No comment.
whos_among_us
2011. december 31., szombat
2011. december 30., péntek
Az év utolsó kereskedési napja
Az év utolsó kereskedési napja ma végetér. A BUX -1,74%-on, a DAX +0,85%, a CAC40 +1,03%, az FTSE100 +0,1%, Nikkei225 +0,6%-on zárta a napot.
Pic from mandmarblestone.wordpress.com |
Talán kevesebb nemzetközi sajtó figyelem mellett, de legalább ekkora, ha nem nagyobb problémává nőtte ki magát az Egyesült Államok államadósságának mértéke (ennek nagysága augusztusban átlépte az USA GDP-jének 100%-os szintjét), aminek csökkentésével kapcsolaban továbbra sem jutottak a pártok megoldásra. A csökkentési javaslat megtételére felhatalmazott ún. Szuper Bizottság (demokrata és republikánus) tagjai végül nem tudtak megállapodni, hogyan csökkentsék a következő években 1200 milliárd dollárral a költségvetést. Az idő pedig nagyon halad előre és az adósság halmaz csak nő. (Azonban a közelgő elnökválasztás előtt a két párt közül már egyik sem szívesen köteleződik el ilyen komoly megszorítások mellett.)
A másik probléma halmaz Kínából érkezik. A kínai gazdaság ma A Húzóéerő a vilgággazdaságban. Lassulása az amúgyis lassuló vagy recesszióba hajló fejlett piaci gazdaságokat még inkább visszaveti. A kínai növekedést idén 9% körülire teszik, jövőre pedig valahol 8,5% körülire várják, de elemzők szerint globális szempontból fontos, hogy 8% alá semmi esetre se csökkenjen. A globális recesszió okozta keresletet csökkenést sajnos az - egyébként növekvő - belső kereslet nem ellensúlyozza.
A másik probléma a kínai ingatlanszektor jellegzetes működése, amelynek kapcsán az elmúlt években felfúvódott - méghozzá igen nagyra - egy komoly lufi, melynek kipukkanása hatalmasat szólhat. Becslések szerint Kínában - csak a lakossági lakás piacot - tekintve kb 64 millió eladatlan új lakás van! Pekingben egy két keresős család 27 évnyi keresettel tudna kifizetni egy új lakást, de Kínában jellemzőbb az egy keresős család, mely esetén átlagosan 54 évnyi kereset fed le egy új ingatlan árát! Ez kb ötszöröse a fejlett világban tapasztalható ár/éves jövedelem értékeknek. A fenti számokból is könnyen megérthetjük miért aggódnak a közgazdászok és a befektetők.
Az árupiacokon kétség kívül a legfontosabb termék az olaj, mely április végéig jelentős emelkedést mutatott (egészen 114,57$-ig - WTI) - nem utolsó sorban az amerikai pénznyomtatás (QE2) 2. köre miatt -, majd október elejéig több lépcsőben esett vissza az ár (az éves mélypont 76,84$ volt), ahonnan aztán megindult felfelé, nem utolsó sorban a jelentős Kínai kereslet és a javuló amerikai makró adatok miatt.
A másik fontos árupiaci termék az arany, mely igen komoly pályát járt be az év folyamán. Ennek éves mélypontja januárban 1321$ volt, majd innen kezdett el emelkedni (szintén a QE2 által befolyásolva). Augusztusban az emelkedés hihetetlenül fegyorsult (már mindenki tudta, hogy korrekció jön hamarosan) 1916$-os árszintig. Majd elkezdett kibontakozni az eső trend, mely lényegében az év végéig kitartott.
Az idei évben is az árupiacokon lehetett a legnagyobb üzleteket megcsípni! (Lásd akár a nemesfémek piacát, vagy az olaj árának fentebb leírt trendjét.) A részvény piacokon a legrosszabbul - a válságnak is köszönhetően - a banki és pénzügyi szektor papírjai szerepeltek.
2011 számokban:
Dow | +6,1% | WTI | +9,1% |
---|---|---|---|
S&P 500 | +0,4% | Arany | +8,4% |
NASDAQ | -1,5% | EURO/USD | -3,3% |
DAX | -15,41% | USD/YEN | -4,2% |
BUX | -21,94% | NIKKEI | -18% |
DOW legjobb | McDonald's | FTSE | -6,7% |
DOW legrosszabb | Bank of America | STOXX 600 |
-11% |
2011. december 28., szerda
Vegyünk-e ... aranyat?
Arany árfolyam 2011.12.28 - marketwatch.com |
Az arany 2%-os (jelenleg 1558$/oz), az ezüst pedig kb 5%-os (jelenleg 27,16$/oz) jelentős esése a dollár erősödéssel egyidőben bontakozott ki ma délután, nyilván ezzel összefüggésben. A befektetők - jól láthatóan - az arany helyett inkább a jelentősen megerősödni látszó dollárt preferálják (úgy tűnik egyenlőre függetlenül az amerikai adósság nagyságától és a FED lebegtetett pénznyomtatási politikájától). Az év elején kiépített komoly spekulatív nemesfém pozíciók már nyáron és részben ősszel felszámolásra kerültek.
Mivel az arany ma beesett a 200 napos mozgó átlaga alá, így az elemzők további, akár jelentős esésre számítanak.
A fentiek figyelembevételével a nemesfém befektetésben gondolkodó olvasóim részére egyenlőre az árfolyamok figyelemmel kísérését javaslom.
Pár gondolat még az arany befektetésekről.
Sokan, sok helyen leírták már, hogy az arany az egyik legspekulatívabb árupiaci termék. Ma már a korábbi tézisek sem egyértelműen működnek: ha félünk a reálgazdaság lassulásától, aranyba menekítjük vagyonunkat, stb. Ettől függetlenül a nemesfémeknek helyük van/lehet egy jól felépített portfolióban. Ökölszabályként azért jegyezzük meg, hogy a portfoliokban 5-20% közöttire javasolják a nemesfémek arányát. Természetesen időnként (pl spekulatív jelleggel) ennél nagyobb vagy kisebb arány is indokolt lehet.
Az is fontos tisztázandó, hogy milyen módon szeretnénk nemesfémekbe fektetni. Ehhez jó ha tisztázzuk, hogy azért fektetünk pl. aranyba, mert óriási világ méretű gazdasági armageddontól tartunk és ilyen esetre szeretnénk vagyonunk likvid részét "a kezünk ügyében tartani". Ebben az esetben az arany megőrzése, biztonságba helyezése lehet komoly feladat, hiszen ilyenkor javasolt az állandóan őrzött széf használata. Ezen felül a fizikai arany esetleges (értékében történő) értékesítése sem feltétlenül egyszerű és főleg nem veszteségmentes.
A fizikai aranynál jobb (értsd: a blogger szerint kényelmesebb, kezelhetőbb szigorúan befektetői szempontból) instrumentumnak tűnnek ma a nemesfém alapok és nemesfém ETF-ek. Ezek ugyan a globális armageddonokra "nem teszteltek", de ha a befektetéssel a célunk inkább a vagyon kiegyensúlyozása, eső piaci helyzetre a portfolió rész értéken tartása, arra tökéletesen megfelelnek. Cserébe teljesen likvidek. Fontos még megjegyezni, hogy a fizikai (befektetési) arany értékesítésénél ÁFA nem terheli a megvásárolt arany lapokat, érméket, míg az értékpapírok ÁFA mentesen vehetők meg, igaz, utóbbi esetében 16% adót kell fizetni az elért hozamra.
