a görög ellenzék. A hétvége a háttér egyeztetésekkel folyt. Az ellenzék előrehozott választásokat akar, ami viszont biztos csődbe vinné az országot.
A héten lezajlott görög dráma a befektetőknek és az EU meghatározó vezetőinek is világossá tették, hogy a görög csőd lényegében bekövetkezett, csak idő kérédése mikor és milyen formában válik "hivatalossá"  és hogy a görögök "éretlenek" a helyzet kezelésére és a felelős gondolkodásra. (Emlékezetes, hogy Portugáliában a kormányzó és ellenzéki pártok igen gyorsan megállapodtak a megszorításokról és különösebb vita e tekintetben nincs egyik oldalon sem.) Német sajtó felmérések szerint a németek kb 2/3-a már nem szeretné megmenteni a görögöket és egyértelműen szeretné kívül látni őket az EU-ból. Végül vasárnap este Papandreu és Samarasz megállapodott, a miniszterelnök lemondott. Utódjáról még folynak a tárgyalások.
A fenti felismeréssel együtt a piac már Olaszországot szólította a ringbe. A héten a 10 éves olasz államkötvények hozama pénteken hirtelen megugrott (6,35%-ra, ami túl veszélyes hozamszintekhez ért nagyon közel), miután a német kancellár a G20-ról hazatérve úgy nyilatkozott, hogy a japánok és a kínaiak nem olyan mértékben szeretnének beszállni az EFSF-be, mint amiről előzetes nem hivatalos információk szóltak, amivel az alap "tűzerejének" fokozása vált kérdőjelessé. Rómában is lényegében áll a kormányválság. Az EU és az IMF fogja ellenőrizni a reformokat.
Csütörtökön az ECB - új vezetőjével az élen - 25 bázispontos (1,25%-ra) kamatvágást hajtott végre. Mario Draghi a döntést követő sajtótájékoztatón jelezte, hogy a lépést a gyenge növekedési kilátások indokolták.

A görög és olasz fejlemények kapcsán egyre komolyabban kezdik elemzők elővenni az Únió esetleges szétesésének különböző forgatókönyveit. Neves londoni elemzőház szerint a valuta únió jelenlegi formájában történő egybentartása közel 10 éves megszorításokkal és gazdasági fékeződéssel együttjáró vergődéssel lehet kikezelni. Ez olyan súlyos teher lehet az övezet központi országaira nézve, hogy gyorsan előkerülhet a helyezet gazdasági és politikai fenntarthatatlansága.
Mindezek nem jó hírek és semmi jót nem vetítenek elő a térség egy olyan kicsi, sérülékeny és kritikus állapotban lévő gazdaságára nézve, amilyen a magyar is. Isten óvjon minket!

2011. november 5., szombat

Hét kocázat, ami veszélyezteheti 2012-ben a portfoliód - marketwatch.com

Bár még javában tart az évvégi piaci szezon, a marketwatch.com már most összeszedte azt a hét fontos veszélyt, amely potenciális veszélyt képviselhet portfoliónkra jövőre és a védekezésről is ír angol nyelvű cikkében. A hét veszély a cikk szerint:
  • a FED esetleges kamatemelése
  • szociális lázadások kitörése
  • a kínai gazdaság növekedésének nagy arányú lassulása
  • az európai adósság válság kiszélesedik és a közvetlen csőd veszélye más perifériális országokra is kiterjed
  • ún. kereskedelmi "háború" kitörése Kínával
  • a managelt ETF-ek teljesítménye kiugró lesz és az egyedi részvények nem tudnak értéket képviselni velük szemben
  • a piac vezető szerepe szűkül
A cikket a blogger olvasásra ajálja.

2011. november 4., péntek

Ázsiai befektetések - Portfolio.hu

A Portfolio.hu egy mai cikkében részletesen foglalkozik az ázsiai befektetésekkel jól körbejárva a befektetésre ajánlott és inkább rizikós területeket. Jól megválasztott termékek és portfolió mellett a magas gazdasági növekedést produkáló kontinens kínálhatja az egyik legjobb hozamot a befektetők részére. A cikket ajánlom a befektetési terepet kereső olvasoim figyelmébe!

2011. november 3., csütörtök

Görögdinnye

Merkel és Papandreu - welt.de
A görögök ma is a hírügynökségi jelentések középpontjában voltak. Papanderu egyfelől már nem szeretne referendumot a görög gazdasági csomagról vagy az euro megtartásáról. A 180 fokos irányváltás oka - álítólag -, hogy az egész népszavazás kérédéskörrel csak saját parlamenti ellenzékét szerette volna hitvallásra kényszeríteni. Felröppent hírek aztán arról is szóltak, hogy a miniszterelnök lemond, de ezt hamarosan cáfolták. Mindenképp megvárja a holnapi bizalmatlansági szavazást, amit a hét elején kezdeményezett maga ellen. Úgy tudjuk, hogy már a kormánypártokhoz tartozó képviselők között sincs egység Papandreu támogatását illetően, így  aztán nagyon is valószínű, hogy a parlamenti szavazás kiszavazássá alakul és a Papandreu kormány lemondani kényszerül. Egyes hírek szerint máris megindultak tárgyalások egy átmeneti kormány felállításával kapcsolatban, amelynek a feladata lenne az IMF (és a többi hitelező) által kért további megszorítások és szerkezeti reformok véghezitele. A ma folytatódó G-20 csúcson a fejleményeket kiemelten figyelik.
A rengeteg találgatás és piaci félelem némi oldására ma a brüsszeli adminisztráció egyes vezetői egyértelműen kiálltak az EU és az EURO övezet megmaradása mellett, melyből a görögök kiléptetése sincs napirenden. (Ennek némileg ellentmond, hogy szintén mai hírforrások szerint, az EU illetékesei forgatókönyveket kezdtek el gyártani egy esetleges görög államcsődre és egy azt követő valuta és politikai únióból történő kilépésre.)