Az utóbbi időben elterjedtek, a Budapesti Értéktőzsdén is forgó arany és ezüst certifikátok, melyek inkább az árfolyamok spekulatív "meglovagolására" alkalmasak. Fontos még megjegyezni, hogy mind ETF-ből, mind certifikátból léteznek short típusúak is, melyekkel a nemesfémek árának esésére játszva húzhatunk profitot.
Érdemes figyelni arra, hogy egyes alapok nem (vagy csak részben) tartanak fizikai aranyat az alap befektetési jegyeinek fedezetére (azt más eszközkkel fedezik és csak a nemesfém ár indexét követi az alap). Ez befektetési szempontból rizikósabb. Közepes és hosszabb távú befektetésekre a fizikai arannyal fedezett alapokat válasszunk.
Hirtelen gyengülésbe kezdett délután az euró
Az euró ma délután 15 havi mélypontjára esett a dollárral szemben. A hirtelen esésnek az lehet az oka (más hír nem látott napvilágot, ami a kibontakozott 1% körüli esésért felelős lehet), hogy nyilvánosságra került az EKB rekord magasra szökött eszköz állománya. 1 hét alatt több, mint négyszeresére ugrott a központi bank állományának nagysága - 214 milliárd euróról 879 milliárd euróra -, köszönhetően annak, hogy az EKB az előző héten közel 500 milliárd eurót adott kölcsön több száz európai banknak három évre alacsony 1%-os kamatra. Azonban a most napvilágra került számok azt mutatják, hogy ezt a pénzt a bankok nem hitelezésre fordítják, segítve ezzel a gazdaság fellendülését, hanem visszatolják daynight betétként a központi bankba - amire a kamat jelenleg a hitelkamatnál nagyobb.
A befektetők tehát azt gondolhatják, hogy ha ezen a jelenségen Brüsszel-Frankfurt nem változtat, akkor bizony nem várható, hogy ez a hatalmas "kölcsön" pénz növekedést indít majd a periféria országaiban, ami aztán segííthati majd a kilábalást.
Tehát az EUR/USD kereszt hirtelen letört. Az elemzők további dollár erősödésre számítanak.
EUR/USD 2011.12.28 - marketwatch.com |
2011. december 27., kedd
Beidu Navigation Satelite System
BNSS - bjreview.com.cn |
Kína saját műholdas navigációs rendszert tesztel néhány éve és úgy tűnik nagyon közeli a rendszer üzembeállítása, amivel Kína függetleníthetné magát az amerikaiak által üzemeltetett GPS rendszertől. A rendszer egyenlőre Kínára koncentrál, ám fokozatosan kiterjesztik hatósugarát Ázsiára és a Csendes Óceáni térségre. Kínai illetékesek szerint a rendszer együttműködik majd más globális navigációs rendszerekkel.
Saját globális navigációs rendszerével Kína kétség kívül fontos monopóliumot szerezhet meg. A tény jól mutatja Peking nagyhatalmi törekvését és bizony ez a rendszer haditechnikai szempontból is jelentős előnyt biztosíthat esetleges globális konfliktusok esetén az Ázsiai nagyhatalom részére.
Gazdasági szempontból a rendszer a stratégiai ágazatnak számító űrkutatási, távközlési-kommunikációs technológiai ágazat további jelentős fejlődésének adhat komoly lökést.
Olaj long, Szoros short
Lehetséges Izraeli támadás Irán ellen - diplomaci.blog.hu |
Ma a piacokon a kőolaj ára megugrott. A WTI 101$ fölé került, míg a Brent 109,2$ fölött tartózkodik jelenleg.
Az emelkedés alapvetően ismét a Nyugat és Irán (egyenlőre verbális) konfliktusának újabb epizódja mozgatja gyors ütemben felfelé.
A Hormuzi-szorosról és annak geopolitikai jelentősségéről már korábban tettem egy bejegyzést itt a blogon. Fontos még tudni, hogy Irán 5,1%-át adja a világ kőolajtermelésének. Ez nagyon jelentős! A Szoroson keresztül azonban ennél lényegesen nagyobb kitermelést, illetve a kitermelt olaj vagy olaj származék Nyugati világba juttatását tudják blokkolni. Ez bizony súlyos csapás lehet és jelentősen felverhetik az olaj árát. Persze nagyon kérdéses, hogy egy ilyen helyzetben Irán mennyire tudná a Szorost megtartani!? Azonban a helyzet maga is potenciálisan óriási veszélyt jelent az olaj ellátás biztonságára. Ez önmagában ok, a drágulásra.
Befektetőként az olaj és olaj termékek árának növekedésére fogadok, ugyanis ez a helyzet - jól láthatóan - nem fog rövid távon megoldódni! Irán nem fog letenni magától atomprogramjáról (már csak presztizs okokból sem, de regionális középhatalmi törekvései miatt sem), a Nyugat (élén az USA-val és Izraellel - Obama épp a napokban jelentette ki, hogy "Soha nem fogja megengedni, hogy ...") pedig nem engedheti meg, hogy "terrorisa ország" atomfegyverrel rendelkezzen. A helyzet innentől tiszta: gyors megoldás nem lesz. Addig pedig a befektetők logikusan longra játszhatnak. Az más kérdés, hogy milyen ütemben jelentkezhet a drágulás. Az is világos, hogy az iráni flotta innentől szinte folyamatosan gyakorlatozni fog a Szorosban, nyomás alatt tartva a Nyugatot és persze az olaj árat. (Aminek plusz hasznából persze Irán is búsásan részesül és amelynek hasznából sok mindent finanszírozhat.)
Ebből a helyzetből profitot a Öböl térségétől eltérő helyeken kitermelő nagy olajtársaságok részvényeivel, a nyersanyag és az olaj árakkal nagyon jelentősen együtt mozgó orosz tőzsde indexeket követő termékekkel (pl. RTS), olaj és olaj termék ETF-en keresztül, esetleg Cetifikáton keresztül tudunk profitot termelni magunknak.
Véleményem szerint ilyen olaj long termékek például:
2011. december 24., szombat
Merry Xmass to all of You, Folks!
Kedves Olvasóm!
Nagyon boldog és meghitt Karácsonyt kíván Neked a Private Capital Blogger!
Billy Idol - youtube.com
2011. december 23., péntek
Legjobban teljesítő piaci instrumentumok 2011-ben
Plotinus Nyrt. idei teljesítménye - eco.hu |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
A részvények közül a Plotinus Nyrt. részvényét emelném ki, mint kiemelkedően nyereséges (9% felett) terméket.(lásd csatolt grafikont) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2011. december 21., szerda
BB+
Varázsol az ECB! - Zsiday Viktor elmagyarázza
Az olasz bankok állami garanciájú kötvényeket használhatnak fel, hogy ECB hitelt kapjanak. - hogy mi is történik pontosan, Zsiday Viktor elmagyarázza blogjában. - Elöljáróban annyit, hogy zseniális!
2011. december 20., kedd
Fontos adatok
Kezdjül mindjár idehaza: az MNB monetáris tanácsa ma 50 bázisponntal, 7%-ra emelte az alapkamatot. Ezzel az MNB lényegében követte a piaci várakozásokat. Részben erre a hírre, részben a lentebbi nemzetközi gazdasági hírekre emelkedésbe kezdett a BUX és +0,75%-on zárta a napot, amivel a térség éllovasaihoz sajnos nem tartozunk. A teljes képhez hozzátartozik, hogy a MOL a tegnapi hatalmas emelkedést követően 1,3%-os eséssel zárta a napot és napközben is nagyrészt a visszahúzó erő volt. Ennek oka az a hír, hogy Gulf Keystone cáfolta az Exxon-nal folyó tárgyalásokat a cég extra áron történő eladásáról. (Ez a hír a Kurdisztáni mezőkön keresztül függ össze. - lásd a Portfolio.hu cikkét.) A húzóerő ma az OTP volt, mely a kamat emelés után rendesen emelkedésbe kezdett és +3,4% emelkedésben állt meg a nap végén.
Szerencsére ma is elkelt 30 milliárd forint értékben diszkont kincstárjegy átlagosan 7,03%-os évesített hozam szinten. Az átlaghozam tehát az utolsó két aukción nem változott.
A nemzetközi hangulat ma nagyon jól indult. Míg napok óta jelennek meg aggodalmaskadó cikkek a világsajtóban a német gazdaság lassulásáról, német recessziós félelmekről, addig nagy meglepetésre a német gazdasági hangulatot mérő ifo index decemberi értéke 0,6 ponttal magasabb lett a vártnál. Ez ma kilőtte az európai tőzsdeindexeket és jól megalapozott az amerikai indexek növekedésének is. (DAX ma +3,11%-on zárt.)
Az amerikai reggel is jól indult, miután - itteni idő szerint - fél háromkor adták ki a novemberi építési engedélyek és a megkezdett építkezések szémáról szóló statisztikákat. Előbbi 5,7%-kal, utóbbi 9,3%-kal nőtt az évszaki hatásokkal korrigált értékhez képest. Az amerikai tőzsdék egész nap egyenletesen, magas szinten teljesítettek. A Russell2000 +4,186%-on, S&P500 +2,98%-on, a Dow +2,87%-on, míg a NASDAQ +2,83%-on fejezték be a kereskedési napot.
Az árupiacokon is megtették hatásukat a fenti adatok. A legfontosabb árupiaci termékek mind emelkedőbe fordultak. Az arany +1,17%-os, az ezüst +2,34%-os, a WTI +3,56%-os, a Brent +3,36%-os emelkedésben van. A soft commodity piac is ugrott a jó hírekre. Itt külön kiemelném a sokak által rég óta fundamentálisan különösen olcsónak ítélt és figyelt kakaót, mely az amerikai kereskedésben +5,56%-os pluszban tartózkodik!
Az EUR/USD napok óta eső trendje is ma megfordult és 1,3131-ig erősődött, majd némileg visszagyengült 1,3070 környékére.
2011. december 17., szombat
"az IMF hazament karácsonyozni"
A magyar kormányzat és az Nemzetközi Valutaalap - EU duó közötti tárgyalás előkészítő megbeszélések pénteken hírtelen megszakadtak. A nemzetközi tárgyaló testületet Oli Rhen rendelte haza, miután kiderült, hogy a felek között alapvető kérdésekben túl nagy a vélemény különbség. Az IMF(és főleg az EU) tárgyalói lényegében elfogadhatatlannak tartják az MNB-vel kapcsolatosan tervezett törvény módosításokat és az MNB és PSZÁF összevonását és Simor András tervezett elmozdítását. Ezen kívül mélységesen nem értenek egyet a magánnyugdíj pillér csütörtökön bejelentett lebombázásával.
A magyar fél az előzetes tárgyalásokon és a sajtóban is azt hangsúlyozza, hogy megfelel az ország a lazább és folyamatos ellenőrzést nem követelő típusú hitelkeretre, míg szakértők, elemzők véleménye egységes: Magyarország jelenleg csak a szigorúbb feltételrendszerű hitelkeretre lehet egyáltalán esélyes.
A tárgyalások januárban szinte bizonyosan csak akkor kezdődnek meg, ha a kormány a jelenlegi álláspontjából (csak a lazább típusú hitelről tárgyal, az MNB törvényt a saját elképzeklései szerint alakítja, a január 1-én életbelépő alkotmányába beleírja az MNB-PSZÁF összevonásának lehetőségét biztosító passzust, feladja a magánnyugdíj pénztárak teljes szétzilálását) sokat felad. (Bár a pontos feltételek, egyenlőre nem ismertek.) A végső megállapodáshoz, pedig szinte elképzelhetetlenek a szakértők szerint, ha a kormányzati gazdaságpolitikát nem tartják a szervezetők tárgyalói kellően hitelesnek.
Szögezzünk le itt egy, semmilyen komolyan vehető szakértő által nem megkérdőjelezett alapvetést: az IMF megállapodás és megnyitott hitelkeret nélkül az ország nem finanszírozható! A megállapodást és magát a tárgyalásokat is folyamatosan nyomonkövetik mind a hitelminősítők, mind a befektetők. Az sajnos nem fog összejönni, hogy a kormány végzi az eddig is sikertelen "unortodox" gazdaságpolitikáját, a hitelezők pedig minden feltétel nélkül tegyék csak ide a pénzüket, mindezt finanszírozandó.
A tárgyalásoknak - már ha egyáltalán létrejönnek - csak akkor lehet pozitív eredménye, ha a kormányzat és maga a kormányfő, a teljes eddigi politikáját feladja és kénytelen alávetni magát az IMF és EU átlal meghatározott gazdaságpolitikának. Amennyiben a kormányzat a tárgyalások elhúzására takitikázik, azt a piacok nem fogják díjazni: ha úgy érzik, nem vezetnek sehova, megmerevednek az álláspontok, a kötvény hozamok emelkedni fognak, az EUR/HUF kurzus pedig könnyen kerülhet az eddig látott legrosszabb árfolyamok fölé. Ezek az események aztán persze a nemzetközi feltételek elfogadására ösztönözhetik a magyar tárgyalókat.
Sajnos a történet szereplőinek eddigi munkásságát ismerve előfordulhat az az unortodox gazdasági elképzelés is, hogy "tudjuk mi finanszírozni magunkat a piacról! - legfeljebb egy kicsit drágábban ..." (a történet további részét nem boncolgatnám ebben a bejegyzésemben, hanem az olvasóra bízom.)
Lehetséges-e, hogy hagyjon csődbemenni minket az IMF (úgy, hogy tetemes pénzzel tartozunk nekik - hiszen akkor az is "elúszik")? - feszegeti a kérdést a Fidesz frakcióvezetője nyiltan pénteki sajtótájékoztatóján. Ha jól értem, jelenleg abban bíznak: ha viszont akarjátok látni a pénzeteket, különösebb feltételek nélkül adjátok ide a hitelkeretet ... különben - csőd esetén - úszik a pénzetek..
Azonban a bökkenő ott van, hogy ebben az esetben az ország sem lesz finanszírozható - és úszik sok minden más is. ... az IMF pedig - bár nyilván nem érinti jól a dolog -, de "nem fog tönkremenni" és vélhetőleg az EU-nak sem érünk jelenleg annyit, hogy az EU alapkérdésekben hozzánk igazítsa szabályrendszerét és főleg nem fogja mai időkben "gyengének mutatni magát"!
Sajnos rossz előérzetem van.
2011. december 14., szerda
Hatalmas esésben a fontosabb árupiaci termékek
A nemesfémek, az olaj, a réz és a soft commodity termékek ára is meredek esésbe kapcsoltak.
A hatalmas esés mögött alapvetően a dollár meredek erősödése áll a vezető devizákhoz képest. Az európai adósságválság körüli bizonytalanság fokozódása, a hétvégi EU csúcs részben eredménytelensége, az ECB elvetett korlátlan likviditás teremtése és a hitelminősítők várható és közelgőnek gondolt leminősítése elől a befektetők hatalmas tőkekivonásba kezdtek dollár oldalra.