A nap másik bomba híre, hogy az ECB abszolúte váratlanul 25 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre. A sajtó tájékoztatón elhangzottak szerint a tanács döntése egyhangú volt. Ez azért érdekes, mert az elemzők többsége idénre más nem várt az ECB-től kamat változtatást, akik vártak azok is inkább decemberre. A jegybank tájékoztatója alapján a gazdasági állapota tette indokoltá ezt a lépést.

A ma kiadott három amerikai makroadat, bár vegyes képet mutatott, de mégis inkább pozitív hatással volt a piacra.

A fenti egyveleg a tőzsdei rakétákat rendesen begyújtotta:
tőzsde         index   változás  vált. % 
FTSE 100    5,546    +62     +1.12%
CAC 40       3,195    +85     +2.73%
DAX            6,133  +168     +2.81%
Dow           12,044  +208     +1.76%
Nasdaq         2,698   +58      +2.20%
S&P 500      1,261    +23      +1.88%


A hét második felére a rossz hangulatnak látszólag nyoma sem maradt.
Nagy emelkedésben voltak ma a meghatározó árupiaci termékek is.
Gold            1,766    +36       +2.07%
Oil (WTI)     94.29   +1.78    +1.92%
Brent           110.69  +1.35     +1.24%
Silver            34,50   +0.555  +1,64%
Copper         3.59    +0.0075 +0.21%

A hazai fizető eszköz erősödni tudott némileg és 303 HUF környékén mozgott az EUR ma a nap nagy részében. A dollár pedig 219,5 HUF környékére erősődött vissza az előző napok jócskán 220 feletti szintjeiről.
A folytatást nagyban befolyásolhatják a holnapi athéni bizalmatlansági szavazás eredményével kapcsolatos hírek és persze a problémakör más fejleményei is.


2011. november 1., kedd

310 közelében

Az EUR/HUF kurzus sajnos új 2,5 éves mélypontra került ma, amikor délután kétszer is erősen áttörte az árfolyam 309-es szintet és nagyon közeledett a 310-hez. Az eseményeket ma is a külföldi hírek, elsősorban a tegnap bejelentett görög népszavazás, vezérelték. Ahogy korábbi bejegyzésemben írtam, a 300 feletti árfolyam nem kedvező már a hazai gazdaságnak. A biztos recesszióra és így jelentősen elmaradó adó bevételekre, komoly (és főleg igen drága külső) állami finanszírozási problémákra és az országgal kapcsolatban jelentős piaci pesszimizmusra készülhetünk, ha ezek a szintek tartóssá válnak. Sajnos a "death spiral"-ból aztán magunktól már nem nagyon fogunk tudni kilábalni.
Most kezd látszani, hogy milyen veszélyes vizekre kezdi irányítani a jelenlegi időkben a tanácstalan (vagy annak látszó), a nem szoványos gazdaság politikával operáló kormány az ország hajóját.

Laomedon

Laomedon trójai király történetét mindannyian ismerjük. A király és városa tragédiáját szószegése okozta. Papandreu által tegnap hírtelen bejelentett népszavazás ígérete az európai hitelmegállapodással kapcsolatban politikai földrengést okozott az EU politikai színterén és a világ tőzsdéin. Az EU szintű konzultáció nélkül bejelentett népszavazást lényegében mindenki árulásnak és öngyilkosságnak tartja. A görög kormány hónapokon keresztül kommunikálta az Európai Únió vezetői felé együttműködési készségét és vette igénybe azok igen tetemes pénzügyi segítségét, melynek jó része (ne legyünk naívak) azonnal kidobott pénzé válik egy népszavazáson elutasított (hiszen az a görög polgárok részére komoly megszorításokat jelent hosszú évekre) hitelezési terv esetén. A csőd esetén a görögök az EUR-t sem tarthatnák meg. (Persze az is nagy kérdés, hogy a piac illetve a hitelezők kivárná(k)-e ezt a népszavazást.)
Még ennél is nagyobb baj, hogy ezzel párhuzamosan Olaszország finanszírozhatósága válik azonnal kérdésessé. Papandreu 19-re további lapot húzott azzal, hogy bizalmi szavazást kért kormányával kapcsolatban a parlamenttől. Ha elbukik, a népszavazásból nem lesz semmi, de több hónapig tartó káosz lehet a vége, mire egy előre hozott választást követően feláll egy új kormány. Ezt a befektetők nem fogják kivárni. Sárközy és Merkel rendkívüli találkozót tart a valutaúnió többi vezetőjével és Papandreuval az eheti G20 csúcs előtt.

Margóra #1: a sajtóban megjelent esti piaci pletykák arról szólnak, hogy a görög népszavazást mégis lefújná a regnáló kormányzat ...
Margóra #2: a görög kormány szóvivője cáfolta a referendum lefújásának hírét. Ezzel a Papandreu a görögök kezébe adta az eurozóna sorsát ...