A blog írásakor az amerikai könnyűolaj árfolyama 94$/b közelében, az arany 1571$/oz-nál, az ezüst 28,68$/oz-nál van.
WTI - marketwatch.com |
arany - kitco.com |
ezüst - kitco.com |
Zsiday Viktor - Biztonságban van-e a pénzünk?
Olvasóim figyelmét szeretném felhívni Zsiday Viktor blogjának december 14.-ei bejegyzésére, mely azzal a manapság gyakori kérdéssel foglalkozik, hogy mennyire vannak ma biztosnágban a megtakarítások.
A cikket ajánlom minden megtakarítással rendelkező olvasómnak.
1,30 alatt
Tegnap Angela Merkel arról nyilatkozott, hogy nem támogatná az európai mentő alap (ESM) további kibővítését. Az alap jelenleg 500 milliárd EUR-val rendelkezik, ám Spanyolország esetleges bedőlése esetén ez az összeg nem lenne elegendő a mentéshez. A piac ezt a bemondást nagyon rosszul díjazta. Az addig 1,32 körüli EUR/USD keresztárfolyam meredek zuhanásban közelítette meg az 1,30-as szinteket. Az esés az éjszakai órákban ugyan megállt, de ma délelőtt folytatódott és a grafikon átszakította az 1,30-as lélektani szintet.
A tegnapi borús hangulatra csak ráerősített a FED döntése, miszerint nem változtat semmit a kamaton, mely jelenleg 0%. Ennél is fontosabb azonban, hogy a befektetők számítottak rá, a globális lassulás ellensúlyozására a központi bank újabb monetáris élénkítő programot jelent be, de legalább is esetleg utal rá, hogy ilyen tervei vannak. Ezzel szemben a FOMC (Szövetségi Nyiltpiaci Tanács) ülését követően a szokásos sajtótájékoztatót megtartó Ben Bernanke egy szót sem ejtett újabb easing-ről, viszont arról beszélt, hogy aggasztják a Tanácsot a magas munkanélküliségi adatok, bár a makró adatok szerint, a hazai gazdaság, ha lassuló tempóban is, de növekszik.
A blogger véleménye: Az EUR/USD árfolyam jelentős elbillenése jelzi, hogy a piacok az európai válság megoldással nincsenek megelégedve. A hétvégi EU csúcs legjobb esetben is csak félsiker. A befektetők nem látják továbbra sem, hogy egyfelől mitől tudják majd az eladósodott EU országok visszafizetni adósságaikat (lásd death-spiral effect), másfelől az EU jelenlegi gazdasági-termelékenységi szétszakítottságának problémája (mag-országok vs. perem-országok) és ennek kapcsán a perem országok további eladósodása (a lakosság igen jelentős életszínvonal romlása nélkül - ti. kérdés, hogy ezt majd milyen mértékben viseli el a perem országok európai jóléthez szokott lakossága ) hogyan lesz megoldva?!Az árfolyam ilyen értelmű elmozdulása elsősorban a jelentős exporttal rendelkező (mag) országoknak (elsősorban Németország) kedvez inkább, hiszen portékái versenyképesebbek lesznek. Azonban nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a dollárban elszámolt nyersanyag és energia árak megnőnek, ami a némileg a fentiek ellen hat majd. Összességében az árfolyam jelenlegi gyengülése még gazdaságilag hasznos lehet.
Német részvények vásárlására buzdít a MarketWatch
A MarketWatch The Trading Deck rovatában Charles Sizemore német részvények vásárlásának megfontolását ajánlja cikkében. Írását egy tanulságos rávezető mondással kezdi: "It appears that Europe's leaders never miss an opportunity to miss an opportunity."- amivel a blogger sajnos nagyjából egyetért.
Az írás további részében pontról pontra végig vezeti az olvasót, miért érdemes német papírokba fektetni most.
A legfontosabb érvek:
- A német gazdaság piacainak jelentős része a válság zónán kívülre esik, ami - ha csak nem tartunk globális összeomlástól - az cégeknek továbbra is biztosítja a bevétel növekedést.
- A német ipari blue chip cégek jó részének (a cikk a Daimlert említi példaként) jelentős készpénz állománya van, míg adósságuk szinte semmi.
- A német cégek tőzsdei papírjainak értékeltsége jelenleg igen alacsony, és bár a cikk szerzője is rövid távon magas volatilitást jósol, de a jelenlegi szinteken jó beszállópont találhatunk akár egy középtávú befektetési portolió kialakításához.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy a német gazdaság további lassulására figyelmeztet épp most az Ifo, ami a fentiek ellenére sem tesz jót a cégek tőzsdei árfolyamának. Ettől függetlenül - pusztán a fundamentális tényeket tekintve - a blogger egyébként egyetért Sizemore-ral. Ettől függetlenül a német piacba fektetésnek véleményem szerint még nincs itt az ideje. Sajnos a jelenlegi trend egyenlőre lefelé mutat és rövid távon inkább a DAX short pozíciójára fogadók népes táborát erősítem.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy a német gazdaság további lassulására figyelmeztet épp most az Ifo, ami a fentiek ellenére sem tesz jót a cégek tőzsdei árfolyamának. Ettől függetlenül - pusztán a fundamentális tényeket tekintve - a blogger egyébként egyetért Sizemore-ral. Ettől függetlenül a német piacba fektetésnek véleményem szerint még nincs itt az ideje. Sajnos a jelenlegi trend egyenlőre lefelé mutat és rövid távon inkább a DAX short pozíciójára fogadók népes táborát erősítem.
2011. december 13., kedd
A Szoros
A 98 dollár alatti árfolyam szinteken kereskedett WTI ma NY-i idő szerint 10 óra előtt valamivel hírtelen ugrással több mint 2 dollárral emelkedett arra - az utóbb cáfolt - hírre, hogy Irak lezárta a Hormuzi-szorost, melyen keresztül bonyolódik a világ olaj forgalmának közel harmada.
Irán pár napja bejelentette, hogy egy katonai gyakorlatot hajt végre a szorosban, melynek célja a szoros lezárásának "gyakorlása". Ezt megelőzően az Iráni hadsereg földrekényszerített egy RQ-170-es roborepülőt, amelyet a tévé stábok számára látatóvá is tettek. Az amerikaiak hiába is kérték vissza, azt Irán lényegében államosította.
A mai bejelentés és cáfolatának hatása az árfolyamra (www.marketwatch.com) |
2011. december 12., hétfő
Kifektetők
A befektetők jelentős eladási hullámokat vertek ma a piacokon. A vezető indexek jó része mind jelentős esésben volt. (Az igazsághoz tartozik, hogy a relatíve korán záró japán és ausztrál tőzsde indexekek még 1% feletti pluszban zártak.) A hétvégi EU vezetői csúcs eredményeiről már a hétvégén és azóta folyamatosan jelennek meg elemzések közgazdászoktól és politológusoktól. Ezek többsége egyértelműen kimondja, hogy a 17-ek (később a 27-ek ill. 28-ak) csírádzó fiskális úniója - bár jó irány és fontos - de nem oldja meg az Únió eredeti problémáját, ti. hogy a magországok és perem országok versenyképessége közötti olló hatalmasra nyílt (két sebességes EU). Utóbbiak visszahúzzák előbbieket, miközben hatalmas adósságokat halmoznak fel. A többség elkezdte "nagyon valószínűnek" árazni a recessziót 2012-re, aminek kapcsán a cégek gyengébb teljesítményére következtetnek, így elkezdték kiszórni a nagy portfóliókból - elsősorban - az európai cégek papírjait. Ez az eladási hullám ütötte ma agyon a nagy indexeket az öreg kontinensen. A recessziós előrejelzéshez kapcsolódóan az olaj és a nemesfémek árfolyama is tovább ereszkedett.
INTC 2011.12.12 - nasdaq.com |
Sajnos várható, hogy ez az eladási hullám nem marad abba.
A amerikai indexeknek és főleg a technológiai szektornak egy nagypofont adott az Intel, mely a new york-i piacnyitás előtt profit warningot tett közzé. Nyitáskor így hatalmas szakadással indított a papír.
Közben a nagy hitelminősítők is ráerősítettek a befektetők eladási kedvére. Reggel a Moody's jelezte, hogy szükség esetén felül kell vizsgálni az összes európai ország adósság besorolását. Az S&P egyik vezető közgazdásza egy mai konferencián jelezte, hogy ők sem elégedettek az EU csúcs eredményeivel és további lépéseket várnak. A mai eladási hullámhoz ezek a vélemények is hozzájárulhattak.
2011. december 11., vasárnap
Két figyelemreméltó új ETF a Xetrán
totalinvestor blog |
A XETRA egy most bevezetett ETF segítségével igyekszik pótolni egy korábbi hiányosságát a kereskedett ETF portfoliót illetően. Az új termékkel a ritkaföldfémek árának emelkedésére spekulálhatunk olyan vállalatok papírjaiból összeállított, tőzsdén kereskedett alapon keresztül, melyek árbevételük legalább 30%-át ilyen anyagok kinyerésével, finomításával vagy szállításával szerzik.
Az utóbbi időben számos cikk jelent meg a sajtóban a ritka földfémek ipari jelentősségéről. Ezen elemek stratégiai jelentősségűek a modern technológiák gyártásának területén és csak a világ néhány területén bányászhatóak gazdaságosan. A legnagyobb (kb 97%) szállító napjainkban Kína, aki - pestiesen szólva - "nem szívbajos" (fel)használni rendkívüli monopol helyzetét.
A Royal Bank of Scottland piacradobott a világon elsőként egy, CTA Index-et követő, EUR hedge-elt ETF-et. Az alapkezelőnek széleskörű jogosítványai vannak a termék portfoliót illetően. Mivel ez a termék még csak december 6.-a óta kapható a német elektronikus tőzsdén, így az alappal kapcsolatos piaci adatok csak pár naposak. A Xetrán ezt a terméket itt követheted.
Mindkét termékkel kapcsolatban a blogger komoly potenciált gondol és olvasói figyelmébe ajánlja a termékeket.
2011. december 9., péntek
Hajnalhasadás
A tegnap este kezdődött és ma hajnali, kora reggeli órákban végetért EU csúcstalálkozó összességében inkább pozitív kimenetelű volt. A legfontosabb eredmény, hogy a német-francia tengely javaslatát lényegében mind a 17 eurót használó ország elfogadta és a monetáris únión egyenlőre kívül lévő 10 országból is a nagy többség egyértelműen jelezte, hogy támogatja a javaslatot.
A britt miniszterelnök, David Cameron volt az egyik külön utat választó. A brittek a fontot és az "Európa pénzügyi központjának" státuszát nem szeretnék feladni és veszélyeztetni sem. A britt álláspontot azonban szinte minden sajtó termék és az elemzők is ekézik. A tegnap esti (ma hajnali) találkozó győztese egyértelműen a Merkel - Sárkozy duó ("Merkozy" © ft.com), mely lényegében az európai országok többségét (és főleg az EUR-t használó országokat egytől egyig) fel tudta sorakoztatni javaslata mögé. A nagy vesztes - konszenzusos alapon - Nagy-Brittánia. Igaz, ahhoz túl nagy és túl fontos, hogy valamilyen külön megállapodás mentén a kapcsolata az EUval rendezetlen legyen, de ennek formája és mélysége jelenleg még nem látszik. Könnyen lehet, hogy London "se bent, se kint" politikájából végül a "kívül tágasabb" marad csak.
A magyar álláspontot viszont csalódottan veszik tudomásul lényegében szerte Európában. A magyar álláspont a találkozó végén kiadott jegyzékből lényegében kimaradt, amiből a sajtó arra következtett, hogy a paktumot Budapest nem támogatja, ám reggelre pontosítás jött: a magyar miniszterelnöknek "nincs felhatalmazása" az ország szuverenitását érintő döntésthozni. Erről a Parlamentnek kell dönteni. (Annak a Parlamentnek, amiben a Fidesznek 2/3-os többsége van és ahová bekerült Fidesz képviselőket személyesen a miniszterelnök-párt elnök választotta/jelölte ki.). Félő, hogy ennek a taktikázásnak igen súlyos ára lehet.
2011. december 8., csütörtök
1%
1%. Erre változtatta az EKB monetáris tanácsa a közös európai valuta kamatát az eddigi 1,25%-ról. Mario Draghi délután 3 órakor kezdődőtt sajtótájékoztatóját hatalmas sajtó és befektetői figyelem kísérte. Bár a kamat csökkentés ténye nem volt teljesen meglepő, a piac mégis heves mozgásokkal reagált.
Draghi mindezen felül likviditás fokozó intézkedéseket is bejelentett. Draghi a sajtótájékoztatón lényegében nemleges választ adott arra a kérdésre, hogy az EKB az IMF-en keresztül segíti-e majd a bajbajutott perifériális országokat. Az EKB első embere arra a kérdésre is elutasító választ adott, hogy miért nem ad nagyobb segítséget a központi bank a bajbajutott országoknak: "...az alapszerződés ezt nem teszi lehetővé".
Az EUR ezt követően kezdett el meredeken esni. Délutánra az európai és amerikai tőzsdeindexek is lefelé fordultak.
Ilyen lesz a világ euró nélkül - Index.hu
1 eurós nemzeti érmék - ecopedia.hu |
A hétvégén az EU vezetői Marseille-ben óriási kritikusságú tanácskozásra gyűlnek össze. A tét - lényegében - nem kevesebb, mint az Európai Únió és valutájának a sorsa. Williem Buiter a Citi vezető közgazdásza, korábban a BoE monetáris tanácsának tagja, egy cikket publikált a Financial Times elektronikus kiadásában, amiben az euróövezet felbomlásának esélyeit és egy esetleges felbomlás következményeit latolgatja. Az index.hu foglalkozik egy mai cikkében az írással. Ajánlom a cikket olvasóim figyelmébe!
2011. december 7., szerda
United States of Europe (USE)
A. Merkel és N. Sarkozy - dailymail.co.uk |
A befektetők egyre türelmetlenebbül várják a hétvégi EU csúcsot.
Angela Merkel és Nicolas Sárközy a hét elején találkoztak Párizsban. Megállapodásuk szerint a pénteken kezdődő EU csúcs elé egy, az eddigieknél sokkal szorosabb fiskális integrációjú EU-ra tesznek javaslatot kollégáiknak. A terv lényege, hogy lehetőség szerint az egész EU, de legalább a monetáris únióban résztvevő 17 ország vezetése fogadja el azt az alapszerződés módosítást, ami az egyes országok kormányainak pénzügyi, fiskális kontrolokat tartalmaz. A konkrét javaslatok több verziója is kering a sajtóban, de ezek mindegyike tartalmazná, hogy a nemzeti kormányok büdzséjét valamilyen módon Brüsszelből ellenőriznék. Az EU erre szakosodott szervének véleményezési és vétó joga lehetne. A kontrol mértéke még nyitott kérdés, de nyilván akkor ér valamit, ha szankcionálható a brüsszeli kérések, irányelvek be nem tartása. Sajtó hírek szerint minden kormány kapna egy költségvetési tanácsot kormány független szakértőkből, akik a kormányzati döntéseket folyamatosan elemzik és segítik a kormányzatok munkáját.
Még egyszer ilyen helyzetbe nem kerülhet Európa semmi esetre sem.
Nagy kérdés, hogy a különböző országok hogy fogadják majd ezt a javaslatot, hogyan próbálják meg esetleg felpuhítani, stb. Lesz-e elég felsorakozó a német-francia paktum mögé? Ki megy magától és kit hajt majd bele a paktumba a kényszer.
Ha nem születik érdemi, minden befektetőt megnyugtató és kézzelfogható eredmény vasárnap estig, annak akár súlyos következményei is lehetnek: hitelminősítők léphetnek a beígért módon, EUR jelentős gyengülése, állampapír hozamok jelentős megugrása és a befektetők pedig akár gyorsuló ütemű menekülése a térségből.
Az is problémás lehet, ha a befektetők az elfogadottakat túl "puhának" ítélik meg. Megnyigtató várhatóan csak az lehet, ha a kulcs országok felsorakoznak a terv mögé és egyértelmű, nem egy "elmaszatolós" nyilatkozat születik a fiskális únióval kapcsolatban.
A két politikus megállapodásának másik fontos eleme, hogy az ECB korlátlan részvényvásárlásba továbbra sem kezd! Ezzel sokan továbbra sem értenek egyet, de a német közvélemény a hír megnyugtatta. Márpedig Merkel asszonynak most sok támogatásra van szüksége otthonról is.
Nagy probléma elemzők szerint, hogy ha sikerül is stabilizálni és új alapokra helyezni politikailag az EU-t, a felhalmozott töménytelen adósság "kinövése" még akkor is problematikus, mivel a térségre a következő években recesszió vagy jobb esetben is stagnálás körüli helyzet vár. Ezen a ponton persze újra előkerülhet az ECB pénznyomtató képességének ügye.
2011. december 6., kedd
Megjelent a Nemzetközi Energia Ügynökség 2011. évi jelentése -- véresen komoly!
Föld bolygó - dailymail.co.uk |
Körülbelül egy hónapja (november 9.-én) tette közzé a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) idei jelentését a világ energia helyzetével kapcsolatban. Az ügynökség ezen kiadványa foglalja össze a megelőző időszak tény adatait ((ki)termelés, fogyasztás) és a várható trendeket, veszélyeket.
A Portfolio.hu cikke részletesen foglalkozik a tanulmányban megjelentekkel.
Ajánlom a cikk elolvasását, de nem csak az energetikai árupiaci termékekbe, cégekbe fektetőknek, hanem azoknak is akik szeretnének tisztábban látni merre halad (sodródik) a világ és milyen baljós jelekre hívja fel az Ügynökség és a sajtó a figyelmet!
Ne feledd, Földünk sorsáért mindannyian felelősek vagyunk! Te is!
Credit-Watch negative
S&P building in NY - csmonitor.com |
Az S&P közleményében arra utalt, hogy potenciálisan nagyon megnőtt az esélye egy esetleges olasz vagy spanyol államcsődnek, mely olyan nagy mértékben terhelné meg a jelenlegi legjobb adósok nemzetgazdaságait, hogy azok legjobb hitelminősítés kategóriában már nem állják meg a helyüket.
A hír tegnap esti kereskedésben jelentős esést okozott az amerikai indexekben. Sajnos a borongós hangulat és a negatív indexek az ázsiai tőzsdéken a mai kereskedésben már jól látszanak, ami semmi jót nem vetít előre a mai napon európára és amerikára.
Az árupiacokon az olaj és az arany árfolyam is enyhe ereszkedőben van. Egyedül a kávé futures-e mutatkozott ma reggel kiugróan jónak a bloomberg.com commodity futures oldalán.
2011. december 5., hétfő
300 alatt
EUR/HUF alakulása 2011.12.05 - Yahoo.com |
A hazai deviza árfolyamát alapvetően két tényező mozgatja:
1.) EU adósság válság aktuális helyzete; a főszereplőkkel kapcsolatos aktuális hírek piaci hatása.
2.) a magyar kormányzat "gazdaságpolitikai" lépései és az IMF tárgyalások alakulása, illetve az ezzel kapcsolatos hírek, piaci pletykák hatásai.
Az 1.)-re jó hatással van, hogy folyna a piaci tárgyalások és még a múlt hét végén mind két politikus piaci szemmel pozitív hangú nyilatkozatokat tett.
A 2.)-re vonatkozóan pedig az a jó hír, hogy nincs érdemi hír. (No news is good news! elv alapján.) Bár Kövér Lászlótólnak volt azért a hétvégén egy nyilatkozata a témával kapcsolatban, ahol az IMF-et nem szívesen látottként taglalta, de szavaiból az tűnt ki, hogy jelen helyzetben elkerülhetetlennek tartja a velük való tárgyalást. A piac szerencsére ma nem vette zokon ezt a nyilatkozatot.
2011. december 2., péntek
A UBS rontott a MOL célárfolyamán
Túry Gergely fotója - ecoline.hu |
Az amúgy gyatra hazai részvényforgalom egyik favoritja kétségtelenül a MOL volt, mely sok - befektetői szemmel - meglévő kockázata mellett az elmúlt időszakban erősen felülteljesítő részvény áremelkedést produkált a régiós szektortársaihoz képest. A következő időszak azonban további fontos és figyelmen kívül nem hagyható kockázatokat hordoz magában. Röviden végigtekintve ezek a következők:
- állami pakett 20%-ot meghaladó mértéke
- várható hazai recesszió (esetleg stagnálás) és európai szintű erős gazdasági visszaesés jelentős kereslet csökkenést eredményez
- INA körüli bizonytalanságok ("INA case")
- Hernádi Zsolt leváltásáról szóló hírek
Fontos megjelent új kockázati elem:
- a szír belpolitikai (lényegében polgárháborus) helyzet, aminek kapcsán az EU szankciókat vezetett be az országgal szemben. A szír kitermelés kb 15%-át adja a MOL teljes kitermelésének és ez egyben az egyik legprofitabilisabb kitermelési területe is.
A várható árbevétel és profit kiesést a MOLnak más kitermelési területekről kell majd részben kompenzálnia. További támaszt jelenthet az árfolyamnak az emelkedő világpiaci olaj ár.
Az UBS rontott a MOL célárán: az eddigi 22 500 forintról 20 000-re és ajánlása is semlegesre változott az eddigi vétel helyett.
2011. november 30., szerda
Flying High
Tegnap és ma sok minden történt. Egy gyors összefoglaló ezekből.
Tegnap hajnalban a Fitch negatív kilátást adott ki az USA hosszútávú adósságaira vonatkozóan, bár az AAA minősítést helybenhagyta. A tapasztalatok szerint a hitelminősítők egy potenciális leminősítés előtt általában negatív kilátást alkalmaznak. A Fitch lépése előtt az amerikai "Szuper Bizottság", melynek tervet kellett volna kidolgoznia és javaslatot tennie, hogyan (honnan) spóroljon meg az Egyesült Államot a következő 10 évben 1500 milliárd dollárt, sikertelen volt. A megszabott határidőre nem tudtak megegyezni lényegében semmilyen komoly, előterjesztehtő tervben.
Az eurózóna pénzügyminiszterei tegnap megadták Görögországnak a 110 milliárd eurós hitel 6. részletét. A pénzügyminiszterek továbbá megerősítették az EFSF "tűzerejét".
Az MNB 50 bázispontos kamat emelést hajtott végre, ami megfelelt a legtöbb elemző előzetes feltételezésének. A piacoknak november 29.-ére azonban ez az emelés már kevésnek bizonyult. A forint árfolyama a bejelentésre erősödni nem tudott. A piac a fél %-os kamatemelést már beárazta. A tegnapi DKJ aukción 7,32%-os átlag hozammal keltek el a kincstárjegyek. Ez 69 bázisponttal haladja meg a múlt hét keddi 3
hónapos kibocsátás átlagkamatát!
Az elemzők egy része szerint az 50 bázispont semmire sem volt jó, bár pár napja még elég lehetett volna. Más elemzők az MNB kommentjére helyezik a hangsúlyt, amelyből arra lehet következtetni, hogy az MNB további kamatnöveléseket hajthat végre még idén.
Két örvendetes amerikai makro hírből az egyik szerint a chicagói beszerzései menedzser index értéke 62,6 pontra (4,2 ponttal) emelkedett, ami héthavi csúcsnak számít. Továbbá a várt 120 ezerrel szemben 206 ezer fővel bővült októberben az Egyesült Államokban a foglalkoztatottság.
Egyre másra jelennek meg a vészjósló álláspontok az eurózóna jövőjéről. Most épp a Pimco vezetője adott le vészjelzést. Mohamed El-Erian szerint az esélye, hogy az EU vezetőinek sikerül-e megállapodniuk az EKB december 9-ei csúcsán, kevesebb mint 50 százalék! A világcégek és a nagy bankok egyre másra jelentik be, hogy vész forgatókönyvekkel készülnek egy esetleges eurozóna szétesésre.
Az ÁKK ma kötvény visszavásárlást tartott, azonban végül egyetlen kötvényt sem vásárolt vissza a magas hozam elvárások miatt.
A kínai jegybank ma délben azt jelentette be, hogy 50 bázisponttal
20%-ra csökkenti a legnagyobb kereskedelmi bankok számára előírt
kötelező tartalékráta mértékét. Erre a hírre a világ piacain napsütésesre fordult a hangulat és megindultak felfelé az indexek. A forint 20 perc alatt több mint 2 Ft-ot erősődött az euróval szemben.
A hazai vezető hír ma, hogy Fellegi Tamás vezeti az IMF tárgyalásokat. Matolcsy György a tárgyalásokon nem vesz részt. Kiszivárgott, hogy az IMF kerek perec megmondta, Matolcsyval nem tárgyal.
Többen kimondták, amit ez lényegében jelent és amit eddig is tudhattunk: Matolcsy és politikája megbukott de facto. A miniszter konkrét távozása a NGM éléről innen már csak idő kérdése lehet.
És a mai nap nemzetközi gazdasági csúcs híre, hogy a világ legnagyobb jegybankjai (amerikai, EU, japán, kanadai, svájci és angol jegybankok) összehangoltan léptek azért, hogy a bankok a bankközi piacon sokkal olcsóbban juthassanak dollárhoz működésükhöz. Erre a hírre, kiegészítve a kínai jegybank lépéséről szólóról, a tőzsdék még jobban rákapcsoltak és régóta nem látott napon belüli szárnyalást hajtott végre.
2011. november 28., hétfő
AMZN long
AMZN - 1 year w 50 DMA - NASDAQ.COM |
Az Amazon részvényeiről, mint potenciálisan kitűnő befektetésről már írtam. A Kindle új, színes kijelzős változatásnak hatalmas sikere miatt igen sok évvégi bevásárló listára került fel. A részvény relatív alulárazottsága miatt is most vételre ajánlható a papír.
Hosszabb távon azonban a trend szerű emelkedés csak akkor fenntartható, ha a digitális könyvpiac drasztikusan fejlődik tovább és az amazon további piacokra képes eredményesen beszállni.
Olaj, arany long
A világ iszonyat sebességgel alakul át: szinte bárhova nézünk hatalmas változásokat látunk társadalmi, politikai, gazdasági vagy tudományos területen. A fejlett világ az adósságával kűzd, a fejlődők pedig azzal, hová tegyék a hírtelen feldúzzadt megtakarításaikat, jövedelmeiket. Az arab országokban hatalmas jó részt az internet és a modern telekommunikáció segítségével szervezkedő népmozgalmak söpörték el szinte pillanatok alatt az évtizedek óta bekövesedett, gyakorta diktatórikus rendszereket. Az Egyesült Államok a második világháború óta nem látott adósság tömeggel kűzd és még nem látszik, hogy fognak megbírkózni a problémával. Közben Kína világhatalmi státusa lényegében megkérdőjelezhetetlenné vált és akár 10 éven belül átveheti a kvázi veztő szerepet az Egyesült Államoktól. A forrongó arab térségben húz 19-re lapot Irán az atomprogramjával, ami komoly biztonsági kockázatot jelenthet az elemzők szerint. Nem kizárt, hogy a nagyhatalmak és Izrael támadást készít elő.
Az események közép és hosszú távon a befektetőknek a következő lehetőségeket kínálhatják az árupiacokon:
- Olaj: mind két nagy olaj típus drágulására számítok a következő 1-2 évben és arra, hogy a WTI és Brent közötti korábban jelentősre nyílt árolló záródása, tehát a két típus közötti árkülönbség, csökkennti fog. Az olaj árát jelenleg két fő hatás befolyásolja: a világméretű gazdasági válság miatti kereslet csökkenés (ez értelemszerűen lefelé húzza az árfolyamot) és a világban jelenleg zajló és megjósolhatatlan folyamatokból eredő kockázatok összessége (pl. forrongó arab térség, líbiai termelés helyreállása, Szaud-Arábia kitermelés csökkentése, egy potenciális Iráni elleni háború lhetősége, Kaszpi olaj és gáz mezők környéki vita az érintett FÁK országok között, az ázsiai oalj kereslet növekedése). Érdemes elolvasni a McKinsey jelentését is, amely szerint az árak sokk szerű emelkedésére számíthatunk.
- Arany és ezüst: a fent leírt bizonytalan világgazdasági helyzet és az egyre nagyobb kitermelési költségek miatt az arany árának további emelkedésére számítok. (Ez egyébként a többi nemesfémre is - más más mértékbn - igaz.)
- Gabonák: áruk a jó hozamok miatt igen csak beesett most, azonban 7 milliárd ember élelmezése komoly probléma lehet akkor, amikor az élelmiszer termelésbe bevonható földterületek mennyisége lényegében alig bővíthető. Hosszabb távon mindenképp jó befektetés lehet a gabona (sőt a gabona kereskedelemben résztvevő cégek papírjainak tartása is.). Rövid távon azonban drasztikus emelkedésre nem számítok, főleg a válság és az említett jó hozamok miatt.
- Kukorica: sajnos itt is eső árakat várok. Short-tal meg lehet próbálkozni. Hosszú távon várhatóan itt is lehet az árfolyam emelkedésére számítani, azonban ennek mértéke, üteme kérdéses.
- Réz: a réz közismerten indikátor. Azaz ha prosperál a gazdaság vagy ennek közeli eljövetelét érzik a befektetők, árfolyama megugrik. Ellenkező esetben árfolyama leesik. A következő időszakban réz short-ot ajánlok.
- Ritkaföldfémek: sokan sok helyen leírták, hogy (miért) "nagyon" long.
- Disznó hús (lean hogs): long, elsősorban a megnövekedett ázsiai kereslet miatt. A termék emelkedő trend csatornában van.
2011. november 25., péntek
Mi is ez a bóvli?
Mit jelent ez a mostani leminősítés egy hétköznapi ember számára? Hogy érint ez engem? - kérdezték ma többen tőlem.
A Moody's és a többi hitelminősítő a nagy befektetőknek "dolgozik". Megondja részükre, hogy egy-egy hitel felvevő mennyire kockázatos partner. Mennyire hihető el, hogy vissza tudják fizetni a kölcsönt a kamatokkal együtt! A piac törvényszerűségei szerint a magasabb kockázatokhoz magasabb hozamok (kamatok) tartoznak.
A hitelminősítőknél a legjobb értéket azok a hitelkérők kapják, ahol fel sem merülhet annak a kockázata, hogy a hitelező nem kapja vissza a tőkéjét és annak a kamatait. Ezt a minősítés lehet gyengébb, ha az adott gazdaság gyengébb vagy politikai esetleg egyéb kockázatokkal kell számolnia a befektetőknek. Van egy kockázati szint, ami alatt a hitelminősítők befektetésre már nem ajálják a portékát. Ez azt jelenti, hogy spekulatív céllal, magas hozamok mellett egy-egy befketető kisebb mennyiségeket még tarthat a portfoliójában, ha a kockázat-kamat arányt méltányosnak tartja.
A hitelminősítők egyébként nem csak (és nem is elsősorban) országok állampapírjainak kockázatosságát minősítik, hanem például nagy vállalatok kötvényeit, pénzintézetek különféle instrumentumait.
Az ún. bóvliba leminősített állampapír tehát azt jelent, hogy
- nehezebben és főleg csak sokkal drágábban lehet majd a piacról finanszírozni az országot, azaz drasztikusan nőhet az államadósság, amit a kormány csak egyre nagyobb elvonással tud - ha egyáltalán - ellensúlyozni;
- a befektetők elkezdik akár jelentősebben is hiteleiket leépíteni, mivel a kockázataikat csökkenteni akarják;
- a nemzeti valuta árfolyama jelentősen romlik az állampapír értékesítéseket követően;
- ez rontja a forintban lévő megtakarítások reálértékét;
- emelkednek a hazai fogyasztási árak;
- ezzel együtt jár majd valószínűleg egy legalább 50 bp-os (0,5%-os) kamat emelés. Tehát 6%-ról legalább 6,5%-ra! Azonban elemzők szerint a jegybanki kamat jövő év elejére akár 7,5-8% közé emelkedhet;
- a lakossági megtakarításokra fizetett kamat nőhet a jegybanki kamat emeléseket követően, mivel a bankok a piacról nehezen és drágán tudnak forrást bevonni, de vélhetőleg az árfolyam emelkedésből adódó reálérték csökkenést ez teljesen nem fogja fedezni a megtakarítások esetén;
- a lakosság és a vállalatok csak nagyon nehezen és drágán jutnak hitelhez;
- sajnos ez igaz a magyar bankokra is a bankközi piac tekintetében;
- a hitel tartozással rendelkezők törlesztő részletei tovább nőnek (devizában vagy forintban eladósodottaké egyaránt), vélhetően további családok kerülnek a törlesztésképtelenség vagy részlegesen törlesztésképtelenség helyzetébe;
- az állam további takarékoskodásra kényszerülhet: állami alkalmazottak bére, létszáma, nagy ellátó rendszerek kifizetései (gyógyszer kassza, nyugdíjak, oktatás, egészségügy, stb.), nagy állami projektek elhalasztása, állami szerződések megújításának elhalasztása és így tovább;
- a vállalkozások bevételei tovább csökkennek (részint a növekvő adók, részint a csökkenő kereslet és elapadó állami megrendelések miatt), ami további bércsökkentéseket és elbocsátásokat eredményezhetnek;
- a lakosság életszínvonala tovább csökken, a közhangulat akár jelentősen romlik, továbbá jelentősebb utcai megmozdulások is lehetségesek;
- minden forintban denominált eszközből, tehát a hazai tőzsdei papírokból is, jórészt menekülnek a befektetők, a forint portfólióját mindenki a lehető legkisebbre húzza vagy felszámolja.
A blogger véleménye szerint a kormánynak nincsenek jó lépési lehetőségei: az IMF/EU pároson kívül más nem fogja finanszírozni az ország működését és a soron lévő adósságok visszafizetését, önmagunk erejéből pedig minden érdemi szakértő szerint (részben az emelkedő kamat szintek miatt, részben a romló nemzetközi export lehetőségek és hazai gazdaság lefagyása miatt) nem tudunk kimászni a helyzetből. Marad a megállapodás vagy az ország csődje.
Matolcsyval már nem fog menni a megállapodás, neki már nincs hitelessége. Az utódjának kell egy korrekt jövő évi büdzsét írnia, (pl. elővenni a Széll Kálmán és a stabilizációs tervet és a végrehajtást megígérnie az IMF-nek, és azt tényleg végrehajtani, ti. addig a szervezet nem fog fizetni.)
Meg kell állapodni az IMF-fel! Gyorsan!
Több trükközésre nincs lehetőség itt!
Moody's cut Hungary's rating into junk
Picture from rt.com |
Az éjszaka folyamán a Moody's leminősítette Magyarország hitelminősítését Ba1 szintre, ami a bóvli legfelső szintje. A forint még az éjszakai kereskedésben esésbe kezdett. A kilátás negatív, ami további leminősítést vetít előre, ha nem történik radikális gazdasági fordulat.
A Portfolio portál közli az első elemzői véleményeket.
A blogger rövid véleménye: :(
2011. november 24., csütörtök
Merkel who makes the bust
Merkel kancellár és Sárközy elnök ma találkozott Monti miniszterelnökkel. Tárgyalásukat feszülten figyelte a piac. Ahogy sokan sokfelé megírták, az európai adósság tömeg annak kinyomtatása nélkül visszafizethetetlen. A három vezetőtől a piac most ezeket várja: az olaszok kezdjék meg a szerkezeti reformokat és tegyenek hitet a fiskális únió irányába. A németektől pedig azt várják a piacok, hogy végre hagyják jóvá az ECB kötvényvásárlását. Azonban Merkel a tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón nem hagyott kétséget afelől, hogy rövid távon nem számíthat a piac a kötvényvásárlásra, amire mindenki nagyon vár. De ... Nem és nem!
"When we take a first step towards fiscal union, for example by
reinforcing the Stability and Growth Pact via automatic sanctions, it
will be a step forwards but it won't be grounds for me to change the
opinon I expressed yesterday"- mondta Merkel.
Tehát a tárgyalásokat követően sem változott a korábbi véleménye az ECB szerepéről. Az addig pozitívban futó európai vezető tőzsdei indexek meredeken lefordultak a napvégi kereskedésben.
A piac értékelte Merkel ragaszkodását.
A piac értékelte Merkel ragaszkodását.
Ez bizony nagy baj. Félő, hogy a szembekötős, ki-rántja-el-előbb-a-kormányt játékból óriási világméretű bukó lesz.
Csináljunk bankválságot! - Zsiday Viktor blog ajánló
Minden kedves olvasómnak ajánlom Zsiday Viktor (Plotinus, Citadella alap) tegnapi blog bejegyzését a szélesedő európai gazdasági problémáról, ami tegnap elérte az eddig szuperbiztosnak ítélt német kötvény piacot. A tegnapi aukción a német kibocsátó nagyon gyenge kereslettel találta szembe magát, ami azt jelzi, hogy a Bund iránti érdeklődés (és ezzel gyaníthatóan az iránta táplált bizalom 2% alatti hozam szint mellett) is visszaesett.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